Šių metų tarptautinis Jameso Dysono apdovanojimas buvo skirtas prototipiniam pripučiamam neišnešiotų kūdikių inkubatoriui.
Inkubatorius „Mom“ kainuoja tik dalį tos kainos, kurią tektų pakloti už įprastai naudojamas alternatyvas.
Šio projekto išradėjas – Lafboro universiteto absolventas Jamesas Robertsas – sakė turįs vilčių, kad galutinis produktas bus naudojamas besivystančiose šalyse, rašo „BBC News“.
Vienas ekspertas pažymėjo, kad tai turėtų būti gera pakaitinė priemonė, jei ji bus naudojama ne pernelyg anksti gimusiems kūdikiams.
J. Robertsas teigė pradėjęs kurti pripučiamą inkubatorių kaip dalį baigiamųjų metų projekto, kurį įkvėpė vienas televizijos dokumentinis filmas.
„Per BBC televiziją žiūrėjau „Panorama“ programą apie Sirijos pabėgėlius, ir joje buvo rodoma, kaip daugybė neišnešiotų kūdikių miršta dėl karo vargų ir ypač inkubatorių trūkumo bei juos palaikančios infrastruktūros“, – prisiminė jis.
„Pamaniau, kad turi būti kažkokia išeitis, kurį tai išspręstų“, – sakė jis.
J. Robertsas pridūrė, kad 30 tūkst. svarų (132 tūkst. Lt) siekiantis apdovanojimas padės jam toliau tobulinti šį aparatą, kuris rinkoje turėtų pasirodyti iki 2017 metų.
Lempa nuo geltos
Pripučiamas inkubatorius sukurtas taip, kad būtų transportuojamas kompaktiškai sudėtomis dalimis ir surenkamas vietoje.
Jo esmę sudaro plastiko lakštas, turintis permatomas, pripučiamas juosteles, kurios pripučiamos rankomis ir tuomet įšildomos keraminiu elementu. Tokiu sluoksniu padengtas visas inkubatoriaus vidus, šildantis naujagimį.
„Kai inkubatorius atidaromas, jis neužgriūna ant kūdikio ir išlaiko savo formą“, – pabrėžė J. Robertsas.
„Arduino“ kompiuteris palaiko temperatūrą, kontroliuoja drėgmę ir valdo fototerapijos lempą, kuria galima gydyti kūdikių geltą, taip pat skleidžia įspėjimo signalą.
Elektroniniai komponentai naudoja kiek įmanoma mažiau elektros ir daugiau kaip 24 valandas gali veikti nuo automobilio akumuliatoriaus, jei dingsta maitinimo tinklo elektra.
Modulinis dizainas leidžia pakeisti sugedusias detales nekeliant pavojaus visai sekcijai. Kai kūdikis ištraukiamas, inkubatorių galima išrinkti, plastikinį lakštą sterilizuoti ir lengvai pervežti panaudojimui į kitą vietą.
„Paprastai inkubatorius transportuoti būna sudėtinga, nes jiems reikia milžiniškų dėžių. Gabenti juos lėktuvu gali būti labai brangu“, – sakė J. Robertsas.
„Šis inkubatorius gali būti vežamas pagalbos paketuose, kurie jau naudojami pabėgėlių stovyklose“, – sakė jis.
Jis apskaičiavo, kad dabartinio prototipo gamyba atsieitų 250 svarų (1100 Lt), o jo funkcijos būtų panašios į šiuolaikinių sistemų, kurios kainuoja 30 tūkst. svarų (132 tūkst. Lt).
„Fantastiškai elegantiškas“
„Mom“ dizainą pagyrė vienas garsiausių Didžiosios Britanijos neonatologų.
„Skurdžiomis sąlygomis šaltis būna vienas didžiausių šiek tiek per anksti gimusių kūdikių žudikų“, – sakė daktaras Martinas Wardas Plattas, dirbantis Niukaslo Karališkojoje Viktorijos ligoninėje.
„Be galo svarbu vien tik palaikyti tinkamą ir stabilią aplinką“.
„Turėkime galvoje, kad tai galima pasiekti laikant kūdikį prie motinos kūno. Tačiau dažnai dėl daugybės įvairių priežasčių tai būna neįmanoma, ypač jei suserga pati motina“.
„Pabėgėlių stovyklose, kur kartais tiesiog būtina atskirti kūdikį nuo motinos, toks inkubatorius taptų fantastiškai elegantišku ir pigiu sprendimu“, – teigė jis.
M. W. Plattas pridūrė, kad normalūs ligoninių inkubatoriai yra brangūs, nes jie skirti neišnešiotiems kūdikiams, kurie gali gimti sverdami vos septintadalį normalaus kūdikio svorio. Tokiems kūdikiams intensyvios priežiūros reikia savaitėmis ar net mėnesiais. Tuo tarpu inkubatorius „Mom“ nėra skirtas tokiai priežiūrai.
Nepaisant to, jis gali padėti tais atvejais, kai brangi įranga nėra prieinama.
Išradėjas teigė, kad šio inkubatoriaus dalis dėl modulinio dizaino galima pritaikyti įvairiems poreikiams.
„Mane susirado kelios bendrovės, kurios norėtų su manimi bendradarbiauti, bet man dar reikia apsispręsti, ką noriu daryti“, – prisipažino J. Robertsas.
Kiti išradimai, pretendavę į apdovanojimą:
„Qolo“ – elektrinė kėdė, kurią galima kontroliuoti sukiojant ir kraipant viršutinę kūno dalį.
„Suncayr“ – rašiklis su spalvą keičiančiu rašalu, kuris, užteptas ant odos, įspėja žmogų, kada reikėtų iš naujo užsitepti apsauginį kremą nuo saulės.
„Bruise“ – traumų detektorius, skirtas neįgaliems sportininkams.