Jau antrąjį kartą rugsėjo 8–9 d. Vilniuje vykęs didžiausias Baltijos regione moderniųjų technologijų ir verslumo renginys – #SWITCH! buvo kupinas įspūdžių ir įkvepiančių patirčių. Dvi dienas trūkusiame renginyje susirinko net 10 000 dalyvių, o pranešimus skaitė daugiau kaip pusšimtis pranešėjų iš Lietuvos ir užsienio. Sėkmės istorijos sklido iš ryškiausių vizionierių lūpų, patirtimi dalijosi skaitmeninių verslų vilkai, pirmą kartą Europoje pristatyti padavėjai-dronai! Maža to, 712-ai moksleivių dalyvaujant didžiausioje programavimo pamokoje – užfiksuotas pasaulio Gineso rekordas.
Renginys tampa ICT ir verslumo judėjimu
Moderniųjų technologijų ir verslumo renginys #SWITCH! vis labiau įgauna pagreitį ir, peržengęs tradicinio renginio rėmus, tampa savotišku informacinių bei komunikacijos technologijų (ICT) ir verslumo judėjimu, skatinančiu kurti, dalytis patirtimi ir nenustoti tobulėti.
Europos Parlamento narys, #SWITCH! sumanytojas ir rengėjas Antanas Guoga į renginį susirinkusius Lietuvos jaunuolius ragino užprogramuoti sėkmę savo ateitį siejant su skaitmeniniu pasauliu, o jaunimo dalies pranešėjai dalijosi įkvepiančiomis, didelių užmojų ir padrąsinimo kupinomis sėkmės istorijomis. Garsieji Radistai pasakojo, kaip radijas aukštyn kojomis apvertė jų gyvenimus ir padėjo pasiekti tai, apie ką iš pradžių buvo net baugu pasvajoti. „Dronai24.lt“ vadovas Dominykas Vileikis ir „SkyVidMedia“ įkūrėjas Karolis Rėksnys atskleidė, kada scenos iš fantastinių filmų, kuriuose žmonės naudojasi skraidančiais automobiliais, iš tikrųjų virs realybe. Misijos „Lietuva Mėnulyje 2018“ vadovas Arnas Petravičius pasidalijo neįtikėtinais savo komandos užmojais užauginti pirmąjį augalą Mėnulyje, o „Game On“ komandos narys Artūras Rumiancevas griovė stereotipus įrodydamas tai, jog tinkamai pasirinkti kompiuteriniai žaidimai ne tik kad nekenkia, bet dar ir lavina.
Kaip atrodys skaitmeninio amžiaus bankai, ko reikia startuolio veiklai pradėti, ar įmanoma dar mokykloje įkurti verslą, – į šiuos ir galybę panašių klausimų atsakymus dalijo ir daugybė kitų į skaitmenines veiklas pasinėrusių jaunimo dalies pranešėjų.
Profesionalų dalyje Europos ir pasaulio vizionieriai, sėkmingiausių skaitmeninio verslo kompanijų vadovai ir aukšto lygmens ES bei Lietuvos ekspertai apžvelgė Europos ir pasaulio informacinių ir ryšių technologijų (IRT) tendencijas.
Galingiausios Europoje, technologijų kompanijas vienijančios organizacijos „TechUK“ vienas iš vadovų – Antony Walker pasakojo, ko reikėtų imtis Europai ir Lietuvai siekiant lyderystės sparčiai augančioje programėlių ekonomikoje. Garsiosios bendrovės „Facebook“ pardavimų vadovė Rytų ir Vidurio Europai bei Rusijai Anna-Maria Treneva patarė, kaip teisingai komunikuoti socialiniuose tinkluose, ir dalijosi įžvalgomis apie moteris technologijų pasaulyje. Pirmąjį pasaulinį dronų-padavėjų pristatymą organizavusio Singapūro startuolio „Infinium Robotics“ vadovas Junyang Woon renginio dalyvius tikino, kad net ir maža valstybė gali laimėti skaitmeninėje rinkoje ir atskleidė, kaip tai pavyko pasiekti Singapūrui. Profesionalams skirtoje dalyje pranešimus skaitė ir patirtimi dalijosi taip pat daug kitų Lietuvos bei pasaulio ekspertų, o renginio dalyviai turėjo galimybę sudalyvauti dar ir praktiniuose mokymuose, orientuotuose į verslą, siekiantį sėkmingai augti skaitmeniniame pasaulyje.
Erdvė, kuri skatina partnerystę
Renginyje susirinkusiuosius maloniai nustebino ir netikėta žinia, jog lietuvių kompanija „Trafi“, teikianti keleiviams informaciją apie viešojo transporto judėjimą, ir nepriklausomų taksi paslaugų milžinė „Uber“ pradeda bendradarbiauti.
Stulbinamu greičiu auganti viena perspektyviausių lietuvių startuolių įmonė čia pat renginyje #SWITCH! susirado neįtikėtinai stiprų partnerį. „Uber“ ir „Trafi“ partnerystė suteiks iki šiol Lietuvoje neegzistavusią paslaugą – nuo šiol programėlėje įvedus norimą kelionę bus galima matyti ne tik viešojo transporto maršrutus, bet ir galimybę nuo vienos iki kitos stotelės nuvykti su „Uber“.
Pasak A. Guogos, tai tik dar kartą įrodo, jog renginys #SWITCH! įgauna visai kitą mastą – virsta erdve, kurioje moderniųjų technologijų ir verslo atstovai randa bendrų interesų ir sutelkia jėgas ambicingiems tikslams įgyvendinti.
Karščiausios inovacijos – zonoje „Cool&Crazy“
Interaktyvi technologijų zona „Cool&Crazy“ kvietė renginio dalyvius prisiliesti prie naujausių technologijų ir visa galva pasinerti į jų teikiamus malonumus. Susirinkusieji galėjo išbandyti virtualios realybės akinių dronų, 3D spausdintuvų, robotų ir daugybės kitų technologinių inovacijų teikiamas galimybes. Specialiai renginiui #SWITCH! kompanijos „Nasdaq“ sukurtame virtualiame investiciniame žaidime „Nasdaq Baltic Stocket“ jaunuoliai turėjo progą greitai ir paprastai, o, svarbiausia, be rizikos susipažinti su investavimu.
Jaunuosius programuotojus, dizainerius, produktų bei verslo vystytojus ir visus skaitmeninio verslo entuziastus „Adform“ kvietė dalyvauti dvi dienas trukusiame idėjų konkurse – Hakatone. Jame, pasitelkus beprotiškiausias idėjas, buvo skatinama išbandyti jėgas kuriant naujus skaitmeninius verslus.
Po 48 val. intensyvaus komandinio darbo ir sukurtų produktų pristatymo Hakatono komisijai, pirmąją vietą ir pagrindinį prizą laimėjo jaunuolių komanda, renginio metu pristačiusi programėlės, padedančios „Vaikų linijai“ apmokyti savanorius pasitelkiant simuliacines situacijas, idėją. Antrosios vietos laimėtojai komisijai pateikė žaidimais kūrybiškumą komandose skatinančią programėlę „Creativity Twist“, o trečiąją vietą užėmė komanda, sukūrusi programėlę „Jurate“, kuri leidžia internetu vertinti mokytojus, jei mokinys nedrįsta savo nuomonės apie jo darbą išreikšti gyvai.
Dronai-padavėjai vaišino pyragėliais
#SWITCH! dalyviai galėjo išvysti tai, ko dar niekada nebuvo tekę matyti – dronų-padavėjų premjerą. Pirmą kartą Europoje, atgabenti į Vilnių tiesiai iš Singapūro, buvo pristatyti skraidantys dronai-padavėjai. „Ali šokoladinės“ įkūrėjas ir vadovas Ali Gadžijevas renginio dalyviams paruošė dar neragautą, išskirtinai šiam renginiui sukurtą desertą – profitrolius, o svečius šiuo gardėsiu vaišino bepilotės skraidyklės – padavėjai-dronai.
Kaip teigia renginio įkūrėjas A. Guoga, dronai-padavėjai – puikus pavyzdys, jog šiandienos technologijos atveria neribotas galimybes ir vis labiau skverbiasi į kasdienį mūsų gyvenimą.
Užfiksuotas pasaulio Gineso rekordas
Vienu svarbiausių šių metų #SWITCH! jaunimo dalies akcentu tapo pasaulio Gineso rekordo siekimas. Daugiau kaip 700 moksleivių iš visos Lietuvos būrį sukvietė įkvepiantis tikslas – sudalyvauti didžiausioje programavimo pamokoje ir tapti pasaulio Gineso rekordininkais. Programavimo pamoką vedė ir specialiai šiam renginiui skirtą programavimo platformą sukūrė Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos instituto profesorė, informatikos ir informacinio mąstymo konkurso „Bebras“ įkūrėja Valentina Dagienė ir jos esami bei buvę doktorantai. Renginyje taip pat dalyvavo ir pasaulio Gineso rekordo atstovas Pravinas Patelis iš Didžiosios Britanijos.
Per didžiausią programavimo pamoką, 7–13 metų moksleiviams suprogramavus Gediminaičių stulpus ir nudažius juos Lietuvos vėliavos spalvomis, buvo pasiektas pasaulio Gineso rekordas. Tautinė simbolika pasirinkta neatsitiktinai – šis rekordas, sumanytojų teigimu, skirtas artėjančiam Lietuvos 100-mečiui paminėti.
Pasak #SWITCH! vadovės Anos Jonušės, pasiektas rekordas – tai pirmasis žingsnis protingo technologinio ugdymo link. Kartu su šia rekordine pamoka prasidėjo ir dvejus metus truksiantis projektas „Užprogramuota sėkmė“, kurio tikslas – iki 2018-ųjų su programavimo pagrindais supažindinti 10 000 moksleivių visoje šalyje.