Elektronika.lt
 2025 m. sausio 10 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 10 d. 08:41
Telefoniniai sukčiai koordinuotai taikosi į klientus Lietuvoje, naudojasi „Facebook“
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
Sausio 9 d. 17:17
DORA reglamentas: dar aukštesni kibernetinio saugumo standartai finansų sektoriui
Sausio 9 d. 14:45
„Samsung“ pristatė naują DI televizorių liniją: stebės namus ir atpažins filmų aktorius
Sausio 9 d. 11:28
Statistika negailestinga: skaitmeninių sprendimų trūkumas kuria palankią terpę sukčiams
Sausio 9 d. 08:28
Telefoniniai sukčiai vėl siautėja: apsimeta ryšio operatorių darbuotojais ir jau kalba lietuviškai
Sausio 8 d. 20:27
„L'Oréal Groupe“ CES 2025 parodoje pristatė „L'Oréal Cell BioPrint“
Sausio 8 d. 17:14
„Škoda“ pristatė naująjį dar efektyvesnį „Enyaq“
Sausio 8 d. 14:23
Interneto slapukai, kurių kaina – jūsų privatumas: ką iš tikrųjų reiškia mygtukas „Sutinku“? (2)
Sausio 8 d. 11:25
Elektros stotelių vystytojai su viltimi žvelgia į 2025-uosius: tikisi daugiau elektromobilių gatvėse ir valstybės paskatų
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

S. Orlovo prognozė: robotai pirmiausia pakeis turinčius aukštąjį išsilavinimą

Publikuota: 2015-12-29 09:03
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: LRT.lt

Priešingai nei dabar galvojama, dirbtinio intelekto sistemos pirmiausia pakeis ne gatvių šlavėjus, o tuos, kurie turi bakalauro diplomą. Taip LRT.lt teigia mokslo populiarintojas dr. Sergejus Orlovas.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Priešingai nei dabar galvojama, dirbtinio intelekto sistemos pirmiausia pakeis ne gatvių šlavėjus, o tuos, kurie turi bakalauro diplomą. Taip LRT.lt teigia mokslo populiarintojas dr. Sergejus Orlovas.

Anot mokslininko, 2016 metais sulauksime itin daug mokslo pasiekimų, kurie bus jau pradėtų darbų tęsinys. Svarbiausia, pasak S. Orlovo, nesibaiminti progreso, nes dėl jo stagnacija atsiranda ir moksle.

„Kvėpuojame deguonimi, kuris yra vienas agresyviausių cheminių elementų. Kvėpavimo proceso metu mūsų organizme susidaro laisvųjų radikalų, kurie pridaro įvairiausių bėdų. Visur yra šalutinis efektas. Reikia pasverti ir pasirinkti mažiausią blogį“, – LRT.lt tvirtina S. Orlovas.

Prognozė. S. Orlovas: robotai pirmiausia pakeis turinčius aukštąjį išsilavinimą
V. Radžiūno (LRT) nuotr.

– Kaip manote, kokie proveržiai laukia mokslo 2016 metais?

– Noriu pabrėžti, kad nebūna taip, jog pasiekimai atsirastų „iš oro“. Dažniausiai tai yra jau pradėto darbo tęsinys.

Kalbant apie praktinius pasiekimus, sukurtos sąsajos (anlg. interface), kurios leidžia žmogui „bendrauti“ su automobiliu. Kitąmet jau turėtų atsirasti prototipai, kuriuos naudodami žmonės galėtų vairuoti automobilį be jokio fizinio kontakto.

Visi girdime apie kompaniją „Uber“. „Google“ ketina padaryti „Uber“ atitikmenį su automatiškai važiuojančiais automobiliais. Kaip taksi be taksisto.

Astronomai vis įtraukia ar išbraukia kokią planetą iš planetų sąrašo. Būna, kad paaiškėja, jog tos planetos visai nėra. Už Plutono yra labai daug maždaug planetos dydžio objektų. Jie lemia kitų planetų elgesį. Astronomai įtaria, kad prie Plutono yra dvi stambesnės planetos. Pirmieji skaičiavimai atlikti šiemet, o 2016 m. jau tikimasi jas ir atrasti.

