Kauno technologijos universiteto (KTU) „Santakos“ slėnyje vykusiame tarptautinio energetikos srities startuolių konkurso pusfinalyje „KICkoff Lithuania“ laimėtojais tapo dvi KTU komandos. Rugsėjį jos rungsis „KICkoff“ finale Varšuvoje dėl 10 tūkst. eurų piniginio prizo.
„KICkoff Lithuania“ – vienas iš šešių, skirtingose šalyse vykusių, pasaulinio startuolių konkurso pusfinalių. Jame galėjo dalyvauti komandos iš Bulgarijos, Kipro, Kroatijos, Čekijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Graikijos, Vengrijos, Lenkijos, Rumunijos, Slovakijos ir Slovėnijos.
„Šis konkursas skirtas atrasti ir paskatinti jaunuosius energetikos srities startuolius, mokslininkus ir išradėjus, kuriančius energetinio efektyvumo, atsinaujinančios energetikos srities sprendimus, sprendžiančius sumanių ir energetiškai efektyvių pastatų bei miestų problematiką“, – apie konkursą pasakojo KTU „Startup Space“ vadovas Donatas Smailys.
„KICKoff Lithuania“, kuriame rungėsi šešios Lietuvos ir Latvijos komandos, organizavo KTU „Startup Space“ liepos 4–5 dienomis. Komisijos nariai – inovatyvių ir žymias investicijas pritraukusių startuolių įkūrėjai bei verslo vystymo ekspertai – laimėtojus atrinko vertindami tiek produkto atitikimą tematikai, tiek pateiktos problemos sprendimo svarbą visuomenei, verslo modelį ir rinkos analizę, pristatymo išsamumą bei komercinimo galimybes ir realius rezultatus.
Laimėtojai: išmani krovimo stotelė ir dujų jutiklis
Kelionę į „KICkoff“ finalą Varšuvoje laimėjo dvi KTU mokslininkų ir studentų suburtos startuolių komandos: „SmartChargeBox mobile“ ir „Highly selective multiple gas sensor“.
„Tai – įkrovimo stotelė, kuri patenkins įvairių vartotojų poreikius. Mūsų verslo modelis orientuotas ne tik į atskirus namų ūkius, bet ir verslo bei valstybinį sektorių“, – teigė išmaniosios elektromobilių krovimo stotelės „SmartChargeBox mobile“ idėjos sumanytojas Kęstutis Valinčius.
KTU mokslininkų sukurtas sprendimas leis greitai ir išmaniai įkrauti ne tik elektromobilius, bet ir kitas priemones, kurioms reikalinga elektra.
Antrosios komandos pristatytas didelio selektyvumo daugkartinis dujų jutiklis gali būti skirtas ir privatiems klientams, kurie nori nustatyti oro kokybę savo aplinkoje, ir pramoniniam naudojimui – bendrai stebėsenai ir kiekybiniam įvairių dujų šaltinių nustatymui. Jutiklį lengva integruoti ir pritaikyti prie įvairių kitų prietaisų. „Mūsų sukurtas prietaisas leidžia nustatyti mus dominančių dujų koncentraciją bet kurioje aplinkoje“, – pasakojo vienas iš komandos narių, KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto studentas Dovydas Barauskas.
„KICkoff“ finale dalyvaus 12 geriausių energetikos srities startuolių iš skirtingų šalių. Laimėjusi komanda ne tik gaus 10 tūkst. Eurų investiciją, bet ir galimybę susipažinti su tarptautiniais mentoriais, potencialiais investuotojais bei surasti galimus partnerius kitose šalyse.
Siūlo paramą pradedantiesiems
„KICkoff Lithuania“ metu savo idėjas galėjo pristatyti ir kitos komandos, aktualiose visuomenei srityse inovacijas kuriančios komandos. KTU „Startup Space“ akceleravimo paketais buvo apdovanoti puikiai pasirodę startuoliai „Foamita“ ir „Multicord“.
„Akceleravimo paketą sudaro įvairios paslaugos, kuriomis tris mėnesius galės naudotis laimėjusios komandos. Mes žinome, jog labai svarbu jaunas komandas tinkamai motyvuoti, padėti joms atrasti savo stipriąsias savybes, nusistatyti vaidmenis, išmokti save „parduoti“. Be to, joms būtina ir turėti vietą, kurioje komanda galėtų dirbti ir tobulinti savo produktus“, – prizą pristatė Donatas Smailys.
Prieš pusfinalį – tarptautinis mentorius ir geroji patirtis
„Norėjome surengti ne tik pusfinalį ir nustatyti geriausias komandas, bet ir suteikti papildomų žinių. Mentorystė ir dalijimasis gerąja patirtimi ypač svarbūs mūsų akceleratoriuje“, – teigė D. Smailys.
Dvi dienas prieš pusfinalį „KICkoff Lithuania“ vyko idėjų pristatymo mokymai, kuriuose dalyvavo visos konkurso komandos ir KTU „Startup Space“ startuoliai. Tarptautinis mentorius iš Estijos Glebas Maltsevas mokė būsimuosius verslininkus pristatymo meno paslapčių.
„Nebijokite kalbėti angliškai – jūs iš tiesų kalbate daug geriau, nei manote“, – susirinkusiuosius drąsino G. Maltsevas.
Mentorius taip pat atskleidė paslaptis, kaip pristatyti savo idėją investuotojams, kaip sužavėti komisiją per 3 minutes bei nurodė didžiausias pristatymo metu daromas klaidas.
Patirtimi apie verslo modelių kūrimą bei ateities pardavimų vykdymą dalijosi ir Lietuvos jaunojo verslo vystymo ekspertai bei startuolių kūrėjai: atvirosios bendradarbystės erdvės „Talent Garden Kaunas“ įkūrėjas Artūras Bulota, vieno sėkmingiausių lietuviškų startuolių „Inside Warehouse“ bendraįkūrėjas ir KTU startuolių mentorius Justinas Taruška, startuolių akceleratoriaus „Startup.lt“ vadovas Arvydas Bložė. Visi pranešėjai pabrėžė, jog norint sukurti ir užauginti sėkmingą verslą, svarbu ne tik pažinti savo klientą ir pasiūlyti jam išskirtinį produktą, bet ir suburti komandą, kurios nariai gebėti prisitaikyti prie pačių įvairiausių situacijų, lanksčiai reaguotų į pokyčius ir kiekvienas įneštų lygiavertį indėlį į bendrą darbą.