Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 22 d. 20:03
Asmeninis DI gydytojas, psichologas ir treneris – utopija ar ateitis?
Balandžio 22 d. 17:20
Atostogos svetur: dažna klaida, dėl kurios permokate atsiskaitydami kortele
Balandžio 22 d. 14:44
DI kameros jau mato net ant kelių padėtus telefonus: kaip vairuotojams išmokti atsiplėšti nuo išmaniojo?
Balandžio 22 d. 11:14
Telefonas dingo, bet panikuoti neverta – ekspertas pataria, ką daryti
Balandžio 22 d. 08:12
Pasaulio ekonomikos forumas: talentų trūkumą Lietuvoje spręs perkvalifikavimas ir automatizacija
Balandžio 21 d. 16:54
Pažangūs sprendimai Turto banko pastatuose: sutaupyta 182 tūkst. eurų, automatizuotų sistemų sulauks dar daugiau objektų
Balandžio 21 d. 10:40
30–ąjį kartą „LITEXPO“ vyksiančioje parodoje „Balttechnika“ – susitikimas su garsiausiais pasaulio inžinerijos gamintojais
Balandžio 20 d. 16:22
Birštonas pristato mobiliąją programėlę gyventojams: dešimtys nuolaidų ir kurorto informacija telefone
Balandžio 20 d. 10:12
KTU aviacijos inžinerijos ekspertai: kokios yra tikrosios lėktuvų katastrofų priežastys?
Balandžio 19 d. 16:13
Ką daryti, kad telefonas nesijungtų prie kitos šalies tinklo
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Šešios pasaulį pakeisiančios technologijos, kurios 2015-aisiais pasiekė lūžio tašką

Publikuota: 2016-01-04 09:25
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt

Paprastam žmogui gali atrodyti, kad didžiausi šių metų technologiniai laimėjimai buvo didesni išmaniųjų telefonų ekranai ir nedideli programėlių atnaujinimai. Tačiau technologijų pasaulyje įvyko kur kas svarbesnių dalykų. Įvairios technologijos šįmet pasiekė lūžio tašką ir ateityje visiškai pakeis milijonų žmonių gyvenimus. Washingtonpost.com. pateikia šešis svarbiausius šių metų technologijų pasaulio pasiekimus.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Šešios pasaulį pakeisiančios technologijos, kurios 2015-aisiais pasiekė lūžio tašką Paprastam žmogui gali atrodyti, kad didžiausi šių metų technologiniai laimėjimai buvo didesni išmaniųjų telefonų ekranai ir nedideli programėlių atnaujinimai. Tačiau technologijų pasaulyje įvyko kur kas svarbesnių dalykų.

Įvairios technologijos šįmet pasiekė lūžio tašką ir ateityje visiškai pakeis milijonų žmonių gyvenimus. Washingtonpost.com. pateikia šešis svarbiausius šių metų technologijų pasaulio pasiekimus.

Internetas ir žinios

Mes jau įpratome prie įrenginių, kurie turėdami prieigą prie interneto akimirksniu informuoja apie pokyčius pasaulyje. Tačiau didelė dalis besivystančio pasaulio vis dar yra tamsoje. Po 2015 m. interneto plėtros beveik pusė Kinijos populiacijos ir penktadalis Indijos jau turi prieigą prie interneto. Indijoje dabar daugiau interneto naudotojų negu JAV.

Iki 2020 m. telefonai, kurių sparta bus tokia, kaip dabartinio naujausio „iPhone“, kainuos mažiau nei 50 dolerių, o „Google“, „Facebook“ ar „SpaceX“ pastangos dronais, balionais ir mikropalydovais padidinti interneto aprėptis duos apčiuopiamų vaisių. Tai reiškia, kad prieigą prie interneto gaus dar 3 mlrd. žmonių.

Technologijos labai keis besivystantį pasaulį. Žinios visada buvo turtingųjų privilegija; tironai valdė tautas, neleisdami žmonėms lavintis.

Socialiniai tinklai leis milijardams žmonių dalintis patirtimis ir padėti vienas kitam. Tolimų Afrikos kaimelių darbininkai galės pasiūlyti skaitmenines paslaugas Silicio slėniui, fermeriai galės sužinoti, kaip pagerinti pasėlių laukus, amatininkai gaus prieigą prie globalių rinkų... ir išmaniųjų telefonų programėlėmis paremtos ekonomikos visur suklestės.

Daktarai kišenėse

Visi technologiniai laimėjimai įmanomi dėl kompiuterijos pažangos. Mūro dėsnio progresas, dėl kurio kas 18 mėnesių įrenginių skaičiuojamoji galia padvigubėja, nulėmė, kad 100 dolerių kainuojantys telefonai yra galingesni nei superkompiuteriai prieš keturis dešimtmečius, kurių gamyba kainavo milijonus dolerių.

Turėdami greitesnius kompiuterius galime kurti galingesnius jutiklius ir dirbtinio intelekto sistemas. Geresni jutikliai padės sukurti įmantrius medicinos įrenginius, dronais paremtas pristatymo sistemas ir išmanius miestus. O panaudoję dirbtinio intelekto sistemas galime sukurti save vairuojančius automobilius, balso atpažinimo sistemas ir skaitmeninius daktarus, kurie galės nustatyti ligas ir išrašyti vaistus.

2015 m. prie išmaniųjų telefonų prijungti medicinos įrenginiai tapo viena iš vyraujančių tendencijų. „Apple“ išleido laikrodį, kuris seka širdies pulsą, turi žingsniamatį, padeda siekti pažangos sporte ir pan. Per „Research Kit“ programėlę bendrovė leido pasauliniu mastu stebėti vaistų naudojimą ir veiksmingumą.

„Microsoft“, IBM, „Samsung“ ar „Google“, taip pat ir startuoliai kuria jutiklius ir dirbtiniu intelektu paremtus įrankius, kurie atlieka gydytojų darbą.

Šios technologijos kol kas per brangios besivystančiam pasauliui, tačiau įmonės Kinijoje, Indijoje ir Afrikoje kuria nebrangias jų versijas. Ankstesnės kartos medicinos pažanga buvo skirta tik turtingiems, o dabar naudą jaučia visi.

Bitkoinai

Vienas kontroversiškiausių pastarojo meto technologinių pasiekimų yra bitkonai – nereguliuojama ir nekontroliuojama skaitmeninė valiuta. Ji tapo žinoma dėl to, kad ją naudojo nusikaltėliai ir programišiai, taip pat dėl nuosmukio, kurio metu kriptovaliutos kaina nuo 1,1 tūkst. dolerių nukrito iki 250 dolerių.

Tačiau šįmet ją pripažino vis daugiau įmonių. Ir technologija, kuria paremtas bitkoinų veikimo principas – „blockchain“, tapo pamatu šimtams kitų technologijų.

„Blockchain“ mechanizmo naudą gali pajusti ne tik finansų sektorius. Tai beveik nesugadinamas finansinis svertas, kuris gali būti panaudotas beveik bet kam, kas yra skaitmenizuojama: mirties ir gimimo liudijimams, vedybų sutartims, nuosavybės dokumentams, medicininiams įrašams ir t. t. Ši technologija gali pakeisti milijardų žmonių, kurie neturi prieigos prie teisinės ir administracinės infrastruktūros, gyvenimus.

Gyvybės inžinerija

Kita svarbi didelę pažangą šįmet padariusi technologija buvo CRISPR genų inžinerija. CRISPR yra elementai, kurie saugo bakterijas ir kitus vienaląsčius organizmus nuo virusų, suteikdami jiems imunitetą inkorporuojant virusų genetinius elementus.

Naudojant CRSIPR galima keisti DNR pašalinant nenorimas sekas arba įdedant papildomus genetinius elementus.

CRISPR modifikacijos kelia didelių rizikų, jei yra naudojamos netinkamai – pavyzdžiui, keičiant žmogaus embrionus. Tačiau technologija gali būti panaudota ir defektų turinčios DNR taisymui.

Laboratorijos visame pasaulyje dirba su šia technologija ir ateityje galbūt padės įveikti kai kurias genetines ligas. Neabejotinai greitai matysime ir proveržį.

Dronų amžius

Manoma, kad per šventinį sezoną vien JAV bus įsigyta pusė milijono dronų. Šių įrenginių kaina pamažu krenta žemiau 100 dolerių ribos, tad dronus greitai matysime visur. Tobulėjant technologijoms dronai svers vis daugiau ir gebės įveikti didesnius atstumus. Galima tikėtis, kad „Amazon“ ar „Wallmart“ greitu metu prekes pristatys naudodama dronus.

Dronai taip pat padės valdyti transporto spūstis ir nusikalstamumą, pasitarnaus ištikus nelaimėms.

Jie bus dar svarbesni besivystančiam pasauliui. Didelėje Afrikos dalyje nėra kelių, toli esantys kaimai negali gauti medikamentų, o dideliuose miestuose susidaro didžiulės spūstys. Dronai išspręs didelę dalį infrastruktūros problemų ir sumažins taršą bei spūstis. Jie taip pat nuolatos seks besikeičiantį Žemės klimatą ir laukinės gamtos ekologiją.

Planetos išsaugojimas su švaria energija

Didžiausias geopolitinis proveržis švarioje energetikoje buvo ne Paryžiaus Klimato kaitos konferencija ir jos sutarimai, o sutarimas JAV, dėl kurio šalyje dar penkeriems metams nepratęsė mokesčių už saulės ir vėjo energetiką. Tai paskatins švarios energijos proveržį visame pasaulyje.

Saulės ir vėjo jėgainių pagaminama energija jau auga eksponentiniu greičiu, o jėgainių įrengimo kaina krenta. Net ir be subsidijų JAV saulės energijai išgauti reikalingos įrangos kaina iki 2022 m. gali kristi perpus.

Skaičiuojama, kad iki 2030-ųjų saulės energija galėtų tiekti 100 proc. šių dienų energijos, o iki 2035 ji gali būti nemokama.

Taigi turime kuo džiaugtis ir ko ieškoti per ateinančius metus, kai technologija sparčiai žengs į priekį. Tik reikia būti atsargiems, kad technologijos tarnautų žmonijai, o ne stumtų ją atgal, nes rizikų ne ką mažiau, nei galimybių.


15min.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama