Elektronika.lt
 2025 m. sausio 6 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 6 d. 14:21
Kaip garsios kompanijos paslydo dėl BDAR – keletas vertingų pamokų
Sausio 6 d. 11:25
Kaip „macOS“ nurodyti pamiršti nereikalingus Wi-Fi tinklus
Sausio 6 d. 08:21
Lietuviškos saulės elektrinės – Armėnijos švietimo įstaigoms, klinikoms, muziejui
Sausio 5 d. 17:38
Kibernetinio saugumo ekspertų patarimas senjorams
Sausio 5 d. 11:46
LINPRA: priešingai europinėms tendencijoms, Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonei 2024-ieji buvo geri metai
Sausio 4 d. 17:28
Milijardui vartotojų teks atsisakyti slaptažodžių: kaip 2025 m. pradėti su saugesniais prisijungimais?
Sausio 4 d. 11:40
KTU mokslininkas: kaip išmanieji laikrodžiai gali užkirsti kelią rimtoms sveikatos problemoms?
Sausio 3 d. 17:25
Darbo santykiai keičiasi: nuotolinio darbo organizavimo gairės pagal LAT praktiką
Sausio 3 d. 14:29
„Vilnius Tech“ įkurtas Skaitmeninės gynybos kompetencijų centras: netradicinis požiūris skatins ilgalaikį atsparumą
Sausio 3 d. 11:26
Šilumos siurbliai senos statybos name: ar verta investuoti?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Mokslininkas: verslo procesus numatančios kompiuterinės programos padėtų išvengti daugelio klaidų

Publikuota: 2015-01-26 18:28
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Vaida Ražaitytė
Inf. šaltinis: LRT radijo laida „Ryto garsai“, LRT.lt

Prognozuoti verslo procesus ir pokyčių jiems įtaką galima įvertinti naudojant kompiuterines programas, sako Vilniaus Gedimino technikos universiteto profesoriaus dr. Olegas Vasilecas, su kolegomis sukūręs pirminę programinės įrangos, kuri gali prognozuoti, kaip vystysis verslas, versiją.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Mokslininkas: verslo procesus numatančios kompiuterinės programos padėtų išvengti daugelio klaidųPrognozuoti verslo procesus ir pokyčių jiems įtaką galima įvertinti naudojant kompiuterines programas, sako Vilniaus Gedimino technikos universiteto profesoriaus dr. Olegas Vasilecas, su kolegomis sukūręs pirminę programinės įrangos, kuri gali prognozuoti, kaip vystysis verslas, versiją. „Simuliuojant verslo proceso modelį ir keičiant procesą, galima pamatyti, kaip pokyčiai veikia verslo efektyvumą. Pavyzdžiui, ar pasiseks pagaminti pigesnių prekių, ar pavyks suteikti kokybišką paslaugą mažesnėmis sąnaudomis, kaip jas sumažinti“, – aiškina mokslininkas.

O. Vasileco pastebėjimu, verslui įtakos turi ir išorės veiksniai, kurie dažniausiai yra nenumatyti, pavyzdžiui, mokesčių politikos pakeitimai ar net oro sąlygos: „Tarkim, į Klaipėdos terminalą nafta vežama iš labai toli, todėl krovinį sunku atgabenti tiksliai nustatytu laiku, o įmonė turi ribotus išteklius iškrauti. Šiam procesui įtakos turi ir temperatūra, kuri nuolat keičiasi ir nuo kurios priklauso, kiek nafta yra skystesnė ar kietesnė. Taigi reikia tam pasiruošti, todėl būtų gerai turėti imitacinį modelį.“

– Kaip vyksta verslo analitikų darbas, kokią riziką jie prisiima, prognozuodami verslo veiklą ir procesus?

– Kiekvieno verslo (ar tai gamyba, ar paslaugų teikimas, kas Lietuvoje turbūt populiariausia) yra nupirkti, apdoroti ir parduoti. Verslininkams ir bet kokia veikla užsiimantiems žmonėms rūpi efektyvumas. Tai turėtų būti naudinga ir tiems, kurie naudojasi tomis paslaugomis arba gaminiais, kuriuos verslas gamina, ir tiems, kurie tas paslaugas teikia. Kadangi verslas turi būti pelningas, tiems, kurie teikia paslaugas ir gamina gaminius, būtų naudinga atlikti tam tikrus eksperimentus. Būtų gerai, jei mes mokėtume verslą prognozuoti: kaip jis vyks, jei kažkas įvyks, kas bus, jei kažką pakeisime. Tuos pokyčius galima įvertinti naudojant kompiuterines programas: simuliuojant verslo proceso modelį ir keičiant procesą, galima pamatyti, kaip pokyčiai veikia verslo efektyvumą. Pavyzdžiui, ar pasiseks pagaminti pigesnių prekių, ar pavyks suteikti kokybišką paslaugą mažesnėmis sąnaudomis, kaip sumažinti sąnaudas.

Tarkim, Klaipėdos naftos terminalo mastai yra didžiuliai, todėl ten eksperimentai, vykdomi ne kompiuterine programa, būtų labai brangūs ir pavojingi, nes galima padaryti kažką tokio, kas pakenks gamybai arba padarys ją labai neefektyvią ir nuostolingą. Taigi tie žmonės, kurie analizuoja verslo rezultatus ir siūlo, kaip patobulinti verslą, galėtų pasinaudoti įrankiu, kuris parodytų, kokią įtaką rezultatams daro pokyčiai. Jei visą bandymų procesą perkeltume į kompiuterį, jame atsirastų verslo proceso modelis, kurį būtų galima simuliuoti arba imituoti, ir pamatę, ką duoda kompiuterinė simuliacija, daryti išvadas.

– Kaip programa buvo kuriama? Kokie jos privalumai?

– Verslas turi keisti vykdymo būdą, nes veikia išorės veiksniai, kurie dažniausiai yra nenumatyti, pavyzdžiui, reikia prisitaikyti prie mokesčių politikos pakeitimų. Kai kažkas vyksta išorės rinkose (kažkas pinga, kažkas brangsta), galima verslą vykdyti kitaip. Galų gale gali veikti oro sąlygos. Tarkim, į Klaipėdos terminalą nafta vežama iš labai toli, todėl krovinį sunku atgabenti tiksliai nustatytu laiku, o įmonė turi ribotus išteklius iškrauti. Šiam procesui įtakos turi ir temperatūra, kuri nuolat keičiasi ir nuo kurios priklauso, kiek nafta yra skystesnė ar kietesnė. Taigi reikia tam pasiruošti, todėl būtų gerai turėti imitacinį modelį. Toks uždavinys yra vienas svarbesnių uždavinių, kuriuos sprendžia informacinė sistema, ir jis egzistuoja nuo tų laikų, kai atsirado kompiuteriai, tik nuolat tobulinami metodai ir būdai.

O ko siekia verslas? Verslas norėtų, kad jo vykdomi procesai būtų lankstūs, adaptyvūs ir dinamiški. Besivystant ir mokslui, ir praktikai, nuolat vyksta mokslinis darbas. Dabar dar negalima pasakyti, kad minėti uždaviniai yra išspręsti. Juos sprendžia ir nedidelės informacinių technologijų įmonės, ir kompanijos milžinės, tokios kaip IBM, „Microsoft“, „Oracle“. Uždavinys, kuris mus sudomino ir kuo mes užsiimame, yra lankstūs dinaminiai verslo procesai: kaip greitai ir nebrangiai prisitaikyti prie vartotojų poreikių ir kaip keisti procesą jo vykdymo metu. Šie tyrimai vykdomi visame pasaulyje. Viena vertus, tai yra ir verslo analitikų darbas: kaip paruošti uždavinį, kaip ir kas galėtų vykti taip, kad verslui tai būtų naudinga. Kita vertus, mokslas bando sukurti tokias priemones, kurios tai leistų realizuoti. Taigi šiuo metu uždavinys kompiuterizuoti dinaminius procesus iki galo nėra išspręstas.

