Stereotipų apie informacinių technologijų (IT) specialistus Lietuvoje netrūksta. Daugiausiai laiko jie praleidžia prie kompiuterio, nemėgsta bendrauti su išoriniu pasauliu, dažnai kalba nesuprantamais žodžiais, nesportuoja, neturi stiliaus pojūčio, bet daug uždirba. Esate tai girdėję? Šiuos stereotipus įvardino Kauno rajono moksleiviai „Callcredit Information Group“ inicijuotos apklausos metu.
Nenuostabu, kad neretai žmonėms IT specialistai atrodo tarsi iš kito pasaulio. Šiuos stereotipus užsimojo griauti tarptautinės duomenų valdymo bendrovės „Callcredit Information Group“ Kauno padalinio specialistų komanda, kuri neseniai startavo su visiškai nauju ir unikaliu projektu – „IT Mitų griovėjai“.
Projektui ruošėsi iš anksto
Dar prieš projekto pradžią, įmonės darbuotojai apklausė mokinius ir sužinojo, ką jie iš tikrųjų galvoja apie IT srities specialistus. Atsakymai nustebino ir nuoširdžiai prajuokino ne vienerius metus veikiančios įmonės darbuotojus, kurie pasiryžo įrodyti, kad IT specialisto paveikslas yra kitoks.
„Prieš projektą atlikome du tyrimus: apklausėme vienos gimnazijos mokinius ir savo darbuotojus, norėdami sužinoti, kokius mitus apie IT specialistus jie girdi. Gavome išsamių ir intriguojančių atsakymų, po kurių sekė organizacinis darbas“, – pasakoja „Callcredit Information Group“ Kauno padalinio vadovas ir pagrindinis idėjos iniciatorius Dainius Aksinavičius.
Moksleivių įvardinti IT specialistų stereotipai buvo šie: dirba namuose, nesidomi išoriniu pasauliu, yra priklausomi nuo kompiuterio, daug valgo, nešioja languotos marškinius, savo algą investuoja tik į kompiuterinę techniką, nemoka bendrauti su kitais žmonėmis, kalba nesuprantamais žodžiais, daug laiko praleidžia sėdėdami. Moksleiviai taip pat manė, kad IT specialistai yra netvarkingi ir negali susirasti antrųjų pusių.
Sieks sugriauti visus IT stereotipus
„IT Mitų griovėjai“ – tai dvylikos „Callcredit Information Group“ savanorių komanda, kuri lanko Kauno rajono mokyklas ir pasakoja jų moksleiviams apie IT profesiją, skatina juos nebijoti ir netikėti vyraujančiais klaidingais įsitikinimais apie IT žmones.
„Visuomenėje sklando įvairūs mitai apie IT srityje dirbančius žmones. Pasakodami apie savo kolegų veiklą ir gyvenimo būdą, rodydami realų pavyzdį tikimės, kad šiuos mitus sugriausime“, – pasakoja D. Aksinavičius.
Moksleiviai mokėsi programuoti
Per dviejų savaičių laikotarpį „IT Mitų griovėjai“ aplankė virš dešimt mokyklų ir susitiko su daugiau negu 350 moksleivių. Projekto autoriai buvo paruošę interaktyvią prezentaciją, kurios metu pasakojo apie įdomiausius IT pasaulio įvykius bei reiškinius ir atskleidžia tikrąjį IT specialisto portretą.
„Moksleiviai ypač įdėmiai klausėsi pasakojimų, susijusių su jiems aktualiais dalykais, pvz. socialiniais tinklais Facebook ir Youtube. Į prezentacijos turinį taip pat įtraukėme vieną realų programavimo pavyzdį ir kartu su mokiniais patobulinome programą, kuri suskaičiuoja reikiamą degalų kiekį lėktuvų skrydžiams“, – pasakojo „Callcredit Information Group“ darbuotoja Eglė Subačiūtė, prisidėjusi prie projekto įgyvendinimo.
Kauno rajono Raudondvario gimnazijos informacinių technologijų mokytoja Solveiga Gilienė kartu su 11 ir 12 klasių gimnazistais dalyvavo „IT Mitų griovėjų“ paskaitoje. „Vaikams buvo įdomu, jie įdėmiai klausėsi, o projekto dalyviai puikiai vedė renginį. Moksleiviai nuomonę apie IT specialistą pakeitė“, – kalbėjo ji.
Projektas netikėtai išsiplėtė už Kauno ribų
Kaip ir dauguma naujų projektų, taip ir „IT Mitų griovėjai“ nepraėjo be linksmų įvykių ir smagių kuriozų. „Sužinojome, kad Veiverių Tomo Žilinsko gimnazija priskiriama nebe Kauno, o Prienų rajonui, taip projektas peržengė planuotas Kauno rajono ribas“, – pasakoja E. Subačiūtė. Tuo tarpu D. Aksinavičius teigia, kad kiekviena aplankyta mokykla labai skirtinga. „Mūsų savanoriai po kiekvieno vizito pas mokinius galėtų parašyti atskirą istoriją“, – juokauja jis. Jam pritaria ir paskaitose dalyvavę savanoriai, kurie vienbalsiai tvirtina, kad mokėsi ne tik moksleiviai bet ir jie – patobulino komandinio darbo, organizavimo, planavimo, viešojo kalbėjimo ir bendravimo įgūdžius.
Atskleidžiama rajono mokyklų kasdienybė
Projekto iniciatoriai sako pastebėję, kad pastaruoju metu mokytojų ir mokinių skaičius mokyklose mažėja, o atotrūkis tarp regionų ir miestų mokyklų jaučiamas gana akivaizdžiai. „Rajonų mokyklose buvome priimti šilčiau, o mokiniai mūsų klausėsi atidžiau. Žinoma negalime nuvertinti miestų mokyklų, tačiau tam yra racionalus paaiškinimas – rajonų mokyklose veiklos trūksta, o ten besimokantieji nėra išlepinti dėmesiu“, – pasakoja „Callcredit Information Group“ vadovas Dainius Aksinavičius.
Mitus griaus „visą parą“
Neseniai pasirodęs „IT Mitų griovėjų“ projektas nuo pat pradžių sulaukė išskirtinio dėmesio. Buvo įgyvendintos visos suplanuotos kelionės, o kai kurios mokyklos projekto dalyvius kvietė atvykti asmeniškai.
„Planuojame, kad šis projektas taps tęstinis, o ateityje mokyklas lankyti žadame periodiškai“, – tvirtina D. Aksinavičius. Jam pritaria ir projekto savanorė E. Subačiūtė, kuri mano, jog pravartu žinoti šiuolaikinių paauglių interesus bei tai, kas juos motyvuoja. „Mokiniai sužinojo daug naujo apie IT specialybę, jos galimybes bei reikalavimus. Tikimės, kad informacija jiems buvo ne tik įdomi, tačiau ir naudinga. Norime paskatinti moksleivius nebijoti IT srities, inžinerinių mokslų ir tapti mūsų kolegomis“, – teigė ji.