Spalio 11 d. prasideda 2014 m. Europos programavimo savaitė. Tai daugiau nei 1 500 skaitmeninį pasaulį įkūnijančių renginių visoje ES ir kitose šalyse – nuo Norvegijos iki Turkijos.
Programavimui skiriama vis daugiau dėmesio – septyni Europos šalių švietimo ministrai jau įtraukė privalomą programavimą į savo šalies mokyklų programas, o dar penkiose šalyse jis siūlomas kaip fakultatyvus.
Visa tai labai laiku, nes iš ataskaitų matyti, kad netrukus Europoje gali atsirasti milijonas laisvų darbo vietų, mat europiečiams trūksta darbo kompiuteriu įgūdžių, kad galėtų į jas pretenduoti.
Spalio 14 d. pradeda veikti ir svarbi nauja sektoriaus atstovų tvarkoma programavimo platforma, kuria bus skatinama mokytis ir mokyti programuoti ir taip įgyvendinama Didžiosios koalicijos skaitmeniniams įgūdžiams ir užimtumui skatinti vizija.
Parengtas ir priemonių rinkinys vaikams, suaugusiesiems, tėvams, mokytojams ir verslo atstovams, kad įsitraukti į veiklą būtų lengviau.
Programavimo savaitės organizatorė Alja Isakovic, viena iš 90 programavimo ambasadorių, sakė: „Nuostabu matyti tiek daug susidomėjimo iniciatyva kiekviename Europos kampelyje! Programavimas – įdomi ir kūrybiška priemonė, teikianti puikių karjeros galimybių – net tiems, kurie tenori užsiimti programavimu kaip mėgėjai. Rengdami ES programavimo savaitę norime įžiebti kibirkštį, kad daugiau žmonių kiekviena metų savaitė būtų programavimo savaitė ir jie gebėtų geriau spręsti problemas.“
Už skaitmeninę darbotvarkę atsakinga Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Neelie Kroes sakė: „Programavimas – nauja raštingumo atmaina, tai svarbiausių šiuolaikinio jaunimo įgūdžių rinkinys. Tai ne nuobodžios informatikos pamokos, o būdas visus dalykus padaryti įdomesnius. Todėl dalyvaukite netoliese vykstančiame renginyje ir geriau pažinkite skaitmeninį pasaulį.“
Už švietimą, kultūrą, daugiakalbystę ir jaunimą atsakinga Europos Komisijos narė Androulla Vassiliou sakė: „Džiaugiuosi, kad Europos Sąjungoje programavimas pradedamas įtraukti į nacionalines mokymo programas. Privalome išlaikyti tempą. Ir, kaip sakėme pernai pradėdami iniciatyvą „Atviresnis švietimas“, turime užtikrinti pakankamą paramą ir mokytojams."
Kokie renginiai vyks?
Renginių bus įvairiausioms grupėms: nuo pradedančiųjų iki įgudusių programuotojų, nuo ieškančiųjų darbo ir norinčiųjų įgyti naujų įgūdžių iki robotų mėgėjų ir technologijų entuziasčių.
Mokiniai pirmą kartą mokysis programuoti, o bendrovės siūlys nemokamų pamokų savo bendruomenėse.
Programuoti gali ir merginos, ir vaikinai, ir mokykloje, ir už jos ribų. Turime laužyti tabu, susijusius su informatika ir informacinėmis technologijomis, ypač kai reikia įtraukti tėvus ir mokytojus.
Kodėl vaikai ir kiti turėtų mokytis programuoti?
Mokėjimas programuoti padeda mums suprasti hipersaitais susaistytą mūsų pasaulį ir tai, kas vyksta už ekrano. Programavimas – tai vienas iš kompiuterinio raštingumo įgūdžių, būtinų jauniems žmonėms, kad jie taptų kūrybingais ir išprususiais piliečiais ir galėtų ateityje įsidarbinti.
Kuriose šalyse programavimas įtrauktas į nacionalinę mokymo programą?
Kelios valstybės narės jau ėmėsi veiksmų, kad programavimas būtų įtrauktas į nacionalinę mokymo programą. Programavimo mokymas:
- privalomas: Bulgarijoje, Kipre, Čekijos Respublikoje, Graikijoje, Lenkijoje, Portugalijoje ir Jungtinėje Karalystėje;
- fakultatyvus: Danijoje, Estijoje, Airijoje, Italijoje ir Lietuvoje.
Pagrindiniai faktai
ES programavimo savaitė – jaunų Komisijos pirmininko pavaduotojos Neelie Kroes patarėjų iniciatyva. Ši iniciatyva susilaukė programavimo ir švietimo judėjimų, pvz., CoderDojo ir Rails Girls, paramos. Ją taip pat palaiko svarbios technologijų ir informacinių technologijų bendrovės, kaip antai „Facebook“, „Microsoft“, „Rovio“, SAP, „Oracle“ ir „Liberty Global“, ir remia Europos mokyklų tinklas bei Didžioji koalicija užimtumui skaitmeniniame sektoriuje skatinti.