Elektronika.lt
 2024 m. spalio 11 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Spalio 11 d. 12:20
Dirbtinis intelektas ir gerovės valstybė: ar esame pasirengę pokyčiams?
Spalio 11 d. 10:28
„Samsung“ konferencijos naujienos: DI proveržis išmaniuosiuose namuose ir svarbiausi programinės įrangos atnaujinimai
Spalio 11 d. 08:40
„Scania“ pasiekė svarbų tvaresnės gamybos tikslą
Spalio 10 d. 20:33
„Logitech“ pristatė POP piktogramų klavišus
Spalio 10 d. 18:23
Su savo balso klonu bandė išvilioti pinigų: įspėja, kad ateityje šia technologija gali pasinaudoti sukčiai
Spalio 10 d. 16:25
Veiklą pradėjo didžiausias Baltijos šalyse saulės energijos parkas
Spalio 10 d. 14:25
„Renault Emblème“ koncepcija verčia naują lapą automobilių istorijoje
Spalio 10 d. 12:18
Nuo motociklų iki NASA teleskopų ir juodųjų skylių: „Caltech“ profesorius Jonas Žmuidzinas apie Visatos principus
Spalio 10 d. 10:13
„Nivel System“: moderni matavimo įranga jūsų projektų sėkmei
Spalio 10 d. 08:11
Šilumos siurbliai: nauda ir privalumai
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

FinTech perspektyvos Lietuvoje: tradiciniams bankams bus riesta

Publikuota: 2016-10-14 08:55
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Viktorija Chockevičiūtė
Aut. teisės: ©tv3.lt
Inf. šaltinis: tv3.lt

Finansinių technologinių (FinTech) sektoriuje vienas po kito savo idėjas realizuoja startuoliai pasiūlantys įprastines bankų paslaugas greičiau ir daug pigiau. FinTech vis labiau tvirtinasi ir Lietuvoje, tad bankams ne už ilgo gali tekti keisti savo strategiją.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

FinTech perspektyvos Lietuvoje: tradiciniams bankams bus riesta Finansinių technologinių (FinTech) sektoriuje vienas po kito savo idėjas realizuoja startuoliai pasiūlantys įprastines bankų paslaugas greičiau ir daug pigiau. FinTech vis labiau tvirtinasi ir Lietuvoje, tad bankams ne už ilgo gali tekti keisti savo strategiją. Didžiosios Britanijos finansinių paslaugų ir mokėjimų bendrovės „Revolut“ ketinimas įsikurti Lietuvoje, o ateityje įkurti ir banką, parodė ryškų signalą, jog ateina naujų finansinių paslaugų metas.

Startuolio prezidentas Nikolajus Storonskis atviravo, kad tradiciniai bankai tikrai turėtų sunerimti. Mat kol kas didžiąją dalį pajamų jie gauna iš verslo, o „Revolut: taip pat netrukus žada pasiūlyti pigesnes paslaugas skirtas specialiai verslo klientams.

„Bankai bandys sukurti tam tikras komandas ir pagerinti savo produktą, tačiau dauguma bandymų bus nesėkmingi. Nors komandoje bus ir talentingi žmonės, juos įstačius į biurokratijos mechanizmą, nepasieksi tokio gero produkto“, – mano „Revolut“ prezidentas. Visgi, pasak jo, tai nereiškia bankų pabaigą.

Bankai turės tapti partneriais

Vienareikšmiškai sutinkama, kad FinTech sektorius auga ir jo svarba didės. Dėl to finansų industrijos senbuviai nebegalės egzistuoti be technologijų ir privalės eiti link susiliejimo. „Nextury Ventures“ generalinis direktorius Mindaugas Glodas kaip pavyzdį pateikia bankines procedūras – dauguma jaunimo banke buvo tik kartą atsidarant sąskaitą. Į banką kiti dar nueina, jei reikia paskolos būstui. Tačiau jau dabar kitas paskolas galima pasiimti per tarpusavio skolinimosi platformą. Pašnekovo teigimu, ateityje vis daugiau žmonių būtent taip ir ims paskolas.

„Tokių dalinimosi ekonomikos elementų į finansus ateina vis daugiau. Ne tik į bankininkystę. Finansai juk ir draudimas. Jau ir ten yra bandymų draustis ne per draudimo kompaniją, o kad grupė žmonių susitaria ir sako žinai, jei bėda bus mes viena kitą gelbėsime“, – sako M. Glodas.

