Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 29 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 29 d. 20:25
8K televizoriai – revoliucija ar brangus triukas? Štai ką gamintojai nutyli
Balandžio 29 d. 17:43
Naujos taisyklės darbo rinkoje: dirbtinis intelektas atims darbą iš tų, kurie juo nesinaudos
Balandžio 29 d. 14:46
Pažangūs automobiliai sensta vis lėčiau – kaip gamintojams tai pavyksta?
Balandžio 29 d. 11:22
„Microsoft“ darbo tendencijų indekso ataskaita atskleidžia „Pionierių įmonių“ atsiradimą, žyminčių naują darbo jėgos raidos erą
Balandžio 29 d. 08:23
Suomijoje į miškus išvažiavo ypatingi šarvuočiai: vairuotoją atstojo 5G ryšys
Balandžio 28 d. 20:51
Šokiruojanti tiesa: ar antivirusinės programėlės saugo jūsų telefoną, o gal tik brangiai parduoda baimę?
Balandžio 28 d. 17:38
Ar Europos elektromobilių rinka pasiruošusi amerikietiškiems kalneliams?
Balandžio 28 d. 14:32
Lietuva stokoja inžinerinių profesijų atstovų: nykstantis pasirinkimas grasina šalies konkurencingumui
Balandžio 28 d. 11:12
Įspėjo naudojančius „Skype“ – turite mažai laiko pereiti prie kitos programėlės
Balandžio 28 d. 08:22
Žemėje įžiebs dirbtinę Saulę – turėsime beveik neribotos energijos šaltinį?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Ateityje romantiškus jausmus puoselėsime su robotais?

Publikuota: 2016-04-14 20:39
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Robotika.lt
Inf. šaltinis: Robotika.lt

Žmonių ir robotų santykiai ateityje taps intymūs? Technologijų etikos ekspertas Blay Whitby mano, kad taip. Robotų technikos integracija į mūsų kasdienybę intensyvėja kone kasdien. Robotai įžengia į žmonių namus kaip nepakeičiami pagalbininkai ūkio ruošos darbuose, jie žaidžia su mūsų vaikais, o kartais netgi padeda specialių poreikių turintiems asmenims bei pabėgėlių vaikams, norintiems išmokti naują kalbą.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Žmonių ir robotų santykiai ateityje taps intymūs? Technologijų etikos ekspertas Blay Whitby mano, kad taip.

Robotų technikos integracija į mūsų kasdienybę intensyvėja kone kasdien. Robotai įžengia į žmonių namus kaip nepakeičiami pagalbininkai ūkio ruošos darbuose, jie žaidžia su mūsų vaikais, o kartais netgi padeda specialių poreikių turintiems asmenims bei pabėgėlių vaikams, norintiems išmokti naują kalbą.

Robotų integracija ir adaptacija pamažu keičia visuomenės požiūrį. Sumanios mašinos tampa norma, „savaime suprantamu“ dalyku ir mūsų gyvenimo dalimi. Todėl akivaizdu, kad vis dažniau yra nagrinėjamos ir intymesnės temos robotų technikos aspektu.

Aktyvistai ir industrijos ekspertai provokuoja diskusijas, teigiančias kad ateityje robotai taps mūsų mylimaisiais. „The Conversation“ publikacijos autoriai rašo: „Įsivaizduokite, kad esate restorane, šiandien Valentino diena ir jūs sėdite priešais savo antrąją pusę, ketinate pradėti vakarieniauti. Kai jūs pažvelgiate vienas kitam į akis, jūs susimąstote – kaipgi gali būti, kad be to, jog jūsų antroji pusė negali valgyti, ji negali ir jūsų mylėti. Pagalvojate, kad tai negali būti tiesa, ir švelniai suspaudžiate sintetinę ranką“.

Ateityje romantiškus jausmus puoselėsime su robotais?

Nepaisant to, kad tokios teorijos daugeliui kelia nerimą, BBC publikuotame straipsnyje technologijų etikos ekspertas B. Whitby teigia, kad tai bus naujos „rūšies“ meilė. „Šiandien tokia idėja kaip roboto mylėjimas atrodo keista ar netgi moraliai neteisinga. Tačiau prisiminkime, kad istorijos vingiuose moralinės normos apie teisingus veiksmus nuolatos dramatiškai keitėsi. Todėl neturime jokios priežasties manyti, kad mūsų dabartinis požiūris į jausmus puoselėjamus dirbtiniam intelektui ateityje nepasikeis“, rašo Blay Whitby.

Meilė neturi būti „žmogiška“?

„Nors daugelis meilę robotui yra linkę lyginti su meilės daiktams patologija („objectophilia“), turime savęs paklausti ar iš tiesų tai bus atvejis, kai robotas yra daiktas“, rašo „The Conversation“. Publikacijos autoriai Kate Letheren ir Jonathan Roberts argumentuoja primindami, kad žmonės jau seniai priėmė naminius gyvūnus į savo namus ir laiko juos šeimos nariais, o tai rodo, kad meilė nebūtinai turi būti „žmogiška“.

Publikacijoje taip pat pateikiami duomenys iš Japonijoje atliktos apklausos, kuri parodė, jog 2015 metais net 74 proc. japonų nuo 20 iki 30 nėra įsipareigoję, o 40 proc. santykių išvis neieško. Japonijos akademikų teigimu, jauni žmonės meilės alternatyvą vis dažniau suranda virtualiame pasaulyje arba alternatyvioje aplinkoje, pavyzdžiui, įsimyli Anime arba Manga animacinius personažus.

Vis dėlto „robotiška meilė“, tikėtina, būtų kitokia. Juk sumanūs novatoriai siekia sukurti emocionalų, jausmingą robotą. Kitaip tariant, tobulesnę „Pepper“, gebančio reaguoti į žmogaus emocijas, versiją.

Verta paminėti ir tai, kad robotų tobulėjimo paieškos ne tik juos paverčia „jautresniais“. Žmonės taip pat užjaučia robotus dėl jiems įvykusių nelaimių. Japonijos Toyohashi technologijos universiteto ir Kioto universiteto mokslininkai atlikę tyrimą sužinojo, kad žmonės puoselėja panašų užuojautos kiekį žmogiškam ir „robotiškam“ skausmui. O pasak JAV mokslininkų pranešimo, žmonės yra linkę „sužmoginti“ tai, kam yra duotos žmogiškos ypatybės. T. y. robotams suteikus žmogiškųjų fizinių bei emocinių savybių, visuomenė juos suvoks kaip individus, kuriems yra taikytinos moralės normos, tokios kaip laisva valia.

Robotų jausmai ir visuomenės požiūris

Vis dėlto nepaisant dirbtinio intelekto „sužmoginimo“, romantiškus žmonių ir robotų santykius visuomenei priimti, manoma, bus sunku, net ir atsižvelgus į faktą, jog tai nebūtų pirmas kartas, kai kažkas įsimyli pagal socialinius standartus į porą netinkamą asmenį.

„The Conversation“ publikacijos autoriai svarsto, jog tokių santykių pradžia gali būti itin sudėtinga pirmosioms poroms. Žmonėms tai reikštų netgi izoliaciją nuo visuomenės. O kas nutiktų, jeigu antroji pusė būtų neištikima su robotu ar robote? Visuotinis pasmerkimas? (Neištikimybės tema su dirbtiniu intelektu nagrinėjama ir televizijos seriale „Humans“).

Tačiau net ir visuomenei reaguojant teigiamai, iškyla kitas klausimas – ar robotai tikrai sugebės mus mylėti, ir ar to reikia?

Pavyzdžiui, Stephen Hawking jau ne kartą perspėjo, jog būtina saugotis bet kokio robotų autonomiškumo. Tačiau ar be emocinio savarankiškumo robotų meilė būtų nuoširdi? Be to, susimąstyti verčia ir klausimas – kaip tokie santykiai būtų įteisinami legaliai? Naivu tikėtis, kad ne tik religijų atstovai, bet ir teisinės institucijos palaikytų žmogaus ir robotų santykius.

Vis dėlto jeigu tikra meilė visuomet laimi, galbūt tvirti roboto ir žmogaus jausmai taip pat nugalėtų visas kliūtis?


Robotika.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama