Elektronika.lt
 2024 m. spalio 14 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Spalio 14 d. 12:25
Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnyba: etiškas dirbtinio intelekto naudojimas mokslo ir studijų procese – iššūkis, kuriam pasiruošti neturime daug laiko
Spalio 14 d. 10:25
Amžiaus ribos vaikams socialiniuose tinkluose – mitas? Ekspertė atsako, kaip apsaugoti vaikus ir sukurti pasitikėjimu grįstą ryšį
Spalio 14 d. 08:24
Mažesnės išlaidos elektrai: kokie sprendimai gali padėti kontroliuoti sąskaitas?
Spalio 13 d. 18:29
Į ateitį su dirbtiniu intelektu: nauja programa Lietuvos moksleiviams leis paragauti inovacijų kūrėjų duonos
Spalio 13 d. 14:34
Nuo oro taršos stebėjimo iki išmaniojo transporto: „Vilnius Tech“ siekia tapti autonominių sistemų kompetencijų lyderiu
Spalio 13 d. 10:12
„Volkswagen“ pristato naująjį „Tayron“: įspūdinga erdvė ir aukščiausios klasės technologijos
Spalio 12 d. 18:19
Absorbcinis šilumos siurblys: nauda vilniečiams, išskirtinė patirtis – generaliniam rangovui
Spalio 12 d. 14:27
Išmaniųjų telefonų kameros ir belaidžiai dulkių siurbliai: kokios dar technologijos į mūsų kasdienybę „nusileido“ iš kosmoso?
Spalio 12 d. 10:44
„Dacia“ plečia modelių gamą – pristato naujovių kupiną „Bigster“
Spalio 11 d. 20:35
Kištukiniai lizdai su USB jungtimi: ekspertas pataria, ką reikia žinoti prieš perkant
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Artėja „New Horizons“ pasimatymas su Plutonu

Publikuota: 2014-12-29 07:25
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Technologijos.lt
Inf. šaltinis: Technologijos.lt

Nors marsaeigiai ir „Rosetta“ zondas antraštėse puikuosis ir 2015-aisiais, scena pasirengta kitai Saulės sistemos misijai – į Plutoną nusitaikiusiai „New Horizons“. Atrastas 1930 m., Plutonas buvo laikomas planeta, kurios masė prilygsta Žemės. Taip manyta iš dalies dėl jo šviesumo, ir klaidingos prielaidos, kad jis trikdo Neptūno ir Urano orbitas.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Nors marsaeigiai ir „Rosetta“ zondas antraštėse puikuosis ir 2015-aisiais, scena pasirengta kitai Saulės sistemos misijai – į Plutoną nusitaikiusiai „New Horizons“.

Atrastas 1930 m., Plutonas buvo laikomas planeta, kurios masė prilygsta Žemės. Taip manyta iš dalies dėl jo šviesumo, ir klaidingos prielaidos, kad jis trikdo Neptūno ir Urano orbitas.

Slenkant dešimtmečiams ir tobulėjant Plutono stebėjimams, jo masė vis mažėjo: mažesnė, nei Marso, tada dar mažesnė – mažesnė už mūsų Mėnulio. Galiausiai, 1978 metais atradus didžiausią Plutono palydovą Charoną, tapo įmanoma tiksliai nustatyti jo masę – vos daugiau, nei 0,2 % Žemės masės.

Nepaisant mažutės masės ir dydžio (Plutonas daug mažesnis už Mėnulį), planeta jis laikytas iki 2006 rugpjūčio 24 d., kai Tarptautinė astronomijos sąjunga paskelbė oficialų termino „planeta“ apibrėžimą.

Plutonui, kaip ir anksčiau Ceres, buvo priskirtas nykštukinės planetos statusas ir jis tapo vienu iš „nykštukinių planetų“ klasės narių.

Čia yra, čia nebe

Nepaisant „pareigų pažeminimo“, Plutonas vis vien lieka stulbinančiu objektu. Kadangi Plutono paviršiaus atspindinčioji geba labai aukšta, jis daug šviesesnis už kitus transneptūninius kūnus. Tai prisidėjo prie ankstyvo jo atradimo, bei dydžio ir masės pervertinimo, todėl jis taip ilgai ir buvo laikomas planeta.

Plutonas apie Saulę skrieja palyginti ekscentriška orbita – iš 248 metų trukmės orbitinio periodo, jis 20 metų skrieja arčiau Saulės nei Neptūnas. Tuo tarpu būdamas afelyje, Plutonas nuo Saulės būna nutolęs beveik 49 kartus toliau, nei Žemė.

Plutono ir keturių didžiųjų planetų orbitos, Jupiterio, Saturno, Urano ir Neptūno. Nykštukinė planeta nuskrieja labai toli, jos orbita daug labiau ekscentriška, nei didžiųjų planetų.

Todėl Plutono paviršiaus temperatūra dramatiškai kinta – Plutono gaunamo Saulės spinduliavimo kiekis per jo metus skiriasi beveik tris kartus.

Čia, kaip manoma ir glūdi Plutono neįprastai didelės atspindėjimo gebos paslaptis. Kai jis pastarąjį kartą pasiekė perihelį (tai nutiko 1989 metais), suledėjusios metano, azoto ir anglies dvideginio dujos jo paviršiuje ėmė sublimuotis, sudarydamos menkutę, tačiau išmatuojamą atmosferą.

Kai jis vis traukiasi į Saulės sistemos gelmes ir temperatūra nukrenta, ši atmosfera sušąla ir nukrenta atgal ant paviršiaus kaip šviežias sniegas.

Saulės sistemos šaldiklio kelionė

Efemeriška Plutono atmosferos prigimtis buvo vienas iš „New Horizons“ misijos kūrimą ir paleidimą paskatinusių faktorių.

2006 metais paleistam zondui priklauso didžiausio žmogaus sukurto objekto paleidimo greičio rekordas. Ir ne veltui – buvo siekiama pasiekti Plutoną anksčiau, nei jo atmosfera vėl nukris ant jo paviršiaus.

Po devynių su puse metų kelionės, „New Horizons“ praskries Plutoną 2015-ųjų liepos 14 dieną. Kitaip, nei „Rosetta“, kuri gali suktis apie savo taikinį rinkdama duomenis, Plutono ir „New Horizons“ susitikimas bus trumputis.

Visas zondas sukurtas taip, kad išspaustų kuo daugiau naudos iš siauro galimybės lango – švilpdamas pro nykštukinę planetą mažne 14 km/s greičiu, tikimasi, kad prie Plutono paviršiaus jis priartės per 10 000 km. Lėkdamas tokiu greičiu, „New Horizons“ milijono kilometrų nuo Plutono ruože praleis trumpiau, nei 40 valandų.

Pabusk, miegančioji gražuole

2007-ųjų vasarį „New Horizons“ praskriejo šalia Jupiterio, panaudodamas milžiniškos planetos trauką papildomam kelionės link Plutono pagreitinimui. Priartėjimas taip pat panaudotas zondo instrumentų išbandymui, ir pateikė įspūdingus didžiausios Saulės sistemos planetos ir jos palydovų vaizdus.

Keturių didžiausių Jupiterio palydovų – Galilėjaus palydovų – „šeimos nuotrauka“, padaryta per „New Horizon“ gravitacinio pagreitinimo manevrą 2007 m. Iš kairės į dešinę – Ijo, Europa, Ganimedas ir Kalista matomi labai detaliai, o tai suteikia užuomina apie galimą vaizdą, kai misija pasieks pagrindinį tikslą, Plutoną.

Po šio pagreitėjimo „New Horizons“ perėjo į ilgo „žiemos miego“ stadijas, taip taupydamas energiją pagrindiniam įvykiui. Kartkartėmis jis nubusdavo ir atsiųsdavo žinutes, kad viskas veikia.

Galutinis pabudimas įvyko gruodžio 6, ir dabar „New Horizons“ rengiasi pagrindinei savo misijai.

Ankstyvieji stebėjimai

Dabar, kai jis pabudęs, planuojama, kad „New Horizons“ pradės atidžiai stebėti Plutoną ateinantį sausį.

Gegužės pradžioje jis bus pakankamai priartėję prie Plutono sistemos, kad galėtų daryti aukštesnės kokybės vaizdus nei „Hubble“ kosminis teleskopas. Tad misijos komanda galės ieškoti zondo kelyje skriejančių nežinomų palydovų ar planetos žiedų.

Artindamasis prie Plutono, zondas toliau fotografuos nykštukinę planetą ir jos palydovus. Svarbiausias periodas bus paskutinės kelios dienos prieš glaudžiausią prisiartinimą, kadangi zondas bandys išsaugoti kuo daugiau informacijos, kad per vėlesnius mėnesius galėtų parsiųsti ją Žemėn.

