Lietuvos gyvūnų teisių aktyvistai vis dažniau ragina atsigręžti į neteisybę, kuri vyksta laukinėje gamtoje. Vieno vamzdžio gale stovintis medžiotojas nusitaikęs į bejėgį gyvūną dažniausiai save pristato dievu galinčiu kontroliuoti gamtos dėsnius.
Neseniai LR seimas atmetė įstatymą, kurio metu siekiama, kad egzistuotų galimybė medžioti naudojant naktinius taikiklius. Visgi, gyvūnai negali ramiai miegoti, kadangi medžiotojai ir žvejai į pagalbą pasitelkė dronus – bepiločius radijo bangomis valdomus lėktuvėlius.
Olandijos kompanija „Dronetex“ jau šiais metais pristatė naujos kartos droną, kuris sveria kiek daugiau nei du kilogramus. Pastarasis yra atsparus vandeniui, taigi tampa labai puikia priemone galinčia kur kas paprasčiau prisiartinti prie telkinio. Veikimo principas labai elementarus: dronas nusileidžia greta vandens paviršiaus ir užfiksuoja, kur yra žuvys. Nuo šiol žvejotojams nebereikės mesti bet kur tinklų tikintis, kad pavyks surasti būrį. Viskas atrodo labai paprasta ir jeigu niekas neužkirs kelio – greitu metu ši inovacija atsiras ir mūsų šalyje.
Žvejai džiaugiasi, aktyvistai verkia
Specialiai sukurti dronai padeda vienos žvejybos metu sužvejoti kur kas didesnį kiekį žuvies, nei buvo galima iki šiol. Gyvūnų aktyvistai teigia, kad taip labai greitai įsisiautės brakonieriavimas, kadangi nereikia gaišti daug laiko, kol žuvys paklius į tinklą.
„Labai patogu. Atvyksti prie vandens telkinio, susirandi žuvų nirštą, užmeti tinklą ir po kelių minučių viską trauki lauk. Smagu, greitai nebeturėsime žuvų vandens telkiniuose“, – teigia gyvūnų teisių mylėtojas. Įdomu tai, kad tokia žvejyba patenkinti tik medžiotojai ir žvejai. Net ir su šia technika dirbantys asmenys tvirtina, kad tai gyvūnų žudymas atviromis kortomis: „Dronai buvo sukurti kaip priemonė, kuri karinėje pramonėje padėtų paprasčiau susekti priešus. Šiuo metu šio lėktuvo galimybės išsiplėtė kur kas plačiau, tačiau nereikėtų jo paversti žudymo įrankių“, – teigia Gediminas Rudis užsiimantis fotografavimu iš oro su drono pagalba. „Kam filmuoti ieškant žuvų, kurias vėliau nužudysi, kai galima paprasčiausiai įamžinti nuostabias vandens gyventojų kasdienybės akimirkas. Tai kur kas įdomiau“.
XXI amžiaus medžioklė – žudymas dėl malonumo?
Nepriimtas įstatymas dėl naktinės šernų medžioklės buvo įvardijamas kaip genocidas. Tačiau ar medžiojimas pasitelkus dronus, kuriais galima labai paprastai nustatyti, kur yra gyvūnas – ne tas pats? Atrodo, medžiotojai tapo tikrais tinginiais, kuriems nebepatinka paieškos jauduliukas, kaip buvo tvirtinama anksčiau, tačiau tapo paprasčiausiomis žudymo mašinomis, kurios leidžia moderniai ir pasitelkus technologijas surasti gyvūną vos per kelias minutes. Tokiu atveju paprasčiausiai tenka paspausti šautuvo gaiduką ir labai paprastai žudymo svajonė tampa realybe. Daugelis tvirtina, kad XXI amžiuje gyvūnų medžioklė tapo apatišku poelgiu, kuris nebegeba patenkinti žmonių poreikių. Jei pirmykščiai asmenys tai darė dėl maisto, vėliau prisidėjo ir tai, kad stengiamasi kontroliuoti kvotas, tai šiuo metu žudymo malonumas peržengė visas ribas. Deja, tokios technologijos kaip dronas padeda viską padaryti efektyviau. 3D reklama užsiimantis G. Rudis tvirtina, kad jei su dronų pagalba bus pradedama žudyti gyvūnus, galbūt ateitis – sumažinti žmonių kvotas?
Svarbiausia – suvokti savo atsakomybę
Nesvarbu, ar medžioklė bei žvejyba vyksta dronais bei kitai moderniais prietaisais, galiausiai, paprasčiausiais pagaliais – labai svarbu, kad kiekvienas asmuo suvoktų savo atsakomybę gamtos atžvilgiu. Anksčiau tai buvo realu ir daugelis nedrįsdavo pasielgti nežmoniškai, visada ieškodavo kompromiso su gamta. Šiuo metu didžioji dalis žmonės yra tą praradusi. Juolab, kuriamos technologijos prisideda prie kur kas lengvesnio gyvūnų žudymo. Ar teisingu keliu žengia mūsų visuomenė?