Elektronika.lt
 2024 m. spalio 12 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Spalio 11 d. 20:35
Kištukiniai lizdai su USB jungtimi: ekspertas pataria, ką reikia žinoti prieš perkant
Spalio 11 d. 18:16
IRT sektorius 2030 m. gali sudaryti 20 proc. Lietuvos BVP
Spalio 11 d. 16:45
„Philips“ pristato du išskirtinius „Evnia“ serijos žaidimų monitorius
Spalio 11 d. 14:26
Verslo gynybai nuo kibernetinių atakų šiandien prireikia viso saugumo centro: jį galima tiesiog išsinuomoti
Spalio 11 d. 12:20
Dirbtinis intelektas ir gerovės valstybė: ar esame pasirengę pokyčiams?
Spalio 11 d. 10:28
„Samsung“ konferencijos naujienos: DI proveržis išmaniuosiuose namuose ir svarbiausi programinės įrangos atnaujinimai
Spalio 11 d. 08:40
„Scania“ pasiekė svarbų tvaresnės gamybos tikslą
Spalio 10 d. 20:33
„Logitech“ pristatė POP piktogramų klavišus
Spalio 10 d. 18:23
Su savo balso klonu bandė išvilioti pinigų: įspėja, kad ateityje šia technologija gali pasinaudoti sukčiai
Spalio 10 d. 16:25
Veiklą pradėjo didžiausias Baltijos šalyse saulės energijos parkas
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Mokslo komunikacija Lietuvoje – embriono stadijoje

Publikuota: 2016-04-15 16:28
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

„Mokslas yra šiandienos valiuta – žinių ir inovacijų ekonomikoje būtent jis kuria pridėtinę vertę. Todėl mokslininkams būtina ne tik komunikuoti apie tai, kokius tyrimus jie atlieka, bet ir pradėti tuos tyrimus konstruoti nuo visuomenės, nuo verslo poreikių“, – teigia Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslo prorektorė Asta Pundzienė.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

„Mokslas yra šiandienos valiuta – žinių ir inovacijų ekonomikoje būtent jis kuria pridėtinę vertę. Todėl mokslininkams būtina ne tik komunikuoti apie tai, kokius tyrimus jie atlieka, bet ir pradėti tuos tyrimus konstruoti nuo visuomenės, nuo verslo poreikių“, – teigia Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslo prorektorė Asta Pundzienė.

Mokslo komunikacija Lietuvoje – embriono stadijoje

Nors dviejuose pagrindiniuose Lietuvos naujienų portaluose jau yra skiltis „Mokslas“, tačiau, iš pirmajame puslapyje atsidarančių naujienų, tik penktadalis – lietuviškos. Arba: net penktadalis, nes kitose nespecializuotose interneto medijose tokios kategorijos iš viso nėra.

„Mokslo komunikacija Lietuvoje vykdoma atbulomis rankomis, tik dėl „paukščiuko“, nesuvokiant elementarių komunikacijos principų – kam pasakoju, kas yra auditorija, koks turi būti pasakojimas, kaip konstruojama istorija, ką žmonės ims skaityti ir nenumes“, – teigia Aurelijus Katkevičius, žurnalo „Verslo klasė“ vyriausiasis redaktorius.

Švedų žiniasklaidos grupei „Bonnier“, leidžiančiai šį žurnalą, priklauso ir „Iliustruotasis mokslas“ – šiandien vienas iš keleto mokslo populiarinimo žurnalų Lietuvoje. Paklaustas, kiek jame yra su Lietuvos mokslininkų tyrimais susijusių straipsnių, A. Katkevičius atsako lakoniškai: „Nėra“.

Mokslo komunikacija Lietuvoje – embriono stadijoje

Padėtis Lietuvoje – apgailėtina

Pasak A. Katkevičiaus, nors Lietuvos mokslininkai žurnalui siūlo ne tik temas, bet ir rašinius, populiarių ir įdomių tekstų jie neparašo: „Papasakoti istorijos, kaip mums reikia, lietuviai mokslininkai nemoka, o mokslo populiarinimo žurnalistų Lietuvoje yra lygiai 0“.