Emigrantų banku save vadinančio startuolio „TransferGo“ bendraįkūrėjas Daumantas Dvilinskas pripažįsta, FinTech transformuoja žmonių gyvenimą ir šiuo metu tarptautinius mokėjimus, galima atlikti daug greičiau ir pigiau.

„Per 4 metus mes transformavome tarptautinius mokėjimus ir savo klientams jau sutaupėme 3 mln. eurų. Tačiau bankui yra pliusų. Pavyzdžiui, mes atvedame žmones iš grynųjų pinigų perlaidų į skaitmenines. Galbūt mūsų migrantai prieš tai net nesinaudojo bankais darydami tarptautinius pervedimus, įsidėdavo sau pinigus į kišenę ir skrisdavo namo. Žmonės ateina į bankininkystę dėka mūsų“, – įsitikinęs D. Dvilinskas.

Be visa to, bankai šiam startuoliui yra partneriai, nes šiuo metu dirbama su 50 bankų visame pasaulyje. D. Dvilinskas prognozuoja, kad ateityje startuoliai teiks produktus, o bankai suteiks infrastruktūrą. „Manau, jie ilgainiui taps infrastruktūriniai tiekėjai, o paliks tam tikrą produktų segmentą mažesniems konkurentams. Bankams transformuoti savo kultūrą į produktų kultūrą yra praktiškai neįmanoma.

Telekomunikacijų industrija tapo labiau duomenų tiekėjais nei produktų tiekėjais. Panašiai vyksta ir su bankais. Jiems atsiveria nauji verslo modeliai, seni išnyksta“, – svarsto pašnekovas. Tačiau yra ir pralaiminčių. Startuolio kūrėjo teigimu, labiausiai pralošia grynųjų pinigų perlaidų specialistai, pavyzdžiui, „Wester Union“, kurie bandydami mažinti kaštus perkėlė savo ofisą į Lietuvą, tačiau to, jo nuomone, ko gero neužteks, nes 80 proc. jų pajamų yra grynieji pinigai, o šis sektorius traukiasi.

Prieš 4–5 metus Londone vyravo tendencija, kad startuoliai nugalės bankus, tačiau jau nuo praeitos vasaros lietuviško startuolio „WoraPay“ bendraįkūrėjas Vaidas Adomauskas pastebėjo, kad patys bankai Londone ieško būdų bendradarbiauti ir pirkti paslaugas, nes sukūrus savo inovacijų centrą jis neišsivystys taip greitai, kaip kooperuojantis su startuoliais.

„Manau, kad tai ateitis ir Lietuvos bankams. Tačiau tai sudėtingiau, nes dauguma mūsų bankų yra skandinaviški. Vis dėlto ateitis yra bendradarbiavimas. „Revolut“ pinigai juk nesėdi kažkurio banko sąskaitoje, be bankinės infrastruktūros nei vienas startuolis negalėsime išgyventi. Nors tarptautinius pavedimus ir perima FinTech, pavedimai vis tiek laikomi bankinėse sąskaitose“, – mano V. Adomauskas.

Jo teigimu, dauguma bankų dar yra uždaro mąstymo, jog visas paslaugas reikia vystyti savo viduje, tačiau pasinaudojus trečiųjų šalių paslauga, bankas gali gauti viską daug greičiau, pigiau, būti lankstesnis ir pakeisti.

„Kortelės ir ne banko produktas, jie naudoja trečiosios šalies produktai – Visa, Mastercard. Tiesiog reikia ne su dviem partneriais dirbti, bet su daugiau“, – mąsto „WoraPay“ bendraįkūrėjas. Visgi Lietuvoje procesą pristabdyti gali patys bankai, vien dėl to, kad jie yra ne skandinaviški. M. Glodo teigimu, jiems Lietuva yra periferija – kaimas, kuriame nenori turėti jokių problemų. Bankai supranta, kad kažkoks įvykęs proveržis neduos didžiulio rezultato, nes jų centras yra kitur – Skandinavijos šalyse. „Mes neturime nuosavo bankų sektoriaus. Tai šiek tiek apmaudu, bet iš kitos pusės tai leidžia šiek tiek pasakyti. kad na ir gerai, nereikia mums bankų, tai atgyvena. Kursime naujus Fintech žaidėjus, kurie eina į finansų sektorių“, – mano M. Glodas.

Pasak jo, kad šis procesas vyktų sėkmingai, reikia kelių dalykų. Pirmasis – reguliavimas. Reikia suprasti, jog ne visada tai, kas tinka seniems žaidėjams, užtikrins, kad atsiras naujieji.

„Labai dažnai senasis reguliavimas sukurtas toks, kad pakelti barjerą taip, jog naujiems žaidėjams būtų sunku prasiveržti. Tai tvarkoma. Kitas dalykas – investicijos. FinTech yra ne toks brangus kaip biotechnologijos, tačiau investicijos vis tiek būtinos. Šiandien Lietuvoje turime didžiulę gilią duobę. Jei per ją pastatysime tiltą, reikalai tikrai pasikeis į gerąją pusę. Turi atsirasti valstybės remiami fondai, kurie duotų pradžią, o po to ateitų ir privatus kapitalas. Jam turi būti sudarytos paskatos investuoti į tokius rizikingus dalykus. Pavyzdžiui, Didžioji Britanija duoda investuotojams didžiules mokestines nuolaidas. Tačiau mūsų valdininkai argumentuoja, kad mokesčių ir taip trūksta, dėl ko negalima duoti lengvatų. Nė velnio, nes FinTech įmonė išmokės algas, bent pusė dalies grįš mokesčiais“, – įsitikinęs M. Glodas.

Be to, jis pabrėžia, kad jei startuolis bus sėkmingas ir pradės uždirbti pinigų, tai jis dar daugiau žmonių įdarbins ir bus papildomas varikliukas, kuris generuos mokesčius.

Lietuviai – ypač talentingi startuolių kūrime

FinTech sektorius plėtotis Lietuvoje turi daugybę galimybių. To priežastis – talentingas jaunimas. Lietuvių IT sektorius žavi užsieniečius, dėl to nemažai įmonių dalį savo verslo perkelia į Lietuvą. Geriausias to pavyzdys, bankų IT skyriaus plėtra Lietuvoje.

„TransferGo“ bendraįkūrėjas D. Dvilinskas pasakoja, kad lietuviai yra natūraliai talentingi finansų srityje. Net užsienio universitetuose geriausi studentai finansų moksluose – lietuviai. Tai suteikia ir prielaidų manyti, kad FinTech plečiantis Lietuvoje, dalis tų talentų grįžtų į tėvynę. „FinTech Lietuvoje dar labai ankstyvoje stadijoje, tačiau čia labai geros sąlygos plėtojimuisi. Iš Lietuvos ateina daug inovacijų. Čia geras reguliatorius, Lietuvos bankas atviras naujovėms, gera infrastruktūra, internetas ir mobiliosios technologijos“, – Lietuvos privalumus vardijo pašnekovas. Nors Lietuva savo rinka ir negali būti didžiausiu FinTech centru, tačiau tai nereiškia, kad negalime būti vieni geriausių.

„WoraPay“ bendraįkūrėjas V. Adomauskas mano, kad jau ne kartą buvo įrodyta, jog Lietuvoje gali būti kuriami inovatyvūs produktai. Svarbiausia iniciatyva tiek iš Finansų ministerijos, tiek iš Lietuvos banko. Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas pažymėjo, kad Lietuva tikrai turi šansų tapti traukos centru, tereikia teigiamų žinių. Šią kovą Lietuva pralaimi.

„Mūsų tikslas paskleisti žinią pasaulyje apie tai, kad inovacijos yra kviestinos Lietuvoje. Paprastam žmogui tai reiškia pigiau, greičiau ir geriau. „Revolut“ būdamas čia pritrauks ir kitas įmones. Mes turime pranašumą būdami maži ir greiti“, – po memorandumo pasirašymo su šiuo startuoliu tikino M. Jurgilas. Šią pergalę išskiria ir „Nextury Ventures“ generalinis direktorius M. Glodas. Visgi vien „Revolut“ neužtenka. Reikia lygintis į tokius lyderius kaip Singapūras, Londonas ir Niujorkas, nes finansai nėra tas sektorius, kuomet užtenka būti tik lokaliu. „Kad mes būsime geriausi trijų šalių kaimelyje – niekam neįdomu. Bet jei sugebėsime atvesti tokius kaip „Revolut“ ir jie pasakys, kad mums gera Vilniuje, tai jau yra perspektyva“, – užtikrintas M. Glodas.


tv3.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama