P. Vertelka |
---|
Įgyvendinti ryžtingas švietimo reformas, įsteigti IT ir inovacijų ministeriją, sukurti sąlygas bepopierinei prekybai – atsižvelgdama į didžiausius šalies iššūkius ir neišnaudotas galimybes IT srityje, šiuos ir kitus pasiūlymus artėjant Seimo rinkimams politinėms partijoms pateikė asociacija INFOBALT.
Beveik 150-ties narių IRT sektoriaus ekspertinę bendruomenę telkiančios asociacijos atstovų teigimu, artėjantys Seimo rinkimai – puiki galimybė politikams ieškoti ne tik esamų problemų sprendimo būdų, bet ir potencialaus šalies proveržio sričių.
„Vienas svarbiausių politinių partijų įsipareigojimų turėtų būti IT darbuotojų skaičiaus didinimas. Šiuo metu IT specialistų skaičius Lietuvos darbo rinkoje sudaro vos 1,9 proc., kai tuo tarpu Europos Sąjungos vidurkis yra 3,7 proc., o Estijoje tokių darbuotojų dalis priartėjo prie 5 proc. visų dirbančiųjų. Nuo turimo IT specialistų skaičiaus labai priklausys ir kitų siūlomų pokyčių įgyvendinimas“, – teigia P. Vertelka.
Atsižvegiant į tai, INFOBALT pasiūlymų partijoms sąrašo viršuje atsidūrė švietimo ir kompetencijų vystymo reformos. Mandatų siekiantiems politikams siūloma įsipareigoti didinti IT absolventų skaičių, atnaujinti bendrojo ugdymo IT programą, skatinti profesinį IT mokymą ir e. įgūdžių lavinimą regionuose. Be kompleksinių švietimo reformų, kiti INFOBALT siūlymai politinėms partijoms apima e. paslaugų, valstybės IT ūkio valdymo bei reguliavimo ir verslo aplinkos gerinimo sritis.
Reformuojant valstybės IT ūkio valdymą, INFOBALT pirmiausia siūlo atsakomybę už valstybės IT strateginį planavimą bei finansavimą suteikti CIO (Chief Information Officer), kuris būtų atskaitingas LR Ministrui Pirmininkui. Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje INFOBALT ragina rimtai svarstyti Lietuvoje steigti atskirą ministeriją, kuri formuotų ir koordinuotų IT ir inovacijų politiką šalies mastu.
„Praėjusiame etape Lietuvai ypač svarbus buvo energetinis saugumas, tačiau strateginiai tikslai šioje srityje jau pasiekti. Todėl manome, kad metas perdėlioti prioritetus ir vietoj Energetikos ministerijos Lietuvoje steigti IT ir inovacijų ministeriją, kuri leistų kryptingai panaudoti išteklius ir siekti šalies proveržio. Nuo to priklausys Lietuvos ekonomikos sėkmė, o šia linkme pastaruoju metu eina ir visa Europa“, – teigia Paulius Vertelka, asociacijos INFOBALT vykdomasis direktorius.
Išskirtinis dėmesys INFOBALT pasiūlymuose skirtas ir e. paslaugų plėtrai. Asociacija skatina lyderiauti įgyvendinant „Harmonizing Digital Markets“ iniciatyvą, didinti e. paslaugų prieinamumą gyventojams, sudaryti sąlygas bepopierinei prekybai.
P. Vertelkos teigimu, siekiant progreso Lietuvai vertėtų įgyvendinti ir kelis itin inovatyvius projektus, tokius kaip sąlygų elektroniniam balsavimui sukūrimas ir dronų bei bevaldžių automobilių eksploatavimo įteisinimas.
„Šiuo metu turime ne tik eiti koja kojon su naujausiomis technologijomis, bet pasitelkę jas įgyvendinti projektus, kurie užtikrintų Lietuvos klestėjimą ir lyderystę tam tikrose srityse visame pasaulyje. Galimybių tam tikrai turime, tereikia politinės valios ir ryžtingų sprendimų“, – teigia P. Vertelka.
INFOBALT atstovas tikisi, kad rinkimams besiruošiančios partijos atsižvelgs į asociacijos pateiktus pasiūlymus, o rudenį darbą pradėsianti naujoji valdžia dės išskirtines pastangas siekiant Lietuvos IRT pramonės augimo.
15 pagrindinių asociacijos INFOBALT pasiūlymų politinėms partijoms
Švietimas ir kompetencijų vystymas
- Iki 2020 m. kasmet padidinti IT srities specialybių absolventų skaičių du kartus, lyginant su 2015 m. Padidinti IT aukštojo mokslo ir profesinio mokymo krepšelio sumą ne mažiau kaip 30 proc.
- Skatinti profesinį IT mokymą ir mokinių IT įgūdžių lavinimą regionuose, didinant finansavimą neformaliam ugdymui ir taip sprendžiant vaikų ir jaunimo užimtumo ir skaitmeninio raštingumo problemas.
- Atnaujinti bendrojo ugdymo IT programą, įtraukti IT į 1–4 klasių mokymo programą.
E. paslaugos
- Lyderiauti vykdant ES HDM (Harmonizing Digital Markets) iniciatyvą, kartu koordinuojant vieną iš 10-ties HDM krypčių: „eLogistics and Digital Transport Corridors“. Šiam tikslui turėti IRT atašė Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje, kuris užsiimtų ir tiesioginių programų finansavimo paieška.
- Baigti įgyvendinti valstybės informacinių išteklių konsolidavimo projektą.
- Padidinti valstybės ir savivaldybių teikiamų paslaugų prieinamumą elektroniniais kanalais; siekti, kad 100 proc. visų paslaugų būtų prieinamos el. būdu.
- Atsisakyti popierinių dokumentų visose veiklos srityse (valstybiniame ir privačiame sektoriuose); sudaryti sąlygas bepopierinei prekybai (paperless trade).
- Įgyvendinti elektroninį balsavimą ir e-pristatymo (e-delivery) projektą organizacijoms ir gyventojams.
Valstybės IT ūkio valdymas
- Atverti visus įmanomus valstybės duomenis.
- Pakeisti CIO pavaldumą į tiesioginį, LR Ministrui Pirmininkui suteikiant atsakomybę už valstybės IT strateginį planavimą bei finansavimą.
- Įsteigti IT ir inovacijų ministeriją, taip įtvirtinant vieną atsakingą instituciją už Lietuvos IRT sektorių, Lietuvos įvaizdį, dialogą tarp Lietuvos institucijų, e. paslaugų plėtrą, IT darbuotojų valstybiniame sektoriuje mažinimą.
Reguliavimas ir verslo aplinka
- Įmonės pavadinimą prilyginti prekės ženklui.
- Įgyvendinti startuolio vizą.
- Įteisinti dronų ir bevaldžių automobilių (self-driving cars) eksploatavimą Lietuvoje.
- Atskirti AB Lietuvos radijo ir televizijos centro mažmeninei rinkai skirtas komercines paslaugas ir jas privatizuoti.