J. Janauskas |
---|
Nors daug kam gali pasirodyti, jog „Vinted“ bendraįkūrėją Justą Janauską prieš septynerius metus užgriuvo netikėta sėkmė, nuo jo karjeros pradžios iki pirmųjų žingsnių kuriant pasaulinio garso startuolį praėjo beveik dešimtmetis. Spalvingame J. Janausko gyvenimo aprašyme – darbas nuo 14-os, bakalauro ir magistro IT studijos bei vertinga patirtis Lietuvos technologijų įmonėse. Kelią iki „Vinted“ vadovo pozicijos nuėjęs vyras teigia, kad jo sėkmės receptą lygiomis dalimis sudaro domėjimasis technologijomis, atkaklus darbas ir noras „statyti pilis“.
Programuoti pradėjo dešimties
J. Janauskui kompiuteris visuomet buvo savirealizacijos priemonė. Dar būdamas vaikas J. Janauskas suprato, jog tai yra puikus kūrybos ir saviraiškos būdas, nereikalaujantis jokių materialių resursų – tik sumanumo ir vaizduotės.
„Programuoti pradėjau dešimties. Kai visi tokio amžiaus vaikai žaidė lauke, aš kūriau algoritmus ir žaidimus. Nebuvo daug žmonių, kurie mane suprato, tačiau tie, kurie suprato, vaidino pagrindinį vaidmenį formuojant mano ateitį“, – teigia „Vinted“ bendraįkūrėjas.
Pirmą savo sukurtą programinės įrangos paketą J. Janauskas pardavė būdamas vos 14 metų įmonei, kurioje vėliau įsidarbino.
Įgytas teorines žinias pritaiko ir šiandien
J. Janausko teigimu, domėjimasis technologijomis natūraliai nulėmė ir studijų pasirinkimą. Vilniaus universitete informatikos bakalauro ir magistro studijas baigęs vaikinas teigia, kad universitetas padėjo įgyti ne tik specifinių žinių, bet ir visapusišką išsilavinimą.
„Studijų metu praktiniai dalykai atrodė įdomiausi ir naudingiausi dėl galimybės juos išmokus užsidirbti pinigų. Tačiau šiandien suprantu, kad teoriniai dalykai padarė didžiausią įtaką ilguoju laikotarpiu, ypač formuojant mąstymą. Visgi tai tampa aišku tik žvelgiant atgal“, – teigia J. Janauskas.
Studijų metu vos kelias grupiokes turėjęs vaikinas stebisi, kad šiais laikais vis dar gajus mitas, jog vienas ar kitas mokslas yra labiau tinkamas vienai ar kitai lyčiai.
„Nors vis dar susiduriama su nuomone, kad IT yra labai techniška, vyriška sritis, o baigę IT dažniausiai dirba programuotojais, iš patirties žinau, kad iš skirtingų žmonių sudarytos komandos yra stipresnės, tvaresnės ir labiau subalansuostos. Todėl manau, kad didesnis merginų įsitraukimas į IT studijas turėtų naudos visai industrijai“, – mano J. Janauskas.
Vadovu tapo 24-erių
Pirmąjį darbą gavęs vos 14 metų, kitus 10 metų J. Janauskas dirbo programuotoju, architektu, konsultantu bei komandų vadovu įvairiose Lietuvos technologijų įmonėse. Karjerą pradėjęs nuo programuotojo, po dešimties metų J. Janauskas jau vadovavo keliolikos žmonių komandai.
Nors „Vinted“ idėja gimė J. Janausko kolegės Mildos galvoje, pasikalbėjęs su keliomis draugėmis inovatorius suprato, kad tai gali būti didelė galimybė ir per kelias savaites suprogramavo pirmąjį puslapį, kurį vėliau paleido.
