Elektronika.lt
 2025 m. sausio 10 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 10 d. 14:23
„Samsung“ CES parodos naujienos: DI gins namus nuo programišių ir atpažins šeimos narius
Sausio 10 d. 11:40
Tiksliausios prognozės 2025 metams, kurios buvo pateiktos dar prieš 100 metų
Sausio 10 d. 08:41
Telefoniniai sukčiai koordinuotai taikosi į klientus Lietuvoje, naudojasi „Facebook“
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
Sausio 9 d. 17:17
DORA reglamentas: dar aukštesni kibernetinio saugumo standartai finansų sektoriui
Sausio 9 d. 14:45
„Samsung“ pristatė naują DI televizorių liniją: stebės namus ir atpažins filmų aktorius
Sausio 9 d. 11:28
Statistika negailestinga: skaitmeninių sprendimų trūkumas kuria palankią terpę sukčiams
Sausio 9 d. 08:28
Telefoniniai sukčiai vėl siautėja: apsimeta ryšio operatorių darbuotojais ir jau kalba lietuviškai
Sausio 8 d. 20:27
„L'Oréal Groupe“ CES 2025 parodoje pristatė „L'Oréal Cell BioPrint“
Sausio 8 d. 17:14
„Škoda“ pristatė naująjį dar efektyvesnį „Enyaq“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

KTU mokslininkas R. Venskutonis: bioatliekos – neišnaudotas natūralių medžiagų šaltinis

Publikuota: 2016-03-04 12:22
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

„Maisto papildai, kosmetikos preparatai, gaminiai iš natūralių produktų šiandien yra labai paklausūs. Vartotojai nemėgsta sintetinių medžiagų, patenkančių į jų organizmą per maistą ar kosmetinius produktus. Pasitelkus biorafinavimo procesus, iš įvairių bioatliekų bei šalutinių žemės ūkio ir maisto perdirbimo produktų, galima mažais kaštais išskirti naudingas natūralias medžiagas, neteršiant aplinkos, taupant lėšas ir net gaunant papildomo pelno“, – įsitikinęs Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius Rimantas Venskutonis.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

„Maisto papildai, kosmetikos preparatai, gaminiai iš natūralių produktų šiandien yra labai paklausūs. Vartotojai nemėgsta sintetinių medžiagų, patenkančių į jų organizmą per maistą ar kosmetinius produktus. Pasitelkus biorafinavimo procesus, iš įvairių bioatliekų bei šalutinių žemės ūkio ir maisto perdirbimo produktų, galima mažais kaštais išskirti naudingas natūralias medžiagas, neteršiant aplinkos, taupant lėšas ir net gaunant papildomo pelno“, – įsitikinęs Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius Rimantas Venskutonis.

KTU Cheminės technologijos fakulteto (CTF) mokslininkas su kolegomis iš Europos Sąjungos šalių apie biorafinavimo galimybes ir ateitį diskutavo vasario pabaigoje Kaune surengtame tarptautiniame seminare „Ekologiškos technologijos ateities biorafinavimo procesams“.

KTU mokslininkas R. Venskutonis: bioatliekos – neišnaudotas natūralių medžiagų šaltinis

Šis dviejų dienų renginys – tai Europos šalių bendradarbiavimo programos mokslo ir technologijų srityje (COST) veiklos „Maisto atliekų valorizacija atsinaujinančių chemikalų, medžiagų ir kuro gamybai“ (angl. Food Waste Valorisation for Sustainable Chemicals, Materials and Fuels, EUBIS) darbo grupės seminaras. Jį organizavo COST EUBIS Valdymo komiteto narys, KTU profesorius R. Venskutonis.

Medžiagų išskyrimui – magnetai

„Turbūt daugelis yra girdėję apie naftos rafinavimą, t.y. jos išskaidymas į įvairias frakcijas. Tokiu būdu gaunami įvairūs produktai, pavyzdžiui, benzinas, dyzelinas. Tačiau, biorafinavimo procesas – tai ne iškastinių žaliavų, bet biožaliavų perdirbimas į įvairius produktus“, – paaiškino R. Venskutonis. Jo teigimu, biožaliavos gali būti įvairios. KTU mokslininkai daugiausiai tyrinėja žemės ūkio ir maisto biožaliavas, tokias, kaip uogos, vaisiai, aromatiniai ir medicininiai augalai, grūdai, didžiausią dėmesį skiriant jų šalutiniams perdirbimo produktams ir atliekoms, kurios gali būti biorafinuojamos, t. y. perdirbamos į norimas naudingas medžiagas.

Biožaliava yra labai sudėtingas darinys, susidedantis iš įvairių medžiagų ir cheminių struktūrų, pasižyminčių skirtingomis savybėmis, dėl to naudingąsias medžiagas nėra taip lengva išskirti ir atskirti. Tam yra taikomi įvairūs ekstrakcijos, frakcionavimo ir išgryninimo metodai, o vienas iš jų – magnetinis atskyrimas, kai pasirinktos medžiagos prijungiamos prie feromagnetinių dalelių, kurias po to kartu su jomis galima atskirti nuo bendros bioažaliavos masės magnetinėmis jėgomis. Vykusio seminaro metu apie biorafinavime naudojamus katalizatorius, veikiamus specialiais magnetais, kalbėjo mokslininkė iš Čekijos Kristyna Pospiskova.