– Ar Lietuvoje yra įmonių, kurios jau remiasi tokiomis programomis?

– Man nėra paprasta atsakyti, nes aš esu toje pusėje, kur kuriamos priemonės, ir dirbdami mokslinį darbą mes orientuojamės į pasaulio poreikius. Antra, mes analizuojame, darome apžvalgas tų priemonių, kurios kuriamos verslo procesams modeliuoti ir simuliuoti, nes Lietuvos rinka palyginti vangi, o šie produktai, ypač jeigu jie pakankamai ištobulinti, yra brangūs. Pavyzdžiui, IBM turi savo produktą, kuris leidžia modeliuoti, simuliuoti verslą. Kadangi IBM tai daro jau dešimt ar daugiau metų, jis tikrai išplėtotas ir ištobulintas, tad jo (ko gero, net ne viso komplekto) kaina sieks šimtus tūkstančių litų. Nežinau, ar tokį produktą Lietuvoje šiandien kas turi nusipirkęs. Jei įmonės metinės pajamos yra apie 10 tūkst. eurų, jai tai per brangu ir galbūt pigiau laikyti analitikų komandą, nors analitikai irgi pakankamai brangūs.

Dar vienas dalykas – rinkoje yra nemokamų, laisvai platinamų priemonių, tokių kaip „Atviro kodo“, ir jos gali atlikti bent dalį to uždavinio, apie kurį kalbame. Visam uždaviniui, jei kalbame apie lanksčius ir dinaminius verslo procesus, yra IBM priemonė. Beje, dar vienas šio modeliavimo aspektas ir neatskiriama verslo procesų dalis yra verslo taisyklės, t. y. visas verslas vykdomas pagal taisykles, kurios vienaip ar kitaip riboja verslą. Klasikinis taisyklių pavyzdys – nuolaidų pirkėjams sistema (už ką ir kokios nuolaidos suteikiamos). Taigi dar vienas klausimas – kiek verslo procesų modelis įvertina verslo taisyklių įtaką ar poveikį.

Mūsų uždavinys buvo verslo procesų automatizacija, modeliavimas, tų modelių įgyvendinimas informacinėje sistemoje, o kitas dalykas – vadinamųjų simuliacinių modelių sukūrimas ir simuliacijos vykdymas. Dinaminiams verslo procesams svarbu tai, kad viskas grindžiama verslo taisyklėmis. Pavyzdžiui, minėtos nuolaidos: galima bandyti padidinti nuolaidas ir tikėtis pamatyti įtaką rezultatui, tarkim, ar padaugės klientų ir ar dėl to padidės apyvarta bei pelnas.

– Vadinasi, žmogui, kuris dirba su programa, tereikia įvesti duomenis, ir programa apskaičiuos?

– Tai irgi sudėtinga – nėra taip paprasta, kaip pasukti rankenėlę. Analitikai tikrai neliks be darbo, tik jų darbas taps efektyvesnis ir tikslesnis, nes, kai darbą atlieka žmogus, visada įtakos turi žmogiškasis faktorius – yra rizikos, kad atsiras klaidų, netikslumų. Tačiau ir dirbant su programa rezultatas priklauso nuo to, kokius pradinius duomenis analitikas įves. Jei kažkokių duomenų trūks arba jie bus neteisingai įvesti, rezultatas bus neteisingas, taigi kokybė vis tiek priklausys nuo analitiko.

– Kokių sričių verslui ši programa šiuo metu aktualiausia?

– Ji aktuali bet kokiams verslui, nesvarbu, ar metinė apyvarta tūkstančiai, ar dešimtys milijonų eurų. Nors, žinoma, aktualiausia tai dideliam verslui, nes tada klaidos, tobulinant procesus, tampa brangesnės. O atitinkamai tobulinimo rezultatai pelną gali padidinti keliais arba dešimtimis procentų.


LRT



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama