Vilniuje vykusiame skaitmeninės rinkos harmonizavimo renginyje buvo tęsiama iniciatyva, kurioje Lietuva yra e. logistikos ir skaitmeninių transporto koridorių koordinatorė tarp Rytų partnerystės šalių ir Europos Sąjungos, o šis renginys prisidėjo prie ES vieningos skaitmeninės rinkos (Angl. Digital Single Market) kūrimo ir plėtros. LR Vyriausybės ir Lietuvos IT asociacijos INFOBALT remiama skaitmeninių rinkų harmonizavimo iniciatyva leis išplėsti tarptautinių pilotinių projektų geografiją ir paskatinti glaudesnę prekybą pasitelkiant elektroninius sprendimus logistikos ir transportavimo sektoriuje su rytų partnerių šalimis – Armėnija, Azerbaidžanu, Baltarusija, Gruzija, Moldavija ir Ukraina.
Diskusijos bendrai vyko 9 temų blokuose, kuriuos sudarė: telekomunikacijų taisyklės, skaitmeniniai įgūdžiai, e. muitinė, e. komercija, e. ID, kibernetinis saugumas, e. sveikata, IRT infrastruktūra, e. logistika ir skaitmeniniai transporto koridoriai.
Pirmą kartą Lietuvoje vykusiame „HDM“ (Angl. Harmonizing Digital Markets) iniciatyvos renginyje „EU4Digital: eTrade 1st Workshop“, organizuotame Europos Komisijos, kuriame pagrindinis dėmesys buvo skirtas e. prekybos temai, ji padengia e. muitinės, e. komercijos ir e. logistikos aktualias problemas ir galimus sprendimus. Pastarąją temą koordinuoja Lietuva, atstovaujama asociacijos INFOBALT ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės atstovų. Bendrose dirbtuvėse ieškota galimybių ir diskutuota, kokie teisiniai ar techniniai pakeitimai paskatintų tarptautinių projektų plėtrą Rytų partnerystės šalyse.
Skaitmeninių rinkų harmonizavimo susitikime nuspręsta atlikti galimybių studiją e. logistikos temoje, kurios tikslas – įvertinti visų 6 Rytų partnerystės šalių skaitmenines rinkas, remiantis ES teisine baze, gerosiomis praktikomis ir IRT sektorių galimybėmis. Taip bus siekiama įvertinti galimą finansinę naudą, įvertinti rizikas, nustatyti atotrūkius tarp skirtingų valstybių įdiegus e. logistikos spendimus. Planuojama ypač didelį dėmesį skirti į tokių sprendimų įgyvendinimą geografiniam regionui apimančiam transporto koridorius nuo Baltijos jūros iki Juodosios jūros.
Vyriausybės kanceliarijos Informacines visuomenės skyriaus vedėja, HDM iniciatyvos nacionalinė koordinatorė Daiva Kirkilaitė–Chetcuti sako, kad šis renginys yra svarbi skaitmeninės rinkos harmonizavimo iniciatyva.
„Gruodžio 15–16 dienomis Vyriausybės rūmuose įvykęs renginys yra dalis didesnės Europos Sąjungos iniciatyvos ir šešių Rytų partnerystės šalių, kurio tikslas harmonizuoti skaitmenines rinkas. Elektroninės prekybos, taigi ir skaitmeninės rinkos harmonizavimo, tema ypač aktuali, nes įmonių, pirkusių arba pardavusių prekes ar paslaugas el. kanalais dalis Lietuvoje jau dabar yra gan ženkli. Tai gerai iliustruoja Statistikos departamento informacija, pvz. įmonių 2015 metais, pirkusių (užsakiusių) prekes ar paslaugas el. tinklais, dalis sudaro 26 proc., o įmonių, pardavusių prekes ar paslaugas (gavusių užsakymų) el. tinklais, dalis pernai siekė 19,6 proc. Bendra pardavimų el. tinklais apimtis, palyginti su visa apyvarta 2015 metais buvo 10,9 proc. ir ji nuo 2012 metų nuosekliai auga. Taip pat, atkreiptinas dėmesys, kad asmenų pirkusių ar užsakiusių prekes ar paslaugas nuo 2011 metų iki 2016 metų skaičius padidėjo daugiau negu dvigubai ir 2016 metais sudaro 33,4 procento nuo visų asmenų“, – sako D. Kirkilaitė-Chetcuti.
Asociacijos INFOBALT, aktyviai dalyvaujančios skaitmeninės rinkos harmonizavimo procesuose, eksporto ir investicijų vadovas Paulius Valiulis teigia, kad šis renginys paskatins glaudesnį Lietuvos ir Rytų partnerystės šalių bendradarbiavimą.
„Kartu su asociacijos nariais siekiame dalyvauti tokiose platformose, kad formuotume bendradarbiavimo ryšius tarp Lietuvos bei kaimyninių šalių ir ieškotume bendrų tarptautinių pilotinių projektų ir šalies konkurencingumą didinančių sprendimų. Šiandienėje ekonomikoje nebėra konkurencijos tarp įmonių ar valstybių – konkurencija vyksta tarp tiekimo grandinių“, – rinkos pokyčius įvardija P. Valiulis.
Po visų susitikimų ir darbo sesijų, tikimasi sudaryti pilotinių projektų portfelį, kurių įgyvendinimui toliau bus ieškoma tikslinio finansavimo.
„Lietuva ir toliau rodo iniciatyvą būti Europos Sąjungos lygio koordinatorium transporto ir logistikos tematikos projektų „HDM“ iniciatyvos rėmuose, kurią pasiūlė Lietuvos asociacija INFOBALT ir Baltarusijos asociacija INFOPARK ir kuri buvo pripažinta Europos Komisijoje. Perėjimas prie elektroninių dokumentų tarptautinėje prekyboje svarbus ne vien Lietuvai, bet ir Europos sąjungos erdvei bet ir rytų partnerių šalyse. Taip pat labai džiaugiuosi, kad ši iniciatyva yra palaikoma LR Vyriausybės“, – sako Lietuvos IRT asociacijos viceprezidentas Vytautas Vitkaukas.