IT specialistai yra vieni geidžiamiausių darbuotojų Lietuvos darbo rinkoje. Pasirinkę šią profesiją jie tikisi sėkmingo kopimo karjeros laiptais, tačiau informacinių technologijų srities mokslus baigę jaunuoliai, taip pat, kaip ir kitų specialybių atstovai, susiduria su įvairiais sunkumais bei iššūkiais. Kaip suplanuoti karjerą IT srityje, pataria tarptautinės duomenų valdymo bendrovės „Callcredit Information Group“ Kauno padalinio IT specialistai.
Karjera – tai visą gyvenimą trunkantis procesas. Vienas pirmųjų karjeros planavimo žingsnių – saviugda, po kurios ateina suvokimas, kokį darbą norima dirbi. Jauni ir išsilavinę žmonės savo karjeros pradžioje neretai jaučiasi pasimetę, nes neturi darbo patirties ir reikiamų įgūdžių, todėl bijo pretenduoti į norimą darbo poziciją.
Giedrius Kaleckas
Kūrybiškumas svarbiau už patirtį
„Callcredit Information Group“ Kauno padalinio vadovas Dainius Aksinavičius sako, kad karjerą pradedančio jauno ir išsilavinusio žmogaus darbo patirtis darbdaviui ne visada yra svarbiausias faktorius.
„Jauni žmonės nori realizuoti savo kūrybinį potencialą, todėl jų entuziazmas, smalsumas ir noras tobulėti kartais yra daug svarbiau už turimą darbo patirtį“, – teigia D. Aksinavičius. Jo nuomone, pagrindinis Kauno pranašumas – neišnaudotas miesto ir jame besimokančių žmonių talentas. „Verslo paslaugų sektoriaus plėtros ribos šiame mieste dar nėra išnaudotos iki galo. Vien mūsų įmonėje šiuo metu dirba beveik 180 žmonių – per penkerius metus tai tikrai nemažas pasiekimas. Kai įsikūrėme Kaune, buvome viena pirmųjų IT įmonių. Džiaugiamės, kad prisidėjome ir toliau stipriname IT sektorių šiame perspektyviame mieste“, – sako D. Aksinavičius.
Svarbu išsirinkti tinkamą kryptį
Kalbinti IT specialistai vienbalsiai teigė, kad savo karjeros pradžioje jiems labiausiai trūko žinių, tačiau įvardijo vieną svarbų privalumą, kurį turi šios profesijos atstovai.
„Būsimas IT specialistas turi galimybę tobulėti neįsidarbinęs konkrečioje darbovietėje, kadangi gali pradėti dirbti namuose ir tokiu būdu įgyti reikiamos patirties. Taip pat svarbu teisingai išsirinkti kryptį – ar ateityje žmogus norės vien tik programuoti, o gal testuoti arba kurti pačius kompiuterius? Net ir išsirinkus programavimo kryptį, atsiveria įvairios galimybės tobulėti“, – pasakoja „Callcredit Information Group“ vyresnysis duomenų bazių vystymo specialistas Giedrius Kaleckas.
Ar tam tikri dalykai jaunam specialistui pradėjus dirbti bus iššūkis, ar neįveikiamas sunkumas, priklauso nuo jo asmenybės, motyvacijos, požiūrio į darbą ir atsakomybės jausmo. Studentui iššūkiu gali tapti suderinti darbą, studijas ir laisvalaikį, o individualistams teks susitaikyti su tuo, kad daugelis darbų IT srityje vyksta komandoje.
„Daliai jaunuolių gali būti sunku apsiprasti su konkrečia darbo aplinka, taisyklėmis ar procedūromis. Įsidarbinęs įsipareigoji atlikti pavestas užduotis ir nesi visiškai laisvas rinktis, ką daryti, kada dirbti, kiek dirbti ir panašiai. Nelabai pareigingam žmogui laikytis tokių apribojimų gali būti sunku“, – teigia KTU Informacijos sistemų katedros vedėja Rita Butkienė.
Pradžioje užtenka motyvacijos ir anglų kalbos žinių
„Callcredit Information Group“ duomenų bazių vystymo grupės vadovas Giedrius Mickevičius pasakoja, kad tik po trejų metų darbo IT srityje suprato, kad joje nori dirbi ilgą laiką. Tuo tarpu jo kolegė IT sistemų infrastruktūros priežiūros komandos vadovė Radvilė Krušinskienė pasakoja šią sritį pasirinkusi, nes jai patiko skaičiai, logika ir naujovės.
„Tiesą sakant, niekada nenorėjau būti programuotoju ir visada to sėkmingai vengdavau – tiek mokykloje, tiek universitete. Tačiau padirbęs IT srityje pamačiau, kad programavimas nėra vien tik klaviatūros barbenimas, o kolegos yra ne „nolife‘eriai“, tačiau įdomūs, protingi bei turinys įvairių pomėgių žmonės“, – savo karjeros pradžią prisimena G. Mickevičius.
Kaip pasakoja Giedrius, jaunam IT specialistui, pradėjusiam ieškotis darbo, pakanka motyvacijos ir anglų kalbos žinių. „Motyvacija yra svarbiausias veiksnys, kuris vėliau parodys, kaip tam žmogui seksis darbe. Iš pradžių aš save laikiau ne programuotoju, o analitiku – tokios buvo ir mano pareigos, tačiau didžiausia sėkmė yra pakliūti į įmonę, kuri nori, kad darbuotojai tobulėtų ir skiria tam daug dėmesio“, – sako G. Mickevičius.
Pirmojo įspūdžio galia
Jei jaunas IT specialistas apsisprendė pretenduoti į tam tikrą darbo vietą, jis turi žinoti, kad turės tinkamai save pristatyti darbdaviui: pateikti gyvenimo aprašymą, patirtį ir kvalifikaciją įrodančius dokumentus bei sudalyvauti pokalbyje.
„Reikia mokėti save pristatyti, nes nuo to priklausys, ar bus pasiūlyta darbo vieta. Jaunuoliai turėtų suvokti, kad darbdaviai nėra linkę „pirkti katės maiše“ ir greičiausiai patikrins tam tikras pretendento į konkrečią poziciją žinias arba paprašys atlikti užduotį tam, kad nuspręstų, ar žmogus yra tinkamas siūlomai pozicijai“, – pasakoja R. Butkienė.
Stiprūs IT specialistai buriasi Kaune
Pastaruoju metu Kaunas garsėja ne tik kaip Lietuvos IT ir mokslo centras, tačiau ir paslaugų centrų buveinė – sukurta didelė kvalifikuotų informacinių technologijų specialistų bazė. Kokią Kauno IT sektoriaus viziją mato šioje srityje dirbantys specialistai?
„Į Kauną kelsis programinės įrangos kūrimo įmonės ir daug startuolių, nes verslūs KTU studentai čia kurs naujus produktus. Šiems produktams palaikyti įsikurs IT sistemų platformos priežiūros paslaugas teikiančios įmonės. Dauguma sistemų kursis pasaulinėse platformose, tokiose kaip „Azure“, AWS ir panašiai“, – pasakoja R. Krušinskienė.
„Labai tikiuosi, kad Kaunas taps patrauklia vieta plėtoti IT verslą, kad tiek šios, tiek kitų sričių specialistai mielai rinksis šį miestą ir darbui, ir gyvenimui. Tuomet Kaunas tikrai suklestės, o IT verslas bus viena iš pagrindinių šiame mieste plėtojamų verslo sričių“, – sako R. Butkienė.