„Pradedantiesiems karjerą nėra svarbesnio renginio, nei universitetų organizuojamos karjeros kontaktų mugės, vadinamosios „karjeros dienos“, – sako Kauno technologijos universiteto (KTU) Karjeros centro vadovė Jolanta Kavalė. Jos nuomone, tokios mugės yra lankomos net ir turinčių darbą jaunų specialistų – kad pasitikrintų savo vertę, galimybes, rinkos tendencijas.
Karjeros kontaktų muges organizuoja viso pasaulio aukštosios mokyklos. Ši tradicinio darbo paieškos būdo alternatyva jaunam žmogui suteikia šansą susirasti darbo ar praktikos vietą „čia ir dabar“ – tiesiog priėjus prie darbdavio stendo ir pasiūlius savo kandidatūrą.
„Skaityti darbo skelbimus, rašyti elektroninius laiškus užima daug laiko. Be to, toks būdas – nuotolinis, formalus. „Karjeros dienos“ leidžia darbą susirasti paprastu, neformaliu ir streso nekeliančiu būdu“, – mano J. Kavalė.
Ir moksleiviams, ir jau dirbantiems
Pasak KTU Karjeros centro vadovės, karjeros kontaktų mugės naudingos ne tik baigiamųjų kursų studentams, kurie žvalgosi nuolatinės darbo vietos, bet ir visiems besimokantiesiems, moksleiviams ir net baigusiesiems studijas.
„Pirmųjų kursų studentai paprastai domisi, kokios yra stambiausios tam tikros studijų krypties studentus darbinančios įmonės, ką jos siūlo, kaip prisistato būsimiesiems darbuotojams“, – pasakoja J. Kavalė. KTU Karjeros centro vadovė teigia pažįstanti studentų, kurie dirba jau nuo pirmojo kurso, o karjeros kontaktų mugėse dalyvauja vien dėl to, kad pasidairytų į konkurentų pasiūlymus, susitiktų su kolegomis, užmegztų verslo kontaktų.
„Žinau atvejų, kai net ir didelę patirtį turintys darbuotojai, senokai baigę studijas, apsilanko KTU „Karjeros dienose“, norėdami greitai pasitikrinti savo vertę darbo rinkoje, gauti geresnį darbo pasiūlymą“, – teigia J. Kavalė.
Būsimieji abiturientai renginyje gali sužinoti, kokių studijų krypčių absolventų labiausiai ieško darbdaviai. KTU „Karjeros dienų“ metu pristatomos ir tikslinio finansavimo galimybės, pasirinkus valstybei būtinas profesijas. Pasirašius tikslinio studijų finansavimo sutartį, moksleiviui studijos yra nemokamos, o po aukštosios mokyklos baigimo užtikrinta darbo vieta gaunama trejiems metams. Moksleiviams šiais metais KTU karjeros kontaktų mugėje bus pristatomas ir praktikos projektas „Misija karjera“.
Savanoriška veikla – žingsnis į karjerą
Pagal neseniai pasirodžiusius darbdavių apklausos duomenis, daugiau nei 70 proc. jų mano, jog aukštųjų mokyklų absolventai turi per mažai praktinės patirties. Karjeros kontaktų mugės – pati tinkamiausia vieta praktikos vietai susirasti. Tačiau karjeros ekspertai pataria praktiką rinktis atsakingai. „Privalomąją praktiką turi atlikti visi bakalauro studentai, todėl norintiesiems įgyti pranašumo, reikėtų ieškoti tokios praktikos vietos, kuri leistų sparčiai patobulėti. Kuo praktika yra labiau išskirtinė, pavyzdžiui, yra atliekama pasaulinio lygio įmonėje, užsienyje arba jos metu skiriamos unikalios užduotys, tuo tvirtesnis pagrindas padedamas jauno žmogaus karjerai“, – teigia J. Kavalė.
KTU Karjeros centro vadovė studentams pasidomėti ir savanoriška veikla, kurios patirtis darbdavių yra ypač vertinama. Pavyzdžiui, savanoriška veikla gyvūnų globos draugijoje ar sveikatos priežiūros įstaigoje suteikia galimybių tobulinti emocinį intelektą, ugdyti socialinius įgūdžius. Šie vadinamieji „minkštieji“ gebėjimai yra karjeros bet kurioje srityje pagrindas.
Sėkmė šypsosi įdedantiems pastangų
Karjeros kontaktų mugė – tai ne meno paroda, todėl į ją derėtų atvykti pasiruošusiems: pasirašius gyvenimo aprašymą (geriausia – kartu su karjeros konsultantu), susiplanavus laiką, kad jo užtektų aplankyti rūpimų įmonių stendams bei išklausyti įdomiausių pranešimų. Mugės metu reikia kalbėtis ir kalbinti, dalyvauti įmonių rengiamuose konkursuose, domėtis jų veikla.
„Studentams, kurie nori būti pastebėti karjeros mugės metu, derėtų ne tik pasiruošti savo gyvenimo aprašymus, bet ir pasikartoti pristatomąją kalbą (angl. „elevator speech“), būti aktyviems – drąsiai kreiptis į įmonių ir organizacijų atstovus. Jei siekiama susiderėti dėl konkretaus pasiūlymo norimoje įmonėje, verta pasidomėti jos pasiekimais ir veikla“, – rekomenduoja J. Kavalė.
Specialistė ir įmones ragina įvertinti kai kurių (ypač pradiniuose kursuose besimokančių) studentų neryžtingumą ir aktyviai juos kviesti prie stendo. Patirtis rodo, jog kiekviena įmonė po „Karjeros dienų“ susirenka šūsnį kontaktų ir duomenų apie kandidatus į darbo bei praktikos vietas. KTU Karjeros centro darbuotojai galėtų papasakoti nemažai sėkmės istorijų apie darbą ar praktiką „Karjeros dienose“ radusius studentus.
Dalyvauja pažangiausios įmonės
Pasak J. Kavalės, didelis įmonių, dalyvaujančių KTU „Karjeros dienose“, skaičius rodo, kad įmonės ir organizacijos domisi jaunų žmonių įtraukimu į savo veiklą. Remiantis įvairių specialistų nuomone, su universitetais bendradarbiauti, jaunus žmones praktikai ir mokymams kviesti labiausiai linkusios inovatyvios ir globalios įmonės. Beje, įmonių inovatyvumo rodikliai nemaža dalimi priklauso ir nuo to, kiek procentų joje dirba aukštąjį išsilavinimą turinčių darbuotojų.
„Galiu drąsiai tvirtinti, kad „Karjeros dienose“ dalyvauja didžiausios, sparčiausiai augančios įmonės ir organizacijos. Jos paprastai turi ilgalaikes įdarbinimo strategijas, tikslingai investuoja savo laiką ir lėšas tam, kad nuolat palaikytų ryšį su universiteto studentais ir absolventais. Tokioms įmonėms svarbu, kad jų vardas ir pasiekimai būtų matomi, o jauni žmonės juos laikytų aktyviais ir perspektyviais darbdaviais“, – mano J. Kavalė.
Jau antrus metus iš eilės KTU karjeros kontaktų mugėje darbo, savanoriškos veiklos bei praktikos galimybės pristatys ne tik verslo lyderiai, bet ir labdaros organizacijos, savivaldybės įstaigos bei statutinės organizacijos.
Globėjas – Ministras Pirmininkas
Didžiausia Baltijos šalyse karjeros kontaktų mugė KTU „Karjeros dienos 2015“ vyks paskutinį žiemos antradienį, vasario 24 dieną. Renginyje dalyvaus daugiau nei 130 įmonių, organizacijų ir valstybinių institucijų. Laukiama daugiau nei 7 tūkst. studentų ir moksleivių. Renginio globėjas – premjeras Algirdas Butkevičius.
Šiemet KTU „Karjeros dienų“ akcentas – sėkmingų karjeros pasirinkimo modelių atskleidimas per tikrus pavyzdžius, įkvepiančias gyvenimo istorijas. Konferencijoje „Startas į sėkmę“ kalbės įvairių sričių profesionalai, sėkmės istorijomis dalinsis verslo, akademinio pasaulio asmenybės. Susitikime-diskusijoje „Kiekvienam – savas Dakaras“ pasidalinti mintimis ir įžvalgomis pakvies ypatingas „Karjeros dienų“ svečias – garsiausias šių laikų Lietuvos lenktynininkas Benediktas Vanagas.