Dangiškas šešių dienų apsisukimo valsas

Plutonas ir didžiausias jo palydovas Charonas, yra potvyniškai susirakinę. abiejų apsisukimo periodas trunka kiek daugiau, nei šešias dienas ir devynias valandas – tiek pat trunka ir jų apsisukimas apie bendrą jų masės centrą.

Tai reiškia, kad viena Charono pusė visada žvelgia į Plutoną – lygiai kaip Mėnulio viena pusė atsukta į Žemę. Bet kitaip, nei Žemė ir Mėnulio sistemoje, Plutonas taip pat nenusisuka nuo Charono.

Skriedamas pro sistemą, „New Horizons“, stengsis sudaryti Plutono žemėlapį – bet dėl labai greito praskridimo, geriausi vaizdai atskleis tik vieną nykštukinės planetos pusrutulį. Iki priartėjimo ir vėliau daryti atvaizdai padės mokslininkams užpildyti trūkstamas Plutono paviršiaus vietas.

Ne vien vaizdai…

„New Horizons“ yra kur kas daugiau, nei vien brangi, greitai skriejanti fotografavimo platforma. Iš viso zonde yra septyni moksliniai prietaisai – kiekvienas jų atliks vis kitą Plutono ir jo palydovų tyrimą.

Žinoma, kai zondas bus arčiausiai, jis darys įspūdingas nuotraukas, ir tikriausiai būtent jos užvaldys publikos fantaziją drauge su spalvotais viso Plutono žemėlapiais, kur bus galima įžiūrėti 50–100 m skersmens objektus.

Kol „New Horizons“ kameros fiksuos Plutoną ir palydovus, kiti instrumentai atliks nykštukinės planetos atmosferos ir paviršiaus spektroskopinius matavimus, kurie lies nuodugniai ištirti jų cheminę sudėtį.

Tuo pat metu SWAP ir PEPSSI instrumentai šniukštinės itin retos Plutono atmosferos viršutinius sluoksnius, gaudys daleles ir nustatinės jų sudėtį, bei matuos, kaip Saulės vėjas veikia dujinę medžiagą per besibaigiančią Plutono vasarą.

„New Horizon“s netgi kažką parodys apie Plutono vidinę struktūrą. Matuodami smulkiausius zondo nuokrypius, šiam lekiant pro nykštukinę planetą, astronomai galės grubiai nustatyti masės pasiskirstymą joje.

Tai galėtų parodyti Plutono diferencijavimosi laipsnį – ar jis turi branduolį, mantiją ir plutą, kaip Žemė, ar yra homogeniškesnis, kaip mūsų Mėnulis.

Jūros duomenų, grįžtančių siaura srovele

Duomenų perdavimas iš Plutono – nelengvas iššūkis. Kai „New Horizons“ labiausiai priartės prie Plutono, nuo Žemės jį skirs 5 milijardai kilometrų – arba daugiau, nei pusantros šviesvalandės.

Būdamas taip toli, zondo susisiekimas su Žeme bus labai ribotas – maždaug 1 kbit/s. Tokie greičiai pažįstami menantiems telefonų linijų modemų erą – vaizdų gavimas iš „New Horizons“ primins naršymą internete dešimtojo dešimtmečio viduryje!

Dėl neįtikėtinai siauros linijos, surinkti duomenys į Žemę keliaus apie 9 mėnesių, nors pagrindinė „New Horizons“ Plutono misija truks maždaug vieną dieną.

Tad, užuot apsiriję „New Horizons“ vaizdais didžiausio prisiartinimo metu, regėsime lėtą naujų, jaudinančių rezultatų srovelę, teikiančią džiaugsmą beveik metus. Į begalybę ir toliau …

Kai Plutonas liks už „New Horizons“, misija toli gražu nebus baigta. Keletą pastarųjų metų astronomai didžiausiais antžeminiais teleskopais ir „Hubble“ kosminiu teleskopu ieškojo kitų objektų, už Neptūno orbitos, kuriuos „New Horizons“ galėtų aplankyti per savo tarpžvaigždinę kelionę į vieną pusę.

Artėja „New Horizons“ pasimatymas su Plutonu
„New Horizons“ zondo kelionės per Saulės sistemą trajektorija

Galutinis grafikas dar nenustatytas – bet „Hubble“ teleskopu padarytose nuotraukose „New Horizons“ komanda jau aptiko tris potencialius taikinius už Plutono – išmoningai pavadintus PT1, PT2 ir PT3.

Tačiau kol kas dėmesys sutelktas į Plutoną, ir žmonijos pirmąjį susitikimą su objektu už Neptūno orbitos.


Technologijos.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama