Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) interneto svetainėje skelbiamas Lietuvos higienos normos, reglamentuojančios viešojo naudojimo kompiuterinių tinklų prieigos taškų sveikatos saugos reikalavimus, projektas. Normos rengėjai laukia pastabų ir pasiūlymų, kaip interneto kavinėse, klubuose, salonuose, bibliotekose bei kituose interneto paslaugas teikiančiose viešosiose vietose efektyviau užtikrinti sveiką ir saugią aplinką. Rengiant teisės aktą aktyviai dalyvavo Vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovai, policijos pareigūnai.
Lietuvos higienos normos „Viešojo naudojimo kompiuterinių tinklų prieigos taškai: sveikatos saugos reikalavimai“ projekto tikslas – nustatyti pagrindinius viešojo naudojimo kompiuterinių tinklų prieigos taškų darbo aplinkos, kompiuterinės įrangos, darbo ir poilsio režimo, sveikatos saugos reikalavimus. Ši higienos norma būtų taikoma naujai projektuojamiems, statomiems, rekonstruojamiems ir veikiantiems viešojo naudojimo kompiuterinių tinklų prieigos taškams, teisės aktų nustatyta tvarka teikiantiems informacijos perdavimo viešojo naudojimo kompiuterių tinklais arba prieigos prie šių tinklų paslaugas, naudojamas informacijos paieškai, mokymuisi, laisvalaikiui.
Viešojo naudojimo kompiuterinių tinklų prieigos taškas – patalpos ar atskiras pastatas, kuriuose yra kompiuterių, prijungtų prie viešojo naudojimo kompiuterių tinklų (interneto) ir lankytojams už tam tikrą valandomis arba minutėmis skaičiuojamą mokestį ir / ar neatlygintinai teikiamos prieigos prie šių tinklų paslaugos, taip pat sudaroma galimybė žaisti kompiuterinius žaidimus. Tokiuose vietose gali būti teikiamos ir papildomos paslaugos: kopijavimo, spausdinimo bei kitos įstatymų nedraudžiamos paslaugos.
Higienos normos projekte pažymima, kad kompiuterinių tinklų prieigos taškų patalpose turi būti sudarytos saugios sąlygos, aplinka neturi kelti pavojaus lankytojų ir darbuotojų sveikatai. Interneto kavinių, klubų, salonų ir pan. darbuotojai gali būti tik pilnamečiai asmenys, teisės aktų nustatyta tvarka pasitikrinę sveikatą ir įgiję žinių darbo su kompiuteriu internetinės prieigos taškuose klausimais bei susipažinę su pirmosios medicinos pagalbos teikimo pagrindais.
Pasak projekto rengėjų, ypač svarbu, kad elektronines paslaugas teikiančiose viešosiose vietose būtų aiškiai skelbiama informacija apie galimą interneto, kompiuterinių žaidimų grėsmę ir žalingą poveikį nepilnamečių vystymuisi ir sveikatai. Taip pat turi būti skelbiami pratimų, skirtų akių, kaulų ir raumenų sistemos nuovargiui pašalinti bei sveikatos pažeidimų pakenkimų profilaktikai, aprašai. Pirmosios pagalbos rinkinys prieigos taškų patalpose privalo būti gerai matomoje vietoje, lengvai pasiekiamas visą darbo laiką. Normos projekte siūloma, kad interneto kavinėse ar panašiose vietose, kur viešai teikiamos interneto paslaugos, ne tik turi būti draudžiama prekiauti tabako gaminiais ir alkoholiniais gėrimais, rūkyti bei vartoti alkoholinius gėrimus, bet ir draudžiama įleisti asmenis, apsvaigusius nuo alkoholio, kitų narkotinių bei psichotropinių medžiagų.
Projekte siūlomi specialieji reikalavimai pagrindiniams šių viešųjų vietų lankytojams – nepilnamečiams. Numatoma, kad asmuo iki 18 metų kompiuterinės prieigos taškuose darbo dienomis galės lankytis tik nuo 14 iki 20 val., išskyrus poilsio, švenčių bei atostogų dienas, kai netaikomas lankymosi nuo 14 valandos apribojimas. Apribojimas lankytis nuo 14 val. negaliotų nepilnamečiams asmenims, besimokantiems antroje pamainoje ir pateikusiems tai patvirtinantį dokumentą. Ikimokyklinio amžiaus vaikai žaisti kompiuterinius žaidimus viešoje vietoje galės tik lydimi suaugusiųjų.
Valstybinio aplinkos sveikatos centro specialistų nuomone, vienas svarbiausių sveikatos saugos reikalavimų yra tai, kad naudotis kompiuteriu nepilnametis asmuo gali ne ilgiau kaip tris valandas per dieną, darant 15 min. pertraukas po kiekvienos valandos. Naudojimosi kompiuteriu bei pertraukų laikas interneto kavinėse, klubuose, salonuose, bibliotekose bei kituose interneto prieigos taškuose, kur teikiamos viešojo naudojimo kompiuterinių tinklų prieigos, turės būti fiksuojami specialiais laiko matavimo ir ribojimo įrenginiais. Nepilnamečiai vartotojai turės būti registruojami registracijos žurnale, nurodant vartotojo vardą, pavardę, amžių, lankymosi datą, pamainą, kurioje mokosi, naudojimosi kompiuteriu laiko pradžią ir pabaigą.
Aktualus ir kompiuterių tinkluose viešinamos informacijos poveikis sveikatai. Pabrėžta, kad neigiamą poveikį nepilnamečių vystymuisi darantys kompiuteriniai žaidimai ir informacija, priskirta viešosios informacijos, kuri ribojama skelbti ir platinti, kategorijai, galės būti pateikiama elektroninėse visuomenės informavimo priemonėse ar interneto tinklapiuose tik tinkamai paženklinta bei platinama teisės aktų nustatyta tvarka.
Higienos normos projekte taip pat apibūdinami reikalavimai patalpų įrengimui ir priežiūrai, apšvietimui, šildymui ir vėdinimui, triukšmų ir vibracijų lygiui, elektromagnetinei spinduliuotei ir pan.
Asmenys, teikiantis viešojo naudojimo kompiuterinių tinklų prieigos taškuose paslaugas, asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, tėvai, mokyklų bendruomenės, interneto kavinių lankytojai kviečiami išsamiau susipažinti su šios higienos normos projektu SAM interneto svetainėje bei savo pastabas ir pasiūlymus teikti higienos normos rengėjui – Valstybiniam aplinkos sveikatos centrui: tel. (8 5) 270 01 07, vasc@takas.lt, http://vasc.sam.lt.