Ši problema, pasak jo, užkerta kelią ne tik Lietuvos mokslo naujienų sklaidai mūsų šalyje, bet ir už jos ribų – „Iliustruotasis mokslas“ leidžiamas keliolikoje pasaulio šalių, nuo Islandijos iki Australijos. „Skaitau paskaitas mokslininkams, kaip turėtų būti pasakojamos istorijos, bandau paaiškinti kūrybinio rašymo principus, pats ieškau kūrybingų žmonių, pavyzdžiui, „FameLab“ konkursuose, socialiniuose tinkluose, skiriu vietos mokslo populiarinimo tekstams kitame mūsų žurnale – „Verslo klasėje“, bet kol kas autorių kuopos neišauginome“, – teigia žiniasklaidos profesionalas.

Lietuvos mokslo tyrimų komunikaciją A. Katkevičius vertina 14 balų iš 100, padarydamas išimtį KTU: „Šis universitetas atrodo kaip šviesulys – toje pačioje sistemoje gal 23 balai“.

Nesant mokslo žinių, vakuumą užpildo šarlatanai

Mokslo komunikacija Lietuvoje – embriono stadijoje

Kembridžo universiteto (Jungtinė Karalystė) Mokslo komunikacijos skyriaus vadovo Craigo Brierley nuomone, tyrėjai ir akademikai privalo kalbėti apie savo veiklą, nes vakuumas viešojoje erdvėje neegzistuoja.

„Visuomenėje vyksta daugybė diskusijų pačiais įvairiausiais klausimais – nuo Didžiosios Britanijos pasirinkimo, likti ar nelikti Europos Sąjungoje, iki genetinių technologijų ar bandymų, atliekamų su gyvūnais. Jei mokslininkai nepasisakys šiomis temomis, atsivers erdvė spekuliacijoms, spėliojimams, baimei“, – mano C. Brierley.

Situaciją Lietuvoje apibūdina A. Katkevičius: „Ant žmonių smegenų nešama visokių būrėjų, astrologų ir kitokių šarlatanų pučiamų miglų banga – ji prisideda prie visos visuomenės potencialo degradacijos. Viską reikia daryti, kad šita naujųjų viduramžių tamsa būtų išsklaidyta, tik tada gal kiek vėl surusens viltis, kad ir Lietuva, ir visa mūsų civilizacija išgyvens.“

Pasak pašnekovų, tiek britams, tiek lietuviams mokslo žinios yra įdomios. „Iliustruotasis mokslas“ pagal skaitomumą – penktas žurnalas Lietuvoje.

Prabilti geriausiai motyvuoja pinigai

„Jei prieš 10–15 metų būdavo gana sunku prikalbinti akademikus šnekėtis su medijomis, šiandien jie tai daro noriai“, – teigia C. Brierley. Jo vadovaujamoje mokslo komunikacijos komandoje dirba 9 žmonės, du iš jų – multimedijos specialistai.

Lūžis, pasak C. Brierley, įvyko po to, kai Jungtinėje Karalystėje įsigaliojo tyrimų vertinimo sistema „Research Excellence Framework“ (REF), kurios vienas iš pagrindinių kriterijų yra mokslo tyrimų poveikis visuomenei. Lėšos tyrėjų grupėms skiriamos atitinkamai REF vertinimams: mokslininkai žino, jog turi pasakoti visuomenei apie tai, ką veikia laboratorijose, kad gautų finansavimą.

„Vyksta stiprus spaudimas iš savivaldybių, iš tyrimus finansuojančių organizacijų. Atlikta labai daug darbo skatinant akademikų aktyvumą medijose. Kembridže mokslo komunikaciją išplėtėme atėjus naujam rektoriui (angl. vice-chancellor). Pats būdamas mokslininkas, jis tiki tyrimų komunikavimo svarba“, – pasakoja C. Brierley.

Žinomi = geriausi

Pasak KTU mokslo prorektorės A. Pundzienės, Lietuvoje REF atitikmuo yra Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) mokslinės veiklos palyginamasis tyrimas. Tačiau, priešingai negu Jungtinėje Karalystėje, poveikio visuomenei ir verslui dedamoji vis dar nėra vertinama kaip svarbi mokslo pasiekimų dalis. Todėl mokslo institucijoms nėra aiškios motyvacijos maksimaliai komunikuoti mokslo pasiekimus. Kita vertus, ir mūsų šalies pavyzdžiai rodo, kad komunikuoti apie savo atliekamus tyrimus apsimoka. Tyrėjų grupei paskleidus žinią apie vykdomus tyrimus, juos gali pastebėti potencialūs tiek mokslo tyrimų, tiek verslo partneriai.

„Turime ne tik labai stiprių, bet ir labai gerai iškomunikuotų mokslo tyrimų sričių. Viešinama tam tikrų tyrėjų veikla, pasakojamos komercializuotų projektų sėkmės istorijos. Todėl, kai kyla klausimas, kam skirti pinigus, atsakymas aiškus – tiems, kurie geriausi. Kurie geriausi? Matyt, kad tie, kurie žinomi“, – mano KTU mokslo prorektorė.

Pažanga kuriama mokesčių mokėtojų lėšomis

Mokesčių mokėtojai turi teisę žinoti, kas sukuriama už jų pinigus. A. Pundzienė sutinka, jog atskaitomybė prieš visuomenę, kurios gerovei tarnauja mokslo tyrimai – natūrali kiekvieno tyrėjo darbo dalis. „Būtina informuoti visuomenę apie naujas galimybes, nes nuo tyrimų laboratorijos iki masinės produkto gamybos – ilgas kelias. Jeigu, pavyzdžiui, aš žinočiau, kad kažkuris pasaulio universitetas sukūrė metodą gydyti retai ligai, reikalui iškilus, tikriausiai ieškočiau daugiau informacijos apie tai. Tas pats tinka ir kitoms sritims“, – sako A. Pundzienė.

Jos teigimu, žmogui labiausiai rūpi jo asmeninė gerovė. Jei mokslininkas aiškiai pasako, kaip tam tikri atradimai sveikatos, technologijų ar verslo srityje padės pasiekti geresnės savijautos ar sėkmės versle, visuomenė į tai noriai investuos.

Svarbiausias klausimas: „O kas iš to?“

Nors C. Brierley nemano, kad mokslo žinios kada nors taps tokios pat populiarios, kaip paskalos apie įžymybes, jis įsitikinęs, jog apie mokslą galima kalbėti įdomiai. Britas primena garsų fizikos srities tyrėją Brianą Coxą, kuris yra ir BBC laidų vedėjas, žinomas veidas kiekvienuose namuose. „Vienas mano pažįstamas žurnalistas kiekvieną žinutę vertina pagal „Eina sau!“ faktorių. Jeigu, perskaičius naujieną apie mokslo atradimą, iš nustebimo atvimpa apatinis žandikaulis, vadinasi – tai gera istorija“, – šypsosi C. Brierley.

Pasak jo, apie mokslą rašančiam žurnalistui svarbiausia mokėti užduoti klausimus ir nuoširdžiai norėti suprasti atsakymus. Į juos aiškiai atsakyti – jau tyrėjo darbas. Svarbiausias klausimas, pasak fiziko C. Brierley, kuris rašo ir apie mediciną, ir chemiją, ir kitas sritis, yra: „O kas iš to?“.

„Jei tyrėjas neturi atsakymo į šį klausimą, greičiausiai nėra ir istorijos“, – mano Kembridžo universiteto Mokslo komunikacijos skyriaus vadovas.

Mokslininkai ir žurnalistai mokosi susikalbėti

Tiek Lietuvos mokslo, tiek žiniasklaidos atstovai sutinka, jog, siekiant efektyvios mokslo komunikacijos, reikia mokyti tyrėjus ir žiniasklaidos priemonių atstovus suprasti vieniems kitus. Pasak A. Katkevičiaus, viena iš tikrai protingo žmogaus savybių yra mokėjimas papasakoti apie savo darbą taip, kad suprastų ir vaikas. Jei taip neišeina – reikia mokytis. Efektyviausias žinių perdavimo kanalas – tiek mokslininkams, tiek žiniasklaidai – yra nuoširdus ir gyvas bendravimas socialiniuose tinkluose.

KTU mokslo prorektorė A. Pundzienė apie mokslą rašančius žurnalistus ragina imtis iniciatyvos, siūlyti straipsnių tematiką, domėtis Lietuvoje atliekamais tyrimais ir nesibaiminti tyrėjų žargono. „Kai esi įsigilinęs į tai, ką darai, tau atrodo, kad pasakoji suprantamai. Iš tikrųjų, trūksta mokslo komunikacijos mokymų – kaip ir ką kalbėti, kaip pateikti informaciją“, – mano A. Pundzienė. Jos nuomone, abiem pusėms teks išmokti bendradarbiauti, nes žinių ir inovacijų ekonomikoje būtina visuomenę informuoti apie naujus atradimus greitai ir efektyviai, kitaip atotrūkis tarp gyvenimo ir pažangos vis gilės.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama