Į atliekų rūšiavimą Lietuvos gyventojai žiūri vis atsakingiau, tačiau net labiausiai informuotiems kyla netikėtų klausimų. Pasak Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) direktoriaus Lino Ivanausko, taip nutinka dėl tam tikrų visuomenėje pasireiškiančių klaidingų įsitikinimų apie elektros ir elektronikos prietaisų rūšiavimą. Kai kurie nugirsti mitai kartais gali suklaidinti tiek atsakingiausiai rūšiuojančius, tiek pradedančius, tad L. Ivanauskas ragina rūšiuoti aktyviai, o kilus klausimams – susisiekti su atsakingomis organizacijomis.
1. Prie konteinerių paliktus sugedusius įrenginius surūšiuos kiti. „Nors ir itin retai, bet dar pasitaiko atvejų, kai tokias stambias elektroninės technikos atliekas, kaip skalbimo mašinos, dulkių siurbliai ar net šaldytuvai, gyventojai palieka prie artimiausių konteinerių. Deja, buitinių atliekų vežėjai neturi nei galimybių, nei įrangos tinkamai pasirūpinti šių prietaisų išvežimu bei tvarkymu. Dėl šios priežasties, toks gyventojų elgesys yra neatsakingas: kai kada net pavojingos atliekos, kaip, pavyzdžiui, freonu užpildytas šaldytuvas, paliekamos likimo valiai, o visgi turėtume įsitikinti, kad mūsų išmesta įranga bus sutvarkyta tinkamai“, – pasakoja EPA atstovas. Pasak jo, tokias ne tam skirtoje vietoje išmestas atliekas pastebėję gyventojai gali susisiekti su EPA surinkėjais, kurie nemokamai išveža įrenginius saugiam sutvarkymui.
2. Neveikiančius elektroninius prietaisus visada galima sutaisyti ar parduoti. Toks požiūris gan paplitęs visuomenėje, ir kaip pabrėžia L. Ivanauskas, kai kada yra visiškai teisingas. „Visame pasaulyje žmonės skatinami neišmesti dar tinkamos naudoti elektronikos įrenginių, esant galimybei – juos taisyti, dovanoti ir pan. Visai kitaip derėtų elgtis su nebeveikiančia ir nepataisoma ar nesaugia įranga. Tokius prietaisus rekomenduojama atiduoti į patikimų atliekų tvarkymo specialistų rankas, nes greičiausiai ilgamečiai planai „kažką, kažkur, kažkada“ dar panaudoti ar parduoti, taps tiesiog erdvę užimančiu galvos skausmu. Svarbu nepamiršti, kad netinkamai tvarkomos ar sandėliuojamos elektroninės technikos atliekos taip pat kelia grėsmę aplinkai: ištekėję chemikalai gali pakenkti gamtai, o prasiskverbę į gruntą, pakeisti geriamojo vandens sudėtį bei padidinti onkologinių susirgimų riziką“, – teigia L. Ivanauskas.
3. Elektroniniai prietaisai ir žaislai yra labai smulkūs – galima nerūšiuoti. Tai nulemia smulkios elektroninės technikos kelionę į buitinių atliekų konteinerius kartu su pietų likučiais ar popieriniais rankšluosčiais. L. Ivanauskas pasakoja, kad kartais žmonės į bendrus konteinerius išmeta elektronikos prietaisams priskiriamas atliekas ir nesusimąsto, kad elgiasi netinkamai. „Pasitaiko atvejų, kad tam tikri vaikų žaislai ar smulkūs įrenginiai, pavyzdžiui, elektroniniai dantų šepetėliai, elektroninės cigaretės ar laikrodžiai, išmetami su buitinėmis atliekomis pamiršus, kad jose yra elektronikos, arba galvojant, kad dėl savo mažo dydžio jie nesukels žalos aplinkai“, – pavyzdžiais dalinasi EPA atstovas. Pašnekovas pabrėžia, kad net smulkiausios netinkamai išmestos ir grunte ar prie vandens telkinių atsidūrusios elektronikos atliekos gali sukelti grėsmę ne tik gamtai, bet ir žmonių sveikatai.
4. Rūšiuoti elektronikos prietaisus – brangu ir keblu. „Įgyvendindami projektus matome, kad gyventojų žinios apie tai, kaip tinkamai rūšiuoti skirtingų kategorijų atliekas, sparčiai plečiasi, auga ir sąmoningumas. Deja, bet klausimų apie tai, kaip pasielgti vienu ar kitu atveju, vis dar kyla ir tuomet atsiranda grėsmė, kad bus priimtas neteisingas sprendimas: atliekų atsikratyti metant į bendrus konteinerius ar jų visai neišmesti ir sandėliuoti namie. Taip nutinka ir klaidingai įsitikinus, kad rūšiavimo procesas užtruks ar gali brangiai atsieti“, – sako L. Ivanauskas. Asociacijos atstovas primena, kad EPA organizuoja nemokamą stambių elektronikos prietaisų surinkimą iš gyventojų namų – EPA surinkėjus galima išsikviesti www.epa.lt nurodytais kontaktais. Tuo tarpu smulkią įrangą bei baterijas galima išmesti į specialiai tam skirtus konteinerius.
EPA Lietuvoje yra įrengusi daugiau kaip 4 tūkst. elektronikos atliekų surinkimo vietų visoje Lietuvoje. Kurios yra arčiausiai galima sužinoti EPA tinklalapyje arba iš „Google Play“ elektroninės parduotuvės parsisiuntus nemokamą mobiliąją programėlę „Rūšiuoklis“.