Lietuvos ekonominė ir technologinė pažanga ateityje yra neatsiejama nuo jaunų žmonių gebėjimo mąstyti savo galva. Kaip jaunuoliui nepasiduoti minios šauksmui? Kaip išmokti kritiškai mąstyti, sąmoningai spręsti ir prisiimti atsakomybę už savo veiksmus?
Siekdami auginti savarankišką, ekonomiškai mąstantį jauną žmogų, pasaulinė jaunimo verslumo organizacija „Junior Achievement“, bendradarbiaudami su „Barclays“ operacijų centru Lietuvoje šių metų pradžioje sukvietė kone 800 moksleivių iš 36 Lietuvos miestų ir miestelių dalyvauti „JA Titan“ verslo čempionate, kurio akivaizdiniame finale gegužės 13 dieną susirungė stipriausios komandos iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Utenos, Telšių ir Šilutės.
Daugiau nei tris mėnesius trukęs kasmetinis verslo čempionatas susidėjo iš trijų dalių: JA Titan simuliacijos, verslo užduoties ir reklamos konkurso. Simuliacija leidžia mokiniams internetinėje platformoje valdyti virtualią įmonę ir veiksmingai jai vadovauti konkurencinėje savo bendraamžių rinkoje. Dalyvių sėkmė priklauso nuo jų planavimo įgūdžių ir du kartus per savaitę priimamų sprendimų, t.y. pasirinktos savo produkto kainos, gamybos kiekio, investicijų į rinkodarą, investicijų į tyrimus ir plėtrą, skiriamų lėšų labdarai. Nepaisant pergalių ar pralaimėjimų, dalyviai įgyja supratimą apie tai, kokią įtaką kasdieniai vadovų sprendimai turi įmonės pelnui.
Trys čempionato etapai bei verslo užduotis vyko neakivaizdžiai – internetu, o marketingo užduotis (projektų pristatymas komisijai) bei čempionato finalas įvyko „Barclays“ operacijų centre Vilniuje.
„Patirtis rodo, kad realių situacijų simuliacijos – vienas geriausių ir greičiausių būdų mokytis. Teoriniai metodai niekuomet visiškai neatstos neįkainojamos praktikos. Malonu matyti, kaip tokios simuliacijos suteikia moksleiviams galimybę prisiliesti prie įmonių valdymo, suvokti ekonominių procesų svarbą verslo aplinkai ir įmonių rezultatams. Finalo metu mūsų darbuotojų komisijai – „investuotojams“ – moksleiviai turėjo „parduoti“ simuliacijos metu valdytas įmones. Idėjas mums pristatė 8 geriausios komandos iš visos Lietuvos – kolegas tikrai nustebino aukštas pristatymų lygis ir pademonstruotos verslo vadybos žinios.
Mums patiems buvo džiugu prisidėti prie moksleivių ugdymo savo praktinėmis žiniomis ir patarimais. Dar labiau džiugina tai, kad didelė dalis verslo čempionato metu pristatytų verslo idėjų buvo vienaip ar kitaip susiję su technologijomis. Tikimės, kad tai įkvėps moksleivius ir ateityje sutiksime juos „Barclays“ kuriamoje „Rise Vilnius“ bendradarbystės erdvėje“, – pasakoja laikinasis „Barclays“ operacijų centro Lietuvoje vadovas Mariano Andrade Gonzalez.
Gegužės 13 d., penktadienį, Lietuvos „JA Titan 2016“ čempionais tapo vienuoliktokai iš Šilutės Vydūno gimnazijos: Mantas Benkunskas, Viktor Vostrikov, Tadas Avižinis ir Marius Kekys, vadovaujami mokytojos Virginijos Kisielinės. Finale buvo apdovanotos visos aštuonios finalininkės, įskaitant verslo bei marketingo konkursų nugalėtojai. Iš viso 2016 metų čempionate dalyvavo 264 komandos.
Per dvidešimt šio čempionato organizavimo metų jame dalyvavo per 15 tūkst. mokinių, o pamokų metu „VEMP“ (Vadybos ir ekonominio modeliavimo pratybos) arba „TITAN“ yra žaidę apie 100 tūkst. moksleivių ir studentų visoje Lietuvoje.
Vienas jų – šiuo metu UAB „AVON COSMETICS“ Pardavimų analitiku Baltijos šalims ir Suomijai dirbantis Žilvinas Janukėnas, sutiko pasidalinti savo įžvalgomis.
„VEMP‘ą“ žaisdavau, nes tai buvo puiki galimybė pasivaržyti su bendraminčiais valdant virtualią įmonę. Mane labiausiai žavėdavo tai, kad simuliacijos rezultatai visiškai priklauso nuo varžovų veiksmų, todėl kaskart skaičiuodamas, kokius sprendimus priimti, turi mąstyti, ką galėtų daryti kiekviena iš likusių komandų. Simuliacijoje veikia supaprastinti, bet artimi realybei principai ir procesai – apskaita, verslo poreikių finansavimas skolintomis arba uždirbtomis lėšomis, vartotojų nuotaikų ar ekonomikos ciklų pasikeitimai.
Praėjus 10 metų nuo pirmosios sužaistos „VEMP“ (dabartinio „TITAN“) partijos, darbe kasdien ieškau būdų, kaip efektyviai panaudoti įmonės resursus, vertinu, kurios iniciatyvos atsipirks ateityje, tik jau su didesniais skaičiais ataskaitų eilutėse ir galingesniais konkurentais“, – dalinosi Žilvinas.
Čempionatas yra organizuojamas „Junior Achievement“ „JA Titan“ (naujo „VEMP“) programos pagrindu. Tai – internetinė edukacinė programa, leidžianti moksleiviams praktiškai susipažinti su sprendimais, su kuriais verslo įmonių vadovai susiduria kiekvieną dieną. Verslo čempionatas susideda iš simuliacijos turnyro, verslo užduoties ir reklamos konkurso. Pagrindinis 2016 metų čempionato rėmėjas „Barclays“ operacijų centras Lietuvoje paruošė verslo ir marketingo užduotis, parengtas pagal tikras verslo realijas. Reklamos konkurso metu moksleiviai turėjo galimybę „parduoti“ savo idėją gyvai, „Skype‘u“ arba paruoštu video „Barclays“ operacijų centro Lietuvoje specialistams.