Studijas informacinių technologijų (IT) srityje vis dažniau pasirenka merginos. Augantį šios srities profesijų pasirinkimą lemia ne tik įspūdingi atlyginimai ar lankstus darbo grafikas, bet ir maloni darbo aplinka bei ateities perspektyvos. Kauno technologijos universiteto Informatikos fakulteto (KTU IF) studentė Aurelija Kuncevičiūtė įrodė, kad karjeros perspektyvos Lietuvoje atsiveria net nebaigus studijų.
KTU Informatikos fakultete šiuo metu studijuoja 1916 studentų, tarp kurių yra 257 merginos (13 proc.). Lyginant paskutinių trejų metų stojimų į IF bakalauro studijas rezultatus, merginų, pasirenkančių IT srities profesijas, skaičius ir bendra dalis yra auganti. 2014 metais merginos fakultete sudarė 11,3 proc., o 2015 metais – 12,6 proc. Prognozuojama, kad ateityje merginų informatikoje – tik daugės.
„Tarp merginų populiariausios mūsų fakulteto studijų programos yra Informacinės sistemos ir Multimedijos technologijos. Pastarąją renkasi kūrybingesnės asmenybės, kurios domisi meno ir technologijų sąveika. Šiandien šioje programoje studijuoja 71 mergina“, – teigia IF studijų prodekanas Jonas Čeponis.
Informacinių sistemų studijų programa siūlo projektų valdymo specializaciją. Studijų prodekano teigimu, šią studijų programą dažniau renkasi merginos, linkusios dirbti vadovaujamąjį darbą ir tos, kurios sieja veiklą su komandiniu darbu. Šiuo metu šioje studijų programoje studijuoja 30 merginų.
Plačios galimybės tobulėti
Siekiant merginas paskatinti drąsiau žengti į stereotipiškai vyrišku vis dar įsivaizduojamą programavimo pasaulį, lapkričio 19 d. bendrovė „NFQ Technologies“ organizavo konferenciją „Girls can code”. Šioje programavimo įmonėje sėkmingai karjeros laiptais kylanti KTU IF studentė Aurelija Kuncevičiūtė ragina merginas aktyviau domėtis IT srities profesijomis, nes jos suteikia plačias galimybes tobulėti.
„Pasirinkau studijas KTU, tikėdamasi įgyti vertingų žinių informacinių technologijų srityje ir įgauti daugiau patirties, dirbant su informacinėmis sistemomis. Būtent KTU ir yra geriausias šioje srityje“, – teigia Kompiuterių tinklų ir interneto specializaciją Informatikos studijų programoje pasirinkusi IV kurso studentė A. Kuncevičiūtė.
Naudingiausia patirtis, kurią studentė įgavo studijuodama – tai gebėjimas dirbti su įvairiai mąstančiais žmonėmis ir kartu rasti geriausią įmanomą sprendimą.
Išmokti programuoti – nesunku
Bendrovė „NFQ Technologies“ džiaugiasi studentės darbo efektyvumu, o pati studentė – galimybe dirbti bendrovėje. A. Kuncevičiūtės teigimu ne tik lankstus darbo grafikas, bet ir niekada nenusibostantis programavimas yra dideli privalumai programuotojos profesijoje. „Šioje srityje pilna iššūkių. Nuolat yra kuriamos naujos technologijos, kurias išmokti ir naudoti darbe yra labai įdomu“, – pasakoja KTU ketvirtakursė.
Studentės teigimu, išmokti programuoti tikrai nėra sunku. Sunkiau yra pritaikyti programavimo žinias konkrečios problemos sprendimui. Dedant pakankamai pastangų, anot A. Kuncevičiūtės, išmokstama vis greičiau ir greičiau rasti tinkamus sprendimus, o, žinant sprendimą, įgyvendinti jį tampa labai paprasta.
Iš 30-ties įstojusių – vienintelė mergina
„Dirbant programuotoju svarbu ne kokį diplomą turi, o ką moki. Kuo anksčiau pradedi mokytis, tuo daugiau gali išmokti ir patraukliau atrodysi darbdaviui“, – pasakojo A. Kuncevičiūtė. Ketvirtakursė, programavimo karjerą pradėjusi tarptautinėje Lietuvos ir Vokietijos kapitalo elektroninio verslo, programavimo paslaugų ir interneto rinkodaros įmonėje „NFQ Technologies“, pripažįsta, jog teko labai pasistengti, norint gauti darbą vienoje didžiausių programavimo įmonių Lietuvoje. Pradžioje ji, kartu su kitais potencialiais programuotojais įstojo į NFQ Akademiją. Akademija parodo ir patikrina būsimo-galimo darbuotojo žinias, apmoko jį, supažindina su įmone iš vidaus ir jos projektais.
„Į NFQ Akademiją stoti verta, nes mokaisi iš praktikų, sukaupusių didžiulę patirtį. Mokymasis šioje akademijoje garantuoja būsimų darbdavių aukštą vertinimą, vertingą CV papildymą. Jei parodai potencialą – gali būti pakviestas prisijungti prie NFQ komandos. Pakviečiama apie 20 proc. studijuojančiųjų“, – teigia Jurgita Juškienė, NFQ Komunikacijos vadovė.
„Buvau vienintelė į NFQ Akademiją įstojusi mergina iš 30-ties žmonių, tačiau sėkmingai išlaikytas testas dar nebuvo pabaiga. Turėjau lankyti 3 mėnesių trukmės intensyvias paskaitas, kurias vedė patyrę NFQ praktikai, dirbantys su didelės apimties interneto ir mobiliųjų technologijų projektais“, – pasakojo A. Kuncevičiūtė.
Po trijų mėnesių sėkmingai baigusi akademiją ir apsigynusi visas užduotis, tuomet dar trečiakursė Aurelija gavo darbo pasiūlymą vienoje iš didžiausių NFQ komandų – „HomeToGo“. Šiuo metu mergina metus dirba su šia komanda, drauge kuria galingą meta paieškos variklį ir prisideda prie „HomeToGo“ vartotojo sąsajos ir vidinių įrankių kūrimo.