Šis naujoviškas ir inovatyvus metodas yra itin perspektyvus brangių medžiagų išskyrimui bei išgryninimui.

Aliejaus nuosėdos – biokuro gamybai

KTU profesorius pažymi, kad šiandien biorafinavimas yra plačiai taikomas medicinos, maisto, žemės ūkio, medienos pramonėje.

„Šis naudingų medžiagų išskyrimo procesas naudojamas gaminant įvairias bio-celiuliozines medžiagas, bioaktyvumu pasižyminčius fitocheminius junginius“, – keletą pavyzdžių pateikė profesorius.

Viena pagrindinių vykusio seminaro temų buvo atliekų ir šalutinių produktų biorafinavimas. „Iš vynuogių ar kitų uogų pagaminus sultis ar vyną, lieka dideli kiekiai atliekų, kuriose gausu naudingų medžiagų. Ilgą laiką tokios išspaudos nebuvo panaudojamos arba panaudojamos labai neefektyviai“, – teigia R. Venskutonis, pažymėdamas, kad mokslininkai intensyviai dirba ieškodami būdų, kaip iš atliekų išskirti naudingas medžiagas.

Maisto papildai, kosmetikos preparatai, gaminiai iš natūralių produktų dabar yra labai paklausūs. Vartotojai nemėgsta sintetinių medžiagų, patenkančių į jų organizmą su maistu ar kosmetikos produktais. Mokslininkas įsitikinęs, kad panaudojus pigią žaliavą (atliekas), galima mažais kaštais pagaminti gana brangius, bet kokybiškus produktus.

Viena seminaro pranešėjų iš Serbijos Biljana Skrbic kalbėjo apie palmių aliejaus nuosėdų panaudojimą biokuro gamybai. Jai antrino ir R. Venskutonis, pažymėdamas, jog biodyzelinas yra gaminamas bei naudojamas ir Lietuvoje. Biokuro gamyboje gali būti naudojamos ir šieno, medžių bei kitos atliekos.

Įmonėse – tonos nenaudojamų bioatliekų

Seminare vykusioje diskusijoje su verslo atstovais, dalyvavo įmonių, užsiimančių didmenine vaisių ir daržovių prekyba bei perdirbimu, tokių, kaip „Kauno vaisiai ir daržovės“, „Obuolių namai“, atstovai. R. Venskutonio teigimu, įmonės, užsiimančios prekyba ir perdirbimu, kiekvieną dieną sukaupia keletą tonų vaisių ar daržovių atliekų. Tam, kad atliekos atsidurtų sąvartynuose, prireikia nemažai lėšų. Profesorius pažymi, kad šios atliekos – tai ne vien supuvę, netinkami vartoti produktai, bet ir „išbrokuoti“ dėl neprekinės išvaizdos gaminiai.

„Iš įvairių atliekų išskiriant naudingas medžiagas neteršiama aplinka, įmonės taupo pinigus ir net gali gauti papildomo pelno“, – biorafinavimo proceso privalumus vardijo R. Venskutonis. Seminaro dalyviai taip pat aptarė, kokius projektus mokslinių tyrimų finansavimui būtų tikslinga teikti ateityje „Vienas iš COST EUBIS veiklos tikslų yra surasti partnerius įvairiems projektams. Seminaro metu buvo atrinktos tematikos „Horizontas 2020“, EUREKA, EUROSTARS, BBI ir kitoms programoms“, – sakė R. Venskutonis.

Jo nuomone, tokie seminarai yra labai naudingi ir universitetų doktorantams, kurie gali ne tik klausyti pranešimų, bet ir patys juos pristatyti. Studentai turi progą susipažinti, padiskutuoti su mokslininkais, dirbančiais juos dominančioje srityje, pristatyti savo mokslinių tyrimų rezultatus.

Rezultatus aptars konferencijoje vasarą

COST EUBIS veikla, kurioje dalyvauja giminingų tyrimų sričių mokslo grupės, tai – didelių tinklinių ES projektų vykdymas ir įgyvendinimas. KTU CTF profesorius R. Venskutonis buvo septynių COST veiklų valdymo komiteto narys, o KTU CTF Maisto mokslo ir technologijos katedra dalyvauja šioje veikloje jau daugiau kaip 15 metų.

Kaune surengtame seminare „Ekologiškos technologijos ateities biorafinavimo procesams“ dalyvavo 27 COST EUBIS veiklos dalyviai, mokslo ir švietimo institucijų, verslo atstovai ir KTU akademinės bendruomenės nariai. Darbo grupės tikslas – surasti būdus naudingų medžiagų išskyrimui iš įvairių biožaliavų. Likusios trys COST EUBIS veiklos darbo grupės nagrinėja biokatalizės, fermentacijos, šiluminius, cheminius ir kitus procesus. Visų COST EUBIS veiklos darbo grupių konferencija numatyta šių metų vasarą Olandijoje.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama