Privatumu besirūpinantiems JAV gyventojams metas susirūpinti dar labiau. Šalies Federalinis tyrimų biuras (FTB) po trejus metus trukusio darbo baigia kurti nacionalinę veido atpažinimo sistemą.
Ne taip seniai buvo laikomasi principo, kad valstybei svarbiausia turėti duomenų apie asmenis, jau įvykdžiusius kokį nors nusikaltimą. Tačiau vis labiau artėja metas, kai bus ne tik didžiulėse duomenų bazėse saugomi visų be išimties gyventojų atvaizdai, bet ir sudarytos galimybės per labai trumpą laiką identifikuoti bet kurį praeivį gatvėje, oro uoste ar kitoje viešoje vietoje.
FTB „Naujos kartos identifikavimo“ (NGI) sistema jau paleista ir veikia, skelbia JAV leidinys „Policy Mic“. Tikimasi, kad vien per pirmuosius metus jai bus „sumaitinta“ apie 52 mln. nuotraukų.
JAV federalinės teisėsaugos pareigūnai pristato kuriamą asmenų identifikavimo pagal veido bruožus sistemą kaip žingsnį pirmyn, lyginant su iki šiol sukaupta daugiau nei 100 mln. pirštų atspaudų duomenų baze.
„<…> Veido atpažinimo tarnyba šalies teisėsaugos bendruomenei suteiks tyrimų įrankį, leisiantį ieškoti nuotraukų, siejamų su kriminalinėmis tapatybėmis, – žada FTB savo pranešime spaudai. – Šis pasiekimas – svarbus žingsnis pirmyn baudžiamosios teisės bendruomenei, leisiantis naudoti biometriką, kaip įgalinantį tyrimų įrankį.“
Tačiau „Verge“ jau pranešė apie augantį privatumo gynėjų susirūpinimą dėl FTB projekto sėkmės. Nurodoma, kad, priešingai negu galima būtų pagalvoti, perskaičius FTB pranešimą spaudai, į kuriamą duomenų bazę jau dabar įtraukiamos ne vien sulaikytų įtariamų nusikaltėlių nuotraukos, bet ir niekuo dėtų asmenų atvaizdai, paimti iš įsidarbinimo anketų ar patikrinimų dėl leidimo dirbti su tam tikra informacija dokumentų.
Tikimasi, kad duomenų bazė sparčiai augs, prie jos prisijungiant vis daugiau valstijų. FTB planuose – maždaug 270 mln. nuotraukų, tiesa, nėra visiškai aišku, ar jos dubliuosis, ar žymės atskirus asmenis.
Sunku paneigti, kad federalinių pareigūnų darbas, bent kai kuriais atvejais, tikrai palengvės. Skelbiama, kad per duomenų bazės paieškos laukelyje įkėlę įtariamojo nuotrauką, teisėsaugos pareigūnai gaus iki 50 galimai ją atitinkančių atvaizdų. Sistema jau esą įrodė savo pranašumą, padėjusi sulaikyti 14 metų nuo teisingumo besislapsčiusį vaikų prievartautoją Neilą Stammerį.
Privatumo klausimais pasisakantis Elektroninio pasienio fondas (angl. „Electronic Frontier Foundation“, EFF) kritikuoja FTB dėl trūkstamų saugiklių. Esą iki šiol nėra aišku, kaip bus kontroliuojama, kas gaus prieigą prie duomenų bazės, kokie duomenys bus renkami, ir kaip bus naudojama iš jos ištraukta informacija.
Svarbu ir tai, kad sistema, priešingai negu rodoma daugelyje Holivudo filmų ir populiariuose detektyviniuose serialuose, vis dar nėra visiškai tiksli. Į užklausą pateikiamas ne vienas konkretus atsakymas, o 50 įtariamųjų, kurių didžioji dalis niekaip negali būti siejami su tiriamu nusikaltimu, sąrašas. Taigi tarp įtariamųjų tam tikri asmenys gali atsidurti ne todėl, kad kaip nors įtartinai elgėsi, ar buvo netinkamu metu netinkamoje vietoje, o tiesiog dėl to, kad kažkada kreipėsi dėl darbo vietos ir tvarkingai biografijos patikrinimui pateikė savo nuotrauką. Susidūrimas su policijos ar FTB tyrėjais žmogžudystės byloje gali pasirodyti nemalonus net ir šiaip jau neturinčiam ko slėpti žmogui.
„Nors FTB sakė šiuose dokumentuose, kad sistemoje nebus leidžiama išsaugoti ne policijos darytų nuotraukų, tokių kaip socialinių tinklų atvaizdai, nėra jokių teisinių ar bent jau rašytinių FTB veiklos apribojimų, kurie užkirstų tam kelią“, – sakė EFF vyresnioji teisininkė Jennifer Lynch.
Jau dabar sklinda kalbos, kad JAV vyriausybė gali būti labai suinteresuota pasinaudoti privačiai sukauptomis didžiulėmis nuotraukų duomenų bazėmis. Paprasčiausias būdas – jas nusipirkti, arba gauti mainais už kitas paslaugas.
Verta suklusti socialinių tinklų vartotojams. Dar 2012 metais socialinio tinklo bendrovės „Facebook“ viceprezidentas Jay’us Parikhas gyrėsi, jog per vieną dieną vartotojai į sistemą įkelia 300 mln. nuotraukų, o iš viso duomenų bazėje sukaupta net 220 mlrd. nuotraukų. Išties gardus, nors ir veikiausiai itin brangus, kąsnelis FTB sekliams.
Liberalių pažiūrų leidinys „Policy Mic“, remdamasis anksčiau įvairiais privatumo klausimais darytų apklausų duomenimis, konstatuoja, kad ir naujausio FTB pranešimo neužteks, kad visuomenė kaip reikiant susirūpintų. „Taigi, jei vieną dieną valdiškos kameros pradės stebėti kiekvieną jūsų veido išraišką, nesakykite, kad nebuvote perspėti“, – rašo apžvalgininkas Tomas McKay’us.