Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 23 d. 08:33
Išmanūs namai be streso: kaip technologijos padeda gyventi paprasčiau ir tvariau
Balandžio 22 d. 20:03
Asmeninis DI gydytojas, psichologas ir treneris – utopija ar ateitis?
Balandžio 22 d. 17:20
Atostogos svetur: dažna klaida, dėl kurios permokate atsiskaitydami kortele
Balandžio 22 d. 14:44
DI kameros jau mato net ant kelių padėtus telefonus: kaip vairuotojams išmokti atsiplėšti nuo išmaniojo?
Balandžio 22 d. 11:14
Telefonas dingo, bet panikuoti neverta – ekspertas pataria, ką daryti
Balandžio 22 d. 08:12
Pasaulio ekonomikos forumas: talentų trūkumą Lietuvoje spręs perkvalifikavimas ir automatizacija
Balandžio 21 d. 16:54
Pažangūs sprendimai Turto banko pastatuose: sutaupyta 182 tūkst. eurų, automatizuotų sistemų sulauks dar daugiau objektų
Balandžio 21 d. 10:40
30–ąjį kartą „LITEXPO“ vyksiančioje parodoje „Balttechnika“ – susitikimas su garsiausiais pasaulio inžinerijos gamintojais
Balandžio 20 d. 16:22
Birštonas pristato mobiliąją programėlę gyventojams: dešimtys nuolaidų ir kurorto informacija telefone
Balandžio 20 d. 10:12
KTU aviacijos inžinerijos ekspertai: kokios yra tikrosios lėktuvų katastrofų priežastys?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Football Training Kit
Football Training Equipment, Football Skills, Football Training
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Lietuviška e. sveikatos sistema pradeda veikti: kokia iš to nauda?

Publikuota: 2015-08-17 15:28
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Reda Stangytė
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Tikimasi, jog jau šį rudenį vaistinėse popierinius receptus pakeis elektroniniai, o pacientų sveikatos istorijos bei medicininiai vaizdai persikels į centrinę e. sveikatos sistemą. Tokius pokyčius visuomenei pristatė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), sukūrusi e. sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą (ESPBI IS). Inovatyvu, patogu ir greita – informacija bus prieinama bene visoms šalies gydymo įstaigoms.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Tikimasi, jog jau šį rudenį vaistinėse popierinius receptus pakeis elektroniniai, o pacientų sveikatos istorijos bei medicininiai vaizdai persikels į centrinę e. sveikatos sistemą. Tokius pokyčius visuomenei pristatė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), sukūrusi e. sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą (ESPBI IS). Inovatyvu, patogu ir greita – informacija bus prieinama bene visoms šalies gydymo įstaigoms.

Tačiau pokyčiais džiaugiasi ne kiekvienas.

Sistema gali turėti trūkumų

Kol SAM džiaugiasi naujovėmis, kai kurie gydymo įstaigų atstovai įžvelgia keletą sistemos trūkumų. VšĮ Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Antakalnio filialio Vidaus ligų skyriaus vedėjas dr. Andrius Bleizgys mano, jog problemų iš pradžių gali kilti dėl dokumentų – dalis jų visgi liks popieriniai. Pavyzdžiui, paciento prašymas dėl sutikimo informaciją panaudoti ar perduoti kitai gydymo įstaigai. Kita jo įžvalga – provincijoje dirbančių gydytojų raštingumas: „Iš pradžių kai kuriems gydytojams gali būti sunku suprasti naują sistemą, tačiau tai bus puiki proga išmokti.“

VUL Santariškių klinikų Informatikos ir plėtros centro direktorius Romualdas Kizlaitis teigia, jog projektas pradės efektyviai veikti tik tada, kai jis gerokai supaprastės. „Man atrodo, kad verta dar truputėlį palūkėti ir investuoti, jog sistema veiktų taip, kad gydytojų darbas palengvėtų. Dabar, atrodo, kad dokumentavimas bus dar didesnė našta negu iki šiol“, – teigė direktorius.

R. Kizlaitis mato ir kitą problemą – IT specialistų ir finansavimo trūkumą: „Sunkiau bus ir pačioms gydymo įstaigoms, jos turės pajėgti išlaikyti tokią sistemą, reikės daugiau kvalifikuotų informatikų. Kita vertus, smagu, kad galėsime pasiūlyti daugiau darbo vietų, duomenys bus tikslesni, jei tik bus kam už visa tai sumokėti.“

Lietuviška e. sveikatos sistema pradeda veikti: kokia iš to nauda?
© DELFI (K. Čachovskio nuotr.)

Lietuvos ligoninių padėtį R. Kizlaitis palygina su tokiomis įstaigomis JAV – čia efektyviam IT palaikymui skiriama vidutiniškai 3–6 proc. bendrųjų ligoninės išlaidų, priklausomai nuo įstaigos dydžio. Anot R. Kizlaičio, kai kuriose įstaigose IT kapitalas sudaro iki 20 proc. viso įstaigos turto. „Įvertinant, tai kad mes savo šalyje kuriame tokią nacionalinę sistemą, kokios net JAV pavydėtų, galime įsivaizduoti, kiek ji turėtų kainuoti ir kiek reikės IT specialistų, kad viskas veiktų nepriekaištingai“, – padėtį apžvelgia Informatikos ir plėtros centro direktorius.

SAM Sveikatos išteklių priežiūros ir inovacijų valdymo departamento direktorė Justina Januševičienė dėl naujų darbuotojų trūkumo ar IT finansavimo įstaigose nenuogąstauja – užteks esamų darbuotojų: „Naujų darbuotojų dėl e. sveikatos priimti nenumatyta, nes darbas elektroninėje terpėje įstaigoms nėra naujiena (e. nedarbingumo pažymėjimas, be to – dauguma įstaigų naudojasi lokaliomis informacinėmis sistemomis). Antra, finansavimo poreikis IT palaikymui bus vertinamas centralizuotai ir skiriamas iš valstybės biudžeto lėšų.“

J. Januševičienė tikina, jog ne tik neturėtų trūkti naujų specialistų, bet ir nebus mažinami esamų, tokių kaip registratūros, darbuotojų etatai: „Lietuvoje sveikatos priežiūros specialistų trūksta, dirbantieji turi didžiulius darbo krūvius, todėl sistemos užduotis yra pagelbėti esamiems specialistams, prisidėti prie geresnių darbo sąlygų, o ne retinti jų gretas.“

Naudinga ir pacientams, ir gydytojams

Centrinėje informacinėje sistemoje (ESPBI IS) bus formuojami medicininiai dokumentai. Vienoje jos posistemėje bus išrašomi elektroniniai receptai, kitoje – kaupiami medicininiai vaizdai MedVAIS (rentgeno, ultragarso nuotraukos ir pan.). Akivaizdu, jog naujovės turės tiesioginės įtakos kiekvienam pacientui.

A. Bleizgys mano, jog sistema padės sutaupyti tiek gydytojų, tiek pacientų laiką: „Senoji sistema, ypač kompensuojamųjų vaistų „čekių“ rašymas, užima labai daug laiko. Naujoji sistema bus patogesnė ir greitesnė, nes, pavyzdžiui, bus galima atlikti vaisto paiešką, tad nereikės rašyti viso pavadinimo. Taip pat automatiškai bus užpildyti kai kurie laukeliai, tokie kaip paciento vardas ir pavardė, ligos istorijos numeris.“

Nepaisant elektroninių paslaugų patogumo ir greitumo, gydytojas A. Bleizgys mano, jog paciento priėmimo gydymo įstaigoje laikas neturėtų sutrumpėti: „Likęs laikas turėtų būti skiriamas gydytojo ir paciento bendravimui, tyrimų rezultatų aptarimui.“

is pasakoja ir apie kitą e. sveikatos privalumą – tą patį receptą bus galima panaudoti net keletą kartų: „To paties recepto išrašyti keletą kartų nereikės, bus galima jį pratęsti, tad su vienu receptu pacientas galės atsiimti atitinkamus vaistus keletą kartų iš eilės, nereikės papildomo vizito pas gydytoją.“

Pasak J. Januševičienės, po visų projekto etapų įgyvendinimo, jau po pirmųjų eksploatavimo metų bus sutaupomas pacientų laikas (įvertinta apie 22 mln. eurų), SPĮ darbuotojų laikas ( apie14 mln. eurų), SPĮ kitos sąnaudos, tokios kaip pašto išlaidos, popierinių blankų panaudojimas registracijai (~6 mln. eurų). Bendrą socialinę-ekonominę naudą po pirmųjų metų ministerijos atstovė įvertina ~42 mln. eurų.

SAM atstovai tikina, jog pacientai mažiau laiko praleis tiek gydymo įstaigose, tiek vaistinėse – pakaks pateikti savo asmens dokumentą, nebereikės popierinių receptų. Tokiu būdu sumažės ir pakartotinių paciento atvykimų į gydymo įstaigą skaičius, nes nereikės pratęsti vaistų receptų ar daryti tų pačių medicininių tyrimų, kuomet duomenų prireiks kitai įstaigai. Naudinga ir tai, jog informacija apie paciento ligos istoriją bus prieinama internetu, jis galės bet kada kompiuteryje peržvelgti savo medicininius įrašus. Gydytojai glaudžiau bendraus su farmacininkais, tad padidės tikimybė skirti tinkamus vaistus jau pirmojo bandymo metu.

Iš viso e. sveikatos sistemos kūrimo projektuose dalyvauja 176 sveikatos priežiūros įstaigos. Šio projekto įgyvendinimui išleisti 28 mln. eurų iš ES struktūrinių fondų lėšų. Į šią sumą įskaičiuotos sistemos (infrastruktūros) sukūrimo bei darbuotojų apmokymo dirbti su informacinėmis sistemomis išlaidos.


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama