Iš kokios medžiagos buvo pagaminta pirmoji kompiuterinė pelė? Kas yra biologijos mokslo Lietuvoje pradininkas, įkūręs pirmąjį gamtinį rezervatą? Per kiek laiko suyra į gamtą išmesta baterija? Į šiuos ir daugelį kitų klausimų įvairiose užduotyse atsakinėjo ir tarpusavyje komandomis rungėsi jaunųjų šaulių stovyklautojai Elektronikos platintojų asociacijos inicijuojamose edukacinėse veiklose. O Jūs ar žinote teisingą atsakymą?
Gamtoje be šiukšlių
Jaunųjų šaulių stovyklų organizatoriai prasitaria, jog aplinkos saugojimas ir švaros palaikymas yra viena kertinių jaunųjų šaulių stovyklos taisyklių. Daugelis stovyklautojų įsikūrę palapinėse, ne tik šalia batalionų, bet ir mokyklų ar miškų, tad net ir ne savo šiukšlės pakėlimas yra pageidautinas gestas. „Kadangi stovykla su daugiau nei 130 jaunųjų stovyklautojų įsikūrusi šalia miško, esam įsipareigoję urėdijai teikti pagalbą, todėl viena diena stovykloje yra paskirta miško valymui. Surinktas sausas šakas ir atliekas mes išrūšiuojame – iš sausų šakų ir popierių sukuriame laužą, o likusias perduodame seniūnui pasirūpinti, jog jos būtų nuvežtos į reikalingus konteinerius. Žygių metu mes taip pat su savimi pasiimame šiukšlių maišus, į kuriuos surenkame butelius ar išmestas šiukšles iš pakelių ar pamiškių. Gaila, bet aptvarkę aplinką kiekvienais metais randame vis naujų šiukšlių, tačiau vaikų entuziazmas dėlto neišblėsta“, – apie Vyžuonos miestelyje įsikūrusios jaunųjų šaulių stovyklos gyvenimą pasakoja Plk. Prano Saladžiaus šaulių 9-osios rinktinės vadė Asta Tidikienė.
Šiemet jaunųjų šaulių vasaros stovyklose prie aktyvios vaikų veiklos ir lavinimo aplinkosaugos temomis prisidėjo Elektronikos platintojų asociacija (EPA), organizuojanti elektronikos atliekų ir baterijų surinkimą visoje Lietuvoje. Daugiau nei 10-yje stovyklų per liepos ir rugpjūčio mėnesius visoje Lietuvoje buvo vykdomi edukaciniai užsiėmimai apie aplinkosaugą ir elektronikos atliekų rūšiavimą. Ir ne be reikalo, vaikai kasdien susiduria su elektroniniais prietaisais ir vis dažniau iš rankų nepaleidžia išmaniųjų telefonų ar kompiuterių.
Jaunieji šauliai – ekologijos žinovai
Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) vadovas Mantas Varaška pastebi, kad vaikai vis dažniau įtraukiami į panašias veiklas, įvairius aplinkosauginius projektus, kuriuose gautas žinias perduoda savo šeimoms. „Į aplinkosaugas pamokas stengėmės pažvelgti kitaip – mokytis lengviau žaidžiant, su komandos draugais sprendžiant užduotis ir diskutuojant aplinkosaugos temomis. Būtent todėl stovyklose surinktus taškus simbolizavo baterijos, kuriomis komandos privalėjo atsikratyti, teisingai atlikusios užduotis ar atsakiusios į klausimus. Vaikus gerokai nustebindavo, jog baterija vidutiniškai suyra per 110 metų, ką jau kalbėti apie elektronikos prietaisus“, – kalbėjo M. Varaška.
„Vaikų akys viską pasako. Mano manymu, vaikams reikia gerai pasirinktos terpės skleisti žinią, kad jie pradėtų domėtis aplinkosauga. Visa tai juos įtraukė, nes vaikai rungtyse buvo įvertinti“, – edukacines pamokamas vaikams apie aplinkosaugą teigiamai įvertino Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės vadas Julius Svirušis. Jaunųjų šaulių stovyklų atstovai juokavo, jog jiems patiems dar buvo ko pasimokyti ir įdomu sužinoti, kad pirmoji kompiuterinė pelė buvo pagaminta ne iš plastiko ar metalo, o iš medžio, na o pirmąją mikrobangų krosnelę užpatentavo vienas inžinierius po to, kai jam tvarkant karines radarų sistemas kuprinėje išsilydė šokoladas.
Elektronikos platintojų asociacija (EPA) jau keletą metų vykdo socialinį-aplinkosauginį projektą „Mąstau. Rūšiuoju. Gyvuoju!“ Lietuvos mokyklose ir darželiuose. Šiais metais projektas vykdytas jaunųjų šaulių stovyklose. Nuoseklus vaikų švietimas apie atliekų rūšiavimo svarbą padės ne tik kurti švaresnę aplinką, bet ir perteikti žinias tiek tėvams, tiek kitoms kartoms.