Sveikas darbuotojas – produktyvus darbuotojas – teigia startuolio „WeBlend“ komanda, pasiryžusi lietuvius pratinti išsinešimui rinktis ne kavą, o sveikuolišką smūtį. O, kad tai būtų gerokai paprasčiau, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) „LinkMenų fabrike“ šiuo metu tobulinamas analogų neturintis itin tyliai veikiantis bešepetėlinio variklio trintuvas. Apie visa tai – su komandos nariais: Ruslanu Trakšeliu, Nerijumi Misiu ir Gintare Jonaityte.
Papasakokite, kaip kilo mintis kurti naują trintuvą? Kuo neįtiko rinkoje esantys trintuvai?
Ruslanas. Ko gero visko pradžia būtų galima laikyti tą momentą, kai pradėjau aktyviai bėgioti. Prieš trejus metus pirmąjį kartą bėgimo šventėje įveikiau dešimties kilometrų distanciją – prisimenu, kaip džiaugiausi pasiekęs finišą ir nuo tada „užsikabinau“. Prieš metus jau bėgau pirmąjį maratoną, o dabar intensyviai ruošiuosi naujiems startams. Sportuoju kasryt, tad apie tūkstantį kalorijų „ištaškau“ ant asfalto dar dienai neprasidėjus. Būtent dėl to ypač aktualus tapo maksimalaus energijos lygio išlaikymas. Daug domėjausi šia tema, iš esmės pakeičiau savo mitybą, tačiau didžiausiu atradimu tapo sveikuoliški smūčiai. Čia ir susidūriau su tam tikrais iššūkiais. Visų pirma, rytais, kai visa šeimyna miega, jungti kaukiančio trintuvo tiesiog neįmanoma. Kitas dalykas tas, kad kasryt tekdavo terliotis plaunant didelio trintuvo indą bei peilius. Išnaršiau visą internetą, bet, mano didelei nuostabai, geidžiamo įrenginio taip ir neradau – tai inspiravo kurti savąjį.
Neapsiribojote vien produkto kūrimu – kartu su juo gimė ir startuolis „WeBlend“.
Ruslanas. „WeBlend“ – tai sveiko gyvenimo būdo bendruomenė bei kasdieninio sveikuoliško gėrimo mada. Naujos kartos trintuvas, skirtas dalintis šeimoje, darbo vietoje ar sporto salėje. Šiuo metu itin populiaru gerti kavą išsinešimui, o mes šią madą norime pakeisti į sveikesnį variantą. Verslui siūlome priemonę, kaip ženkliai pagerinti darbo našumą per darbuotojų mitybos praturtinimą – geriant įvairius vaisių kokteilius. Taigi, jau labai greitai planuojame nemokamai biuruose įrengti trintuvus, taip pat pasirūpinti reikiamų ingredientų kasdieniniu tiekimu. Šiuo metu atrinkinėjame penkias įmones, nuo kurių pradėsime šią savo veiklą.
Kuo jūsų trintuvo technologija yra išskirtinė?
Nerijus. Kuriant patį įrenginį, ypatingas dėmesys buvo skirtas vartotojų patogumui – jame nėra jokių papildomų detalių, kurias vėliau tektų plauti. Čia įgyvendintos net penkios technologinės inovacijos: bešepetėlinis (angl. brushless) variklis yra ypatingai tylus, magnetinė pavara leido sukurti unikalų įrenginio dizainą, mikroprocesorius automatiškai nustato tinkamiausią gėrimo plakimo greitį bei suteikia galimybę dalintis nustatymais su kitais, ličio jonų akumuliatoriai suteikia belaidžio naudojimo galimybę, Wi-fi bei „Bluetooth“ technologijos įgalina valdymą per telefoną ir pajungimą prie interneto.
Nerijau, didžioji dalis inžinerinės pusės patikėta būtent jums. Ar tai pirmas toks projektas?
Nerijus. Konstruoju pakankamai seniai – apie 10 metų. Pradėjau nuo garso aparatūros, po to perėjau į skaitmeninę elektroniką, dar vėliau – į IT sritį, taip pat RC (valdymas radijo bangomis) modeliavimą, kur dirbau su lėktuvų modeliais, dronais ir kitais panašiais įrenginiais – taip valdomas ir mūsų trintuvas. Taip pat esu sukonstravęs 3D spausdintuvą, išmaniąją jutiklinę pirštinę, elektrinę riedlentę.
Prototipo konstravimui pasirinkote naują kūrybinę erdvę – VGTU „LinkMenų fabriką“. Kodėl savo idėjas pasiryžote įgyvendinti būtent čia?
Nerijus. „LinkMenų fabrikas“ – puiki vieta idėjai virsti realybe. Čia yra viskas nuo varžtų iki staklių, taip pat čia dirba protingi žmonės, galintys pakonsultuoti tiek mechanikos, tiek elektronikos, tiek kitais klausimais. „LinkMenų fabrikas“ mus labai draugiškai priėmė ir puikiai atitiko turėtus lūkesčius. Rudenį čia VGTU organizuosime įvairius „workshopus“: nuo verslo pradžios, idėjos įgyvendinimo tematikos iki labiau specifinių sričių, tokių kaip elektronika, mechanika, taip pat kartu su studentais ieškosime mūsų trintuvo tobulinimo strategijų.
Gintare, esate akredituota T. Collino Cambello universiteto absolventė, profesionali dietologė, užsiimate ekologiškų vaisių ir daržovių pristatymu Vilniaus mieste. Gal paaiškintumėte kaip susiję mityba ir darbuotojo produktyvumas?
Gintarė. Daug metų dirbau marketingo srityje didelėse Lietuvos ir užsienio kompanijose. Mačiau, kaip darbuotojai nuo per didelio krūvio, nesubalansuotos mitybos, per didelės įtampos, streso nežinojo, kaip greitai, užtikrintai ir lengvai pagerinti savijautą. Vieni situaciją bandė taisyti rūkydami, kiti po darbo eidami linksmintis arba „apdovanodami“ namiškius blogomis nuotaikomis. Niekada šioms kategorijoms nepriklausiau, bet visuomet ieškojau būdo jaustis puikiai – ne momentiškai, o visados. Sveikata man visuomet buvo prioritetas, tuo intensyviai domėjausi, kol galiausiai perėjau į profesionalią sritį. Labai tikiu, kad tai, ką mes dedame į vidų, reflektuojame į išorę. Mūsų emocinė, socialinė sveikata labai priklauso nuo maisto. Kuo sveikesnis žmogus, tuo jis yra patrauklesnis bei kūrybingesnis, o kūryba šiais didelio tempo laikais yra svarbi. Kai netikėtai susipažinome su Ruslanu, užsiminiau jam, kad nuo rugsėjo planuoju įgyvendinti darbuotojų sveikatinimo projektą. Jis iš karto suprato, jog mūsų idėjos sutampa ir kartu galime daug ką nuveikti. Mityba turi tiesioginį poveikį darbo našumui. Sakykime, jūs ir dar penkiasdešimt kolegų pietums pasirinkote BBQ burgerius. Valgydami patyrėte malonumą, tačiau savo skrandžiui sukėlėte nemenką iššūkį. Organizmas automatiškai nukreipia visą energiją maisto apdorojimui, tad darbo našumas mažiausiai dar valandą ženkliai krenta – paprasta fiziologija. Darbdaviui tokie pietūs reiškia penkiasdešimt nedarbingumo valandų, vidutiniškai atsieisiančių 700 eurų. Ir taip kasdien, tad matematika paprasta.
Kokią ateitį prognozuojate „WeBlend“ projektui? Kodėl jis turėtų būti aktualus plačiai visuomenei?
Ruslanas. Pagal pasaulinės sveikatos organizacijos atliktą tyrimą, Europos Sąjungoje viršsvorį turinčių arba nutukusių žmonių yra net 59 %, iš jų kas trečias 11 metų vaikas (The European health report, 2015, Targets and beyond – reaching new frontiers in evidence). Viena iš pagrindinių viršsvorio priežasčių – nesubalansuota mityba. Vis didėjantį žmonių poreikį gerinti mitybą patvirtina ir stipriai augantis sulčių bei smūčių pardavimas baruose. Pavyzdžiui, prognozuojama, jog Amerikoje 2016 metų pardavimai sieks 1,4 milijardų eurų. Anot „Euromonitor International” atlikto tyrimo, 25–30 metų jaunimas raciono praturtinimą vaisiais ir daržovėmis įvardijo kaip svarbiausią faktorių, lemianti gerą sveikatą, lenkiantį net fizinį aktyvumą ar vandens gėrimą. Taigi, tikime, jog mūsų sprendimo poreikis egzistuoja visame pasaulyje. Žinoma, pradėsime nuo Lietuvos, nuo verslo centrų, sporto salių bei mokslo įstaigų. Na, o netolimoje ateityje planuojame turėti savo ekologiškus uogų ir daržovių ūkius, toliau – pasaulinė plėtra. Beje, norime plėsti savo komandą ir ieškome bendraminčių.