Tūkstančiams šalies abiturientų laikant paskutinius egzaminus ir renkantis karjeros kelią, didžiųjų Lietuvos universitetų atstovai ragina atsižvelgti į darbdavių poreikius bei pasinaudoti galimybe papildyti geidžiamiausių specialistų gretas. Aukštosios mokyklos šiais metais priims 50 proc. daugiau IT studentų, o pasiryžusių įgyti vieną perspektyviausių profesijų laukia atnaujinę studijų programas bei suteikdami galimybę įgyti realios patirties.
Pasak IRT sektoriaus asociacijos INFOBALT vykdomojo direktoriaus Pauliaus Vertelkos, prognozuojama, kad iki 2020 m. Lietuvoje papildomai reikės 10 tūkst. IT specialistų, todėl šių studijų absolventai dar ilgai bus vieni paklausiausių rinkoje.
„Džiugu, jog universitetai priima ne tik daugiau IT studentų, bet ir kuria naujas studijų programas, o IT pastaruoju metu tampa pačių įvairiausių klasikinių disciplinų – medicinos, muzikos, dailės, architektūros – dalimi. Tad rinkdamasis IT, šiandien jaunas žmogus gali svajoti ne tik apie sėkmingą karjerą, bet ir džiaugtis novatoriškomis studijomis“, – teigia P. Vertelka.
IT – ne tik programavimas
Universitetų atstovai teigia, kad jauni žmonės informacinių technologijų studijas ar darbą šioje srityje vis dar dažnai sieja tik su programavimu. Vytauto Didžiojo universiteto Informatikos fakulteto dekanė doc. Daiva Vitkutė-Adžgauskienė skuba paneigti šį mitą.
„Įmonės šiandien ieško ne tik programuotojų, analitikų, sistemų architektų, projektų vadovų, testuotojų, bet ir duomenų bei dokumentų valdymo, IT vadybos specialistų, padalinių vadovų. Darbo rinkai reikalingi specialistai, turintys platų IT žinių spektrą, gebantys pasiūlyti ir pritaikyti šiuolaikines IT technologijas, tokias kaip debesų kompiuterija, socialiniai tinklai, didžiųjų duomenų analitika ar daiktų internetas. Todėl IT yra nepaprastai plati sritis, o skaitmeninių įgūdžių šiandien reikia įvairiausiuose sektoriuose ir pozicijose“, – teigia D. Vitkutė-Adžgauskienė.
Pasak jos, taikydamas liberaliųjų studijų modelį, Vytauto Didžiojo Universitetas ruošia informatikus, kurie gali programuoti ir kurti įvairius programinius bei skaitmeninių medijų produktus, tačiau taip pat turi geras žinias apie šių produktų veikimo aplinką. Tai leidžia jiems lanksčiai derintis prie nuolat besikeičiančios situacijos įmonėje ir darbo rinkoje, atrasti naujus IT pritaikymo būdus, kurti inovatyvius IT sprendimus.
Rengs daiktų interneto specialistus
Vilniaus Gedimino technikos universitetas šalia tradicinių informatikos krypties studijų abiturientams šiais metais siūlo naują – Daiktų interneto inžinerijos – studijų programą.
„Naują studijų programą sukūrėme įvertinę besikeičiančius rinkos poreikius ir bendradarbiaudami su verslu. IT studijos – itin protingas pasirinkimas, nes šiandien be IT paslaugų neįsivaizduojama jokia įmonių veiklos sritis. Išmanių sprendimų ir procesų reikalauja finansai, strateginis valdymas, ryšiai su klientais, atsargų valdymas, logistika ir kt.“, – teigia Vilniaus Gedimino technikos universiteto studijų prorektorius Romualdas Kliukas.
Pasak R. Kliuko, kadangi nemažai moksleivių mokyklose negauna pakankamai informatikos žinių, dalis VGTU informatikos specialybių studentams dėstomų programavimo dalykų mokomi nuo pačių pagrindų. Vis dėlto, atsižvelgiant į didesnį stojančiųjų kompiuterinį raštingumą, šiais metais VGTU pertvarkė visų IT programų turinį, todėl studentai įgis ne tik pagrindinių, bet ir daugiau specifinių žinių bei kompetencijų informacinių technologijų srityje.
Žada daugiau praktikos
Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto Informacinių technologijų prodekanas dr. Linas Bukauskas įsitikinęs, kad pasirinkus infomatiko kelią jaunam žmogui atsiveria daugybė galimybių.
„Informatikos profesionalas yra itin kūrybinga, technologiškai išprususi, gebanti sisteminti bei šiuolaikinių įrankių pagalba kurti inovacijas, asmenybė. Tapti geru informatiku galima gana greitai, tiesiog reikia aktyviai domėtis naujovėmis ir lavinti savo įgūdžius. Studijų universitete metu su kiekvienu fakultete praleistu pusmečiu galima nuolat tobulėti ir tapti paklausiu IT profesionalu“, – pasakoja dr. L. Bukauskas.
Anot L. Bukausko, studijos Vilniaus universitete yra vis labiau orientuotos į praktiką, todėl studentai dar studijų metu turi galimybę prisidėti prie inovatyvių ir realiai panaudojamų sprendimų kūrimo.
„Puikus studentų nuveikto ir iki galo išbaigto projekto pavyzdys yra Žagarės Regioninio parko mobilioji aplikacija pasiekiama per „Google Play“ bei visa turistinės informacijos ŽRP valdymo sistema. Šią sistemą studentai sukūrė semestro metu ir ją įgyvendinę suteikė galimybe naudotis parkui“, – džiaugiasi L. Bukauskas.
Siūlo tarpdisciplinines studijas
Kauno Technologijos Universitetas šalia tradicinių ir populiarumą jau pelniusių IT studijų nuo praėjusių metų siūlo rinktis Sveikatos informatikos studijų programą.
„Informacinėms technologijoms užkariaujant įvairiausias sritis, tarpdisciplininių studijų poreikis nuolat auga. Siekdami atitikti šiandieninius IRT ir kitų pramonės sektorių poreikius bei europinius informatikų ruošimo kokybės standartus, nuolat tobuliname siūlomas studijų programas“, – dėsto Kauno Technologijos Universiteto Informatikos fakulteto dekanas prof. Eduardas Bareiša.
E. Bareiša teigia, kad IT krypties studijų programų pasiūla Lietuvoje jau šiandien yra labai didelė – belieka išsirinkti sau artimiausią sritį ir pasinaudoti galimybe greitai susikurti sėkmingą karjerą. Profesorius prognozuoja, kad artimiausią dešimtmetį IT specialistai ir toliau bus vieni geidžiamiausių darbuotojų rinkoje.