Mokslininkai ieško tamsiosios materijos. Šiemet Nobelio premija buvo suteikta už neutrinų osciliacijų atradimą. Manoma, kad stebėdami neatitikimus osciliacijose, mokslininkai galėtų kažką daugiau pasakyti apie tamsiąją materiją. Manoma, kad jos yra kažkur šalia Žemės. Gali būti, kad tamsioji materija gali perskrieti visą planetos tūrį ir tik su vienu kitu atomu „apsikeisti linkėjimais“, todėl yra itin sunkiai pastebima.

Buvo baigtas dekoduoti žmogaus genomas. 2016 m. jau tikimasi pirmųjų rezultatų: suprasti, kas yra Alzheimerio liga, vėžys, kodėl tos ligos atsiranda, kaip jas pagydyti. Apskritai, kaip žmonės atsirado, kaip jie vystėsi. Taip pat tikimasi, kad labiau išsivystys opto-genetika. Tai yra, lazeriais galėsime karpyti ir klijuoti DNR.

Šiemet taip pat pavyko laboratorijoje užauginti dirbtinius žmogaus raumenis. Kitais metais planuojama dar toliau pažengti – tarkime, panaudoti juos, kai reikia reabilituoti suluošintus žmones ir pan.

Pirmą kartą internetu buvo perduotos žmogaus mintys. Taip atsitiko todėl, kad pagaliau pradėta šifruoti žmogaus smegenų „kalba“. Mokslininkai bando kuo tiksliau modeliuoti žmogaus protą. Dėl naujų metodų bus galima daug aiškiau nuskaityti žmogaus mintis.

Atsiranda nauji mikroprietaisai. Antai labai maži medicininiai zondai, kurių dydis – vos tūkstantoji milimetro. Jie naudojami tam, kad būtų pristatyti vaistai ten, kur jų reikia. Manoma, kad kitais metais ši technologija iš prototipo jau pasieks testavimo fazę.

Taip pat bus daug dirbama ties antibiotikais. Bakterijos ir mikroorganizmai mūsų organizme evoliucionuoja daug greičiau, negu mes. Jie įgyja atsparumą antibiotikams, todėl atsiranda naujos ligos, senos ligos yra nebenugalimos. Šiemet buvo aptiktas naujo tipo antibiotikas, o kitais metais jis jau bus pradėtas testuoti.

Be to, padidės Dalelių greitintuvo galia, patobulės dirbtinio intelekto sistemos. Yra bandymų jomis pakeisti žmonių rutininį darbą. Visi galvojame, kad robotais greičiausiai pakeisime gatvės šlavėjus, bet lengviau pakeisti žmones, turinčius bakalauro diplomus. Matote, teisininkai, žurnalistai, medikai ir t. t. daro labai daug rutininio darbo, kurį galima lengvai algoritmuoti. Tokius darbus jau atlieka specializuotos dirbtinio intelekto sistemos [antai „Narrative Science“ – LRT.lt]. Žmonės turi apie tai galvoti, kad neatsidurtų gatvėje.

Elektromobiliai taip pat tobulės. „Tesla“ pasiekė neįtikėtinų aukštumų, atsiranda talpios baterijos, akumuliatoriai. Norima sukurti elektromobilius, kurie, pavyzdžiui, galėtų, vieną kartą įkrovus, pervažiuoti visą Australiją arba JAV.

– Kurio proveržio laukiate labiausiai?

– Geras klausimas... Visko laukiu! Norėčiau sulaukti proveržio superkompiuterių srityje. Taip pat gaila, kad genų inžinerija pasiekė stagnaciją. Vis pasigirsta kalbų, kad rastas ilgaamžiškumo genas, bet iki praktinių taikymų taip ir neprieinama. Nenorėčiau, kad ateinančius 10 metų apie tai tik kalbėtume, o iš vietos tai nepajudėtų.

– Genų inžinerija gali strigti ir todėl, kad tai – labai daug diskusijų sulaukiantis procesas. Žmonės baiminasi, kad visa tai gali prieiti iki antžmogių rasės sukūrimo ir t. t.

– Teisingai, tai yra etinis klausimas. Bet blogai, kad etinis klausimas aprėpia visą sritį. Galvojame, kad vien todėl, jog kažką neetiško galime padaryti su žmogumi, tas neetiškumas persikelia į visą genų inžineriją. Taip nėra. Afrikoje, Indijoje ir kitur vaikai miršta todėl, kad negauna keratino. Galėtume tai išspręsti genetiškai modifikuodami grūdines kultūras ir pan. Tai išgelbėtų milijonų vaikų gyvybes.

Smerkdami genetiškai modifikuotą organizmą, kalbame iš sau labai patogios padėties. Turime kompiuterius, automobilius, telefonus, stogą virš galvos ir užtektinai maisto. Nereikia galvoti apie išgyvenimą. Mūsų diena neprasideda nuo klausimo, ar turėsime ką šiandien pavalgyti. Turime daug laisvo laiko ir pradedame išsidirbinėti: pradedame lankyti kvantinių magijų kursus ir pan.

O kiek pasaulyje mirčių, kurių nematome. Nenorime suprasti, kad genetiškai modifikuotos technologijos yra labai efektyvios, drebame dėl to, kad gali kas nors atsitikti augalams, o tuo metu miršta žmonės. Tai – jau kita etinė pusė. Patys elgiamės neetiškai, leisdami kitiems mirti.

– Šalutinį poveikį turės kiekvienas procesas, išradimas, metodas ir pan. Ar neatrodo, kad ši kova primena „neoluditų“ elgesį, kai baiminasi progreso ir to, kas gali atsitikti, bet nebūtinai atsitiks?

– Būtent. Šalutinių poveikių visada bus. Kvėpuojame deguonimi, kuris yra vienas agresyviausių cheminių elementų. Kvėpavimo proceso metu mūsų organizme susidaro laisvųjų radikalų, kurie pridaro įvairiausių bėdų. Visur yra šalutinis efektas. Reikia pasverti ir pasirinkti mažiausią blogį.

– Kuriai mokslo sričiai 2016-aisiais pasaulis turėtų skirti daugiausiai dėmesio?

– Tiesą sakant, manau, kad tai turėtų būti ne viena mokslo sritis, o kelios, kurios bendradarbiautų ir dirbtų dėl svarbaus tikslo. Chemikai su biologais, fizikai su programuotojais ir pan. Reikėtų kalbėti apie prioritetines sritis. Kai pasaulis toks sudėtingas, nėra vienos mokslo srities, kuri galėtų viską išspręsti.

– O kokia situacija Lietuvoje? Ar galioja ta pati taisyklė?

– Lietuvoje yra kitaip. Esame maža šalis, negalime visko vystyti vienodai intensyviai. Turime suprasti, kurios sritys yra mūsų stiprybė, kur turime geriausių specialistų.

Kiti metai Lietuvos mokslui bus neįtikėtini. Pažiūrėkite, kiek naujų mokslo centrų atidaryta ir kiek dar atsidarys 2016-aisiais. Padaryta daug teigiamų pokyčių ir investicijų į struktūrą, kuri nuo tarybinių laikų buvo nekeičiama ir neatitiko Vakarų standartų. Lietuva 2015 metais padarė gerą spurtą, todėl svarbiausia užtikrinti, kad tie mokslo centrai dirbtų, būtų atnaujinama įranga ir pan.

Svarbu sugebėti įsijungti į Europos projektus, gauti finansavimą, pažiūrėti, kur Lietuvos mokslininkai gali prisidėti, gauti užsakymus iš, pavyzdžiui, Europos kosmoso agentūros, didžiųjų įmonių, kaip IBM, ir pan.

– Kas, Jūsų nuomone, turėtų užsiimti strategijos kūrimu?

– Turėtų būti supratimas politiniame lygmenyje – Mokslo taryboje, vyriausybėje, Švietimo ministerijoje. Turėtų būti supratimas, kad į infrastruktūrą jau investuotos didžiulės sumos, todėl turime užtikrinti jos funkcionavimą.

– Kaip manote, kas 2016 metais laukia mokslo populiarinimo?

– Na, mokslo populiarinimo situacija gana liūdna, bet viskas pamažu juda į priekį. Laida „Mokslo sriuba“ persikėlė iš „YouTube“ į LRT KULTŪRĄ ir dabar galvojama leisti laidas ne kas dvi savaites, o kas savaitę. Tikiuosi, kad atsigaus portalas technologijos.lt, kuris dabar vegetuoja ir publikuoja keistus tekstus.

Kadangi turiu tinklaraštį trismegistos.lt, noriu įtraukti į jo veiklą studentų, kurie galėtų rašyti, o aš juos kuruočiau, duočiau medžiagos ir pan. Pamokyčiau jaunus žmones, kaip tvarkytis su mokslu ir suprantamiau komunikuoti, kad nenusivažiuotų į per daug sudėtingas materijas.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama