Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 23 d. 11:30
Atnaujinus ugdymo programas – spragos metodinėje medžiagoje ir skaitmeninių mokymosi aplinkų proveržis
Balandžio 23 d. 08:33
Išmanūs namai be streso: kaip technologijos padeda gyventi paprasčiau ir tvariau
Balandžio 22 d. 20:03
Asmeninis DI gydytojas, psichologas ir treneris – utopija ar ateitis?
Balandžio 22 d. 17:20
Atostogos svetur: dažna klaida, dėl kurios permokate atsiskaitydami kortele
Balandžio 22 d. 14:44
DI kameros jau mato net ant kelių padėtus telefonus: kaip vairuotojams išmokti atsiplėšti nuo išmaniojo?
Balandžio 22 d. 11:14
Telefonas dingo, bet panikuoti neverta – ekspertas pataria, ką daryti
Balandžio 22 d. 08:12
Pasaulio ekonomikos forumas: talentų trūkumą Lietuvoje spręs perkvalifikavimas ir automatizacija
Balandžio 21 d. 16:54
Pažangūs sprendimai Turto banko pastatuose: sutaupyta 182 tūkst. eurų, automatizuotų sistemų sulauks dar daugiau objektų
Balandžio 21 d. 10:40
30–ąjį kartą „LITEXPO“ vyksiančioje parodoje „Balttechnika“ – susitikimas su garsiausiais pasaulio inžinerijos gamintojais
Balandžio 20 d. 16:22
Birštonas pristato mobiliąją programėlę gyventojams: dešimtys nuolaidų ir kurorto informacija telefone
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Asteroidas, pavadintas Lietuvos mokslininkės vardu, skrieja tarp Marso ir Jupiterio orbitų

Publikuota: 2016-04-29 17:10
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt

Be aštuonių didžiųjų planetų, kurios sukasi aplink Saulę, arti pagrindinės jos plokštumos skrieja daugybė mažųjų planetų, kitaip dar vadinamų asteroidais. Vienas iš jų – Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) Gamtos, matematikos ir technologijų fakulteto (GMTF) prodekanės doc. dr. Romualdos Lazauskaitės pavarde pavadintas asteroidas – šių metų pabaigoje bus gerai matomas aukštai virš horizonto, Tauro žvaigždyne, netoli Krabo ūko.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Be aštuonių didžiųjų planetų, kurios sukasi aplink Saulę, arti pagrindinės jos plokštumos skrieja daugybė mažųjų planetų, kitaip dar vadinamų asteroidais. Vienas iš jų – Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) Gamtos, matematikos ir technologijų fakulteto (GMTF) prodekanės doc. dr. Romualdos Lazauskaitės pavarde pavadintas asteroidas – šių metų pabaigoje bus gerai matomas aukštai virš horizonto, Tauro žvaigždyne, netoli Krabo ūko.

„Asteroidas „Lazauskaitė“ yra silpnas, matomas tik pro didesnius teleskopus. Tačiau ir kiti asteroidai yra silpni“, – patikslina docentė, išgirdusi apie gerą asteroido matomumą. Įdomu tai, kad asteroido aprašyme paminėti ne tik mokslininkės nuopelnai astronomijai, bet ir LEU, kuriame mokslininkė dirba, vardas.

Asteroidas, pavadintas Lietuvos mokslininkės vardu, skrieja tarp Marso ir Jupiterio orbitų

Dangiška dovana – asteroidas „Lazauskaitė“​

Pats asteroidas „Lazauskaitė“ yra nedidelis, kaip ir dauguma, skriejantis asteroidų žiede tarp Marso ir Jupiterio orbitų, maždaug 4 km skersmens, todėl silpnas objektas. Asteroidai patys nešviečia, o tik atspindi Saulės šviesą. R.Lazauskaitė pasakoja, kad atradimo metu asteroidą nuo Žemės skyrė apie 324 mln. km, o 2016 m. birželį asteroidas bus nutolęs 612 mln. km. Jis yra 21 ryškio, plika akimi tamsioje vietovėje galima stebėti objektus iki 5 ryškio (kuo objektas silpnesnis, tuo skaičius didesnis). Tokie objektai registruojami tik teleskopais, aprūpintais jautriomis CCD kameromis.

Pati R.Lazauskaitė asteroidų paieška neužsiima. „Mano vardu pavadinto asteroido atradimas yra kolegų nuopelnas, ne mano. Esu jiems labai dėkinga už tokią dangišką dovaną, tačiau tuo pačiu tai yra ir įpareigojimas „nenukrypti nuo Keplerio dėsnių“, t. y. ir toliau užsiimti astronomija ir edukacija. Šiuo metu su kolegomis vėl pradėjau nagrinėti žvaigždžių energijos pasiskirstymą infraraudonojoje spektro srityje“, – paaiškina R. Lazauskaitė, prieš tai aktyviai tyrinėjusi Magelano Debesų žvaigždžių spiečius, seniausias Galaktikos žvaigždes.

Atrasti asteroidą laiko ir pastangų kainuoja tikrai nemažai. „Kolegos fotografuoja dangų kiekvieną giedrą naktį. Tačiau didžiausią laiko dalį šiuolaikinėje astronomijoje užima gautų nuotraukų analizė. Pavyzdžiui, mano vardu pavadintas asteroidas buvo atrastas 2007 m. Iki to laiko dangus buvo fotografuotas daugybę kartų. Paskui vėl fotografuotas tam, kad būtų galima apskaičiuoti jo kūno orbitą“, – paaiškina dėstytoja.

Asteroidai „Lietuva“, „Vilnius“, „Čiurlionis“

Dėl seniausių Galaktikos žvaigždžių tyrimų žinoma mokslininkė pasakoja, kad iš lietuvių daugiausia naujų asteroidų yra atradęs dr. Kazimieras Černis. „Jis yra ir dviejų kometų, kurios ir pavadintos jo pavarde, atradėjas. Kometos pavadinamos atradėjo pavarde, o jis siūlo vardus asteroidams. Pavyzdžiui, asteroidus „Lietuva“, „Vilnius“, „Čiurlionis“ Krymo observatorijoje dar 1975–1978 m. atrado ir lietuviškais vardais pasiūlė pavadinti Nikolajus Černychas“, – apie naujų dangaus kūnų atradimus pasakoja R. Lazauskaitė.

Dabar Lietuvos astronomai naujų asteroidų ieško Molėtų observatorijoje nelabai dideliu 0,5 m, o Maunt Grahamo observatorijoje (JAV) – 1,8 m teleskopu. „Naujų asteroidų ieško kelių astronomų grupė: K.Černis, Justas ir Kazimieras Zdanavičiai ir Algirdas Kazlauskas, kurie atrado daugiau kaip 500 naujų asteroidų“, – apie kolegas pasakoja R. Lazauskaitė.

Anot mokslininkės, kad apskaičiuotume asteroidų orbitas, reikia keleto stebėjimų, todėl orbitos nustatytos apie 150 asteroidų iš daugiau kaip 500, kuriuos atrado Lietuvos astronomai. Kai nustatoma orbita, atradėjai siūlo asteroido vardą. „Tokiu būdu praeitais metais atsirado nauji asteroidų pavadinimai „Kęstutis“, „Marijampolė“, „Juzeliūnas“ ir „Lazauskaitė“, – pasakoja LEU GMTF prodekanė.

Dėka atradėjų elipsinėmis orbitomis tarp Marso ir Jupiterio skrieja jau nemažai asteroidų, pavadintų astronomų vardais: R. Lazauskaitės, astronomijos mokytojo ir ilgamečio LEU universiteto astronomijos dėstytojo Algimanto Ažusienio, Lietuvos astronomų kolegų pavardėmis: prof. habil. dr. Vytauto Straižio, prof. dr. Antano Bartkevičiaus, doc. dr. Jokūbo Sūdžiaus, prof. habil. dr. Gražinos Tautvaišienės ir kitų. Yra įamžinta ir nemažai miestų pavadinimų – be Vilniaus, Kauno, Klaipėdos yra ir mažesnių miestelių, pavyzdžiui, Molėtai, Plungė, taip pat ir gimtasis R. Lazauskaitės miestas Jonava.

Astronomijos olimpiadinis judėjimas

Atradėjai patys parenka vardą ir parašo, kodėl taip pavadino asteroidą. „Mano atveju paminėti tam tikri moksliniai darbai ir Lietuvos mokinių astronomijos olimpiadinio judėjimo organizavimas, kurį laikau vienu iš svarbesnių darbų. Iš tiesų, per daugiau nei dešimtmetį, nuo 2003 m., astronomijos olimpiada susiformavo ir išaugo“, – pasakoja ji, tačiau priduria, jog norėtųsi, kad olimpiada būtų dar didesnė. 2013 m. Lietuvoje vyko ir tarptautinė astronomijos olimpiada. R. Lazauskaitė pabrėžia, kad nors astronomija ir nėra atskiras mokomasis dalykas mokykloje, bet astronominių žinių reikalingumu, atrodo, dabar jau niekas neabejoja ir nebesistebi, kad gali būti ir astronominių uždavinių. „Astronomija atveda žmones ne vien į profesionalų jos išmanymą.

Pirmieji olimpiadų laimėtojai dabar tapo finansininkais, programuotojais, filosofais, matematikais. Kai kurie dar tebestudijuoja geriausiuose pasaulio universitetuose. Nors pastaruoju metu nebegaliu daug laiko skirti mokinių olimpiadoms, tačiau toje veikloje matau labai didelę prasmę“, – tikina mokslininkė.

„Pastaraisiais metais fizikos studijų programoje mes nepabrėžėme astrofizikos studijų, tačiau nemažai mano buvusių studentų vis tik pasirinko astronomo karjerą, apsigynė disertacijas ir dabar dirba mokslinį darbą Vilniaus universitete. O pasirinkę pedagogo kelią taip pat nepraleidžia astronomijos temų savo vedamose pamokose ir pateikia jas įdomiai“, – džiaugiasi LEU GMTF prodekanė doc. dr. R. Lazauskaitė.


15min.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama