Sparčiai besivystančios pietvakarių Azijos šalys pasiryžusios investuoti į aukštąsias technologijas ir Lietuvos verslininkams gali būti puikus tramplynas inovatyvaus verslo plėtrai. Tuo įsitikino Kauno mokslo ir technologijų parke įsikūrusi Vytauto ir Gintarės Šiožinių įmonė „Energy Advice“, pradėjusi elektros inžinerijos technologijų programinės įrangos eksportą į užsienį ir šiemet kartu su partneriais įsteigusi įmonę Indijoje. Po metus trukusio įsikūrimo proceso vadovai vertina įgytą pripažinimą ir mezga naujas verslo pažintis.
Poreikį diktuoja auganti ekonomika
Prieš mėnesį įkurta „Energy Advice India“ Pvt Ltd platins programinę įrangą, teiks mokymų paslaugas bei atliks elektros sistemos modeliavimo, tinklo būklės vertinimo paslaugas. Pasak verslininkų, Indijos įmonių skirstomojo ir perdavimo elektros tinklai daug didesni ir sudėtingesni nei Lietuvoje, todėl rangovinės įmonės žino, kad dirbdamos su programine įranga gali būti kelis kartus greitesnės ir kokybiškesnės nei tos, kurios skaičiuoja rankiniu būdu arba naudojasi savadarbėmis programomis.
Anot dr. Vytauto Šiožinio – „Indijos rinką pasirinkome dėl potencialo – šalis yra tarp sparčiausiai besivystančių pasaulio šalių. Ekonomikos augimas lemia elektros poreikio augimą. Valstybė daug skiria lėšų bei skatina investicijas į atsinaujinančių energijos šaltinių sektorių. Indijos įmonės yra pasiruošusios investuoti į savo inžinierių kvalifikacijos kėlimą“, – pastebi Vytautas.
Sukūrė paklausią programą inžinieriams
Indijos rinkai pasiūlyta programa „EA-PSM“ yra skirta elektros tinklų inžinieriams, kurie nori kokybiškai atlikti skaičiavimus, sumodeliuoti galimas situacijas elektros tinkle ir parinkti optimalią įrangą užsakovui. „EA-PSM“ atitinka pasaulinius elektrotechninius IEEE, IEC bei GOST standartus, todėl programa gali naudotis daugelio šalių inžinieriai.
„Projektuotojai, atlikdami skaičiavimus programine įranga, turi galimybę greitai, kelių mygtukų paspaudimu, padidinti darbo efektyvumą iki 40 proc. Užsakovas sutaupo įrangos diegimo, eksploatacijos kaštus, išauga įrangos darbo efektyvumas ir patikimumas“, – programinės įrangos privalumus vardija dr. V. Šiožinys.
Tikslas – padvigubinti pajamas
Didžiausiu iššūkiu steigiant įmonę lietuviams buvo teisinis įmonės įregistravimas ir dokumentų parengimas, nes procedūros, susijusios su valdžios institucijomis, gali užtrukti labai ilgai. Dėl painios muitų sistemos ir didelių mokesčių vietiniai yra labiau linkę pirkti produktus ir paslaugas iš vietinių įmonių nei importuoti iš užsienio. Įtakos turi ir kultūriniai skirtumai.
„Visų pirma, indai yra linkę išklausyti, suprasti, vengia prieštaravimų, o būtent tai kartais apsunkina bendravimą, nes nežinai ką iš tiesų galvoja pašnekovas. Antrą vertus, jie turi daugumai europiečių verslininkų panašių bruožų: orientuoti į ilgalaikę perspektyvą, o ne į trumpalaikę naudą, jiems svarbus pasitikėjimas, rekomendacijos, asmeninis kontaktas. Vis dėlto, be vietinių partnerių būtų be galo sunku pradėti plėtoti verslą Indijoje“, – sako dr. V. Šiožinys, dirbantis su vienu iš partnerių, buvusiu „Shneider Electric India“ viceprezidentu, Vikas Jaywant.
Vadovas paminėjo, kad šiuo metu įmonės filiale Indijoje dirba 4 darbuotojai. Įmonės plėtrai ateityje bus reikalingos papildomos investicijos, nes pagrindinis „Energy Advice India“ Pvt Ltd šių metų tikslas – sukurti kvalifikuotų inžinerinių kompanijų tinklą Indijoje, per kurį bus vykdomi pardavimai. Verslininkai tikisi, kad per pirmuosius metus plėtra leis padvigubinti lietuviškos įmonės pajamas.
Didžiųjų įmonių Lietuvoje pripažinimas
„Energy Advice“ nuo 2013 metų vykdo elektros energetikos sistemos režimų modeliavimo algoritmų tyrimus bei kuria programinę įrangą. Įmonė taip pat atlieka pramonės įrenginių ir technologinių procesų energijos vartojimo auditą, teikia konsultacijas bei mokymų paslaugas inžinieriams Lietuvoje. Įmonės vadovai pastebi, kad orientacija tik į kokybiškas paslaugas bei produktus leido pelnyti didžiųjų pramonės rinkos žaidėjų Lietuvoje pripažinimą.
„Energy Advice“ paslaugomis naudojasi tokios Lietuvos ir tarptautinės įmonės, kaip AB „ORLEN Lietuva“, AB „Achema“, AB „Lifosa“, UAB „Fazer Lietuva“, UAB „Vilniaus energija“, AB „Kauno energija“, UAB „Fortum Klaipėda“, AB „Energijos skirstymo operatorius“, UAB „FIMA“, AB „Dolomitas“, UAB „Mars Lietuva“, „Eprosys Engineering Consultants India“ Pvt Ltd, „Azerishig“ JSC ir kitos.