Socialinis tinklas „Facebook“ tapo „Google“ atitikmeniu, kai ieškoma informacijos apie konkretų asmenį. Jeigu dabar neatnaujinate savo statuso, yra tikimybė, kad šiuo metu keliate nuotraukas arba atsakinėjate į kokio nors keisto testo klausimus. Taigi, skelbiate begalę asmeninio gyvenimo detalių, kurių bet kam nepasakotumėte. Atrodytų, kas čia tokio, jei jau esate pasirūpinę savo profilio saugumo nustatymais ir informacija dalinatės su draugais?
Problema ta, kad mes niekada nežinome, kas tiksliai stebi mūsų skelbiamą informaciją, rašo lifewire.com. Kai kurią informaciją yra nesaugu skelbti „Facebook“, tad pasirūpinkite savo ir artimųjų gerbūviu – juk niekada nevėlu kai kuriuos duomenis pašalinti iš socialinių tinklų.
© DELFI
1. Pilnos jūsų ir jūsų šeimos narių gimimo datos
Labai daug žmonių mėgsta gimtadienio rytą ant savo profilio sienos pamatyti gausybę sveikinimų „su gimimo diena“, gal ir gėlių nuotraukų. Atrodytų, kad tokie sveikinimai parodo, kiek daug draugų prisimena jūsų gimtadienį ir skiria šiek tiek savo laiko jums ko nors palinkėti.
Problema kyla tuomet, kai šią informaciją pamato asmeninę informaciją renkantys piktavaliai, kuriems pakanka ir dalies žinių pavogti jūsų asmeniniams duomenims, pavyzdžiui, elektroninio pašto slaptažodžiams. Geriausia būtų apskritai neskelbti informacijos apie savo gimimo datą, bet jei jums per sunku atsisakyti sveikinimų, bent jau nenurodykite gimimo metų. Bet jokiu būdu neskelbkite artimųjų gimimo datų – jie turi dėl savo duomenų viešumo apsispręsti patys.
2. Jūsų santykių statusas
Nesvarbu, esate įsipareigojęs ar ne, geriausia būtų apie tai neskelbti viešai. Linkę į persekiojimą žmonės tik apsidžiaugs sužinoję, kad jūs vėl esate „neįsipareigoję“. Paskelbę, kad vėl esate niekam neįsipareigoję, galite siųsti ir kitą žinutę: šalia jūsų nebėra artimo žmogaus, tad, pavyzdžiui, dažniau esate vienas ar viena savo namuose. Tad geriausia šios informacijos apie save neskelbti apskritai, jei kas nors jūsų gyvenime pasikeistų, draugai sužinos ir taip.
3. Tiksli jūsų buvimo vieta
Daugelis žmonių mėgsta „Facebook“ pažymėti, kur jie yra tuo metu. Bet kai paskelbiate, kad esate išvykę atostogų, turintys piktų kėslų supras, kad jūsų nėra namie, tad tuo gali pasinaudoti vagys. O jei dar nurodysite, kiek laiko būsite išvykę, tai leis jiems geriau susiplanuoti, kada geriau apšvarinti jūsų namus. Jeigu labai norite pasidalinti savo atostogų nuotraukomis, geriausia tai daryti jau grįžus namo. O jei jau netveriate, kaip norite paerzinti dirbančius draugus nuotraukomis su gaiviaisiais gėrimais paplūdimyje – parašykite jiems asmeniškai.
4. Informacija, kad vaikai – vieni namuose
Būtina užtikrinti, kad tėvai ne tik įspėtų, bet ir paaiškintų vaikams, kaip pavojinga yra paskelbti, kad jie liko namie vieni. Net ir suaugę žmonės neateitų į kambarį, pilną mažai pažįstamų žmonių, ir nepareikštų, kad jie bus vieni namie. Jums gali atrodyti, kad jūsų skelbiamą informaciją mato tik draugai, bet jūs negalite žinoti, ar kas nors iš jūsų draugų nepaliko savo „Facebook“ paskyros pasiekiamos kitiems ir kas galiausiai paskaitys apie jus. Geriausia yra pašalinti visą informaciją apie save, kurios neatskleistumėte nepažįstamiesiems.
5. Nuotraukos, kuriuose pažymėti jūsų vaikai ir parašyti jų vardai
Kiekvienas nori pasirūpinti savo vaikų saugumu, ir, atrodytų, kaip jiems gali pakenkti kelios nuotraukos ar vaizdo įrašai? Kai kurie žengia dar toliau ir pakeičia savo profilio nuotrauką į tokią, kurioje matosi ir jų vaikai. Ko gero, nemaža dalis tėvų paskelbia apie savo vaiko gimimą ir išrinktą vardą, kai dar yra ligoninėje.
Tačiau neapsigaukite – panaudojant šią viešai prieinamą informaciją jūsų vaikai gali būti privilioti labai piktų žmonių. Jie gali pasinaudoti jūsų paskelbta informacija tam, kad įgautų jūsų vaiko pasitikėjimą: išvardinti, kas yra jūsų draugai su mažais vaikais ir kokie jų vardai, taip pat pasakyti vaiko pusseserių ir pusbrolių vardus. Vaikas nebegalvos, kad bendrauja su nepažįstamuoju, nes tas žmogus labai daug žino apie jūsų šeimą, praras budrumą, o nepažįstamasis jau turi gana išsamią suvestinę apie jūsų vaiko gyvenimą. Jei jau labai norite paviešinti savo vaikų nuotraukas, bent jau nerašykite pilnų jų vardų ir gimimo datų, netaginkite jų. Jūsų tikri draugai žino jūsų vaikų vardus.
Galiausiai, pagalvokite du kartus, prieš įkeldami ir tagindami draugų ar giminaičių vaikus nuotraukose. Jie gali būti labai nepatenkinti tokiu jūsų poelgiu, nes saugo savo šeimos privatumą. Tad geriausia būtų atsiklausti, ar konkrečią nuotrauką galima paviešinti, o jei leidimas duotas, nusiųsti nuorodą į ją ir žmonėms leisti patiems save identifikuoti.