„Atsiradus „Vinted“, pirmuosius kelerius metus aš vienas programavau, kūriau dizainą, prižiūrėjau serverius, rūpinausi įmonės apskaita ir daugybe kitų dalykų. Dauguma jų man nebuvo nauji, nes jau turėjau praktinės ir universitete įgytos patirties. Visgi apie didelę verslo idėją negalvojome net tada, kai matėme sparčiai augantį vartotojų skaičių. Tai mums buvo malonus laisvalaikio praleidimo būdas – dirbome dėl idėjos. Tik po kelių metų, kai prie mūsų prisijungė kolega Mantas, supratome, kad tai yra puiki verslo galimybė. Šiandien turiu galimybę vadovauti jau daugiau nei 200 žmonių komandai, dirbančiai 7 šalyse“, – pasakoja J. Janauskas.
Jo teigimu, didžiausią įmonės sėkmę nulėmė suburta pasaulinio lygio profesionalų komanda, kurie tiki „Vinted“ misija – siekti, kad iš rankų į rankas keliaujantys drabužiai taptų pirmu pasirinkimu visame pasaulyje.
Ateitis priklauso technologijų kūrėjams
J. Janauskas Lietuvoje norėtų matyti vis daugiau tokių sėkmės pavyzdžių. Jis isitikinęs, kad technologijos ateityje dar labiau pakeis žmonių darbą, o laimėtojai bus tie, kurie kurs tokias technologijas. Todėl jauni ir jau kuriantys žmonės inovatoriui – didžiausias įkvėpimas.
„Tikiu, kad Lietuva galėtų būti dar konkurencingesnė, jei IT ugdymas prasidėtų ankstyvoje vaikystėje, pvz., pirmosiose klasėse. Tai labai skatina ir „Vinted“ – nuo sausio mėnesio kiekvieną šeštadienį mūsų biure vykdavo programavimo pamokos mokyklinio amžiaus vaikams, kurias rengė „bit&Byte“ akademija, taip pat kartu organizavome renginį „Hour of Code“, kuriame beveik 200 vaikų „Vinted“ biure visą valandą programavo. Vaizdas ir atmosfera buvo išties įkvepiantys. Taip pat šią vasarą „Vinted“ vasaros praktikai buvo priimtas Ignas, dar tik 11 klasę baigęs, bet jau dabar savo ateitį programavimo srityje matantis moksleivis. Igno ir kiti pavyzdžiai labai įkvepia ir mane, ir kolegas“, – džiaugiasi „Vinted“ vadovas.
J. Janauskas įsitikinęs, kad vis daugiau darbų, kuriuos šiuo metu atlieka žmonės, ateityje pakeis mašinos, o žmonės užsiims vis protingesnių mašinų kūrimu. Todėl, pasak jo, ne tik Lietuvai, bet ir kiekvienai į tolimą perspektyvą žiūrinčiai šaliai yra labai svarbu auginti tokių kūrėjų kartą.
Sėkmę lemia vidinis noras „statyti pilis“
„Vinted“ įkūrėjas mano, kad šiandien IT krypties studentams atsiveria svaiginančios perspektyvos. Tačiau savo karjeros kelią dar tik besirenkantiems abiturientams J. Janauskas linki studijų kryptį rinktis pagal vidinę motyvaciją.
„Šiuolaikinių technologijų pagalba žinias galima labai greitai gauti, įgūdžius taip galima įgyti sąlyginai greitai, tačiau vidinei motyvacijai surasti recepto nėra. Galima labai greitai atpažinti žmones, kurie žavisi tuo, ką daro, nes rezultatai atsiranda iš vidinio noro „statyti pilis“, – teigia J. Janauskas.
Pasak jo, baigus IT ar kitus perspektyvius mokslus galima rinktis iš didelės darbų įvairovės – galima būti laisvai samdomu darbuotoju, projektų, komandų ar įmonių vadovu. Tai labiau priklauso nuo paties žmogaus nei nuo studijų programos. Todėl, pasak J. Janausko, tiesiausias kėlias į sėkmę – klausytis vidinio balso ir tikėti tuo, ką kasdien noriai darai.