Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 16 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 16 d. 10:11
Kokybės dienos proga VDU vyko diskusija apie dirbtinį intelektą ir inovatyviausiųjų apdovanojimai
Lapkričio 15 d. 20:30
Vilniečių sukurtas 3D įrankis keičia karo nuniokotus Ukrainos miestus
Lapkričio 15 d. 17:22
„Twitter“ alternatyvų paieškos tęsiasi: ką renkasi lietuviai?
Lapkričio 15 d. 14:34
„YouTube“ atsinaujina iš esmės: nepraleiskite aktualių patobulinimų
Lapkričio 15 d. 11:15
Lietuvių mėgstamiausias slaptažodis – „qwerty123“
Lapkričio 15 d. 08:16
Jeigu jūsų telefono baterija išsikrauna greičiau nei norėtumėte – rekomenduojame peržiūrėti šiuos patarimus
Lapkričio 14 d. 20:22
Technologijų įmonės vis dažniau prisideda prie automobilių kūrimo: kas iš to vairuotojams?
Lapkričio 14 d. 17:18
Lietuva žengia į dronų ateitį: instruktorių mokymai atveria naujas galimybes
Lapkričio 14 d. 14:25
Lietuvos mokslininkai kuria akustinio spektro ultragarso pagrindu kraujotaką gerinantį prietaisą
Lapkričio 14 d. 11:40
Nematomi technologijų herojai: kaip telefonai ir kiti prietaisai gelbėja žmonių gyvybes?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Ekspertų kirtis: dalį studijų programų nurodė uždaryti, kitoms – pasitaisyti

Publikuota: 2014-07-10 13:40
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Mindaugas Jackevičius
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Be priekaištų aukštosiose mokyklose veikia tik apie 49 proc. studentams siūlomų studijų programų, dar 48 proc. turi trūkumų: jos akredituotos tik 3 metams. Taip nustatė Studijų kokybės vertinimo centras (SKVC), iki 3 proc. prasčiausių programų nurodęs uždaryti.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Be priekaištų aukštosiose mokyklose veikia tik apie 49 proc. studentams siūlomų studijų programų, dar 48 proc. turi trūkumų: jos akredituotos tik 3 metams.

Taip nustatė Studijų kokybės vertinimo centras (SKVC), iki 3 proc. prasčiausių programų nurodęs uždaryti.

Per trejus metus įvertinta apie trečdalis Lietuvos aukštosiose vykdomų studijų programų. Pasak laikinai SKVC vadovaujančios Noros Skaburskienės, 6-eriems metams akredituota 49 proc. įvertinamų programų, 3-jiems metams – 48 proc. Iki 3 proc. sudaro neakredituojamos studijų programos.

Akreditacija 6-riems metams reiškia, kad studijų programoje nėra esminių trūkumų. Akreditavimas 3-jiems metams reiškia, kad studijų programoje yra tam tikrų trūkumų, tačiau aukštoji mokykla pajėgi juos ištaisyti. Po trejų metų vyksta pakartotinis vertinimas: žiūrima, ką aukštajai pavyko padaryti.

Ekspertų kirtis: dalį studijų programų nurodė uždaryti, kitoms – pasitaisyti
DELFI (K. Čachovskio nuotr.)

Neakredituotinos studijų programos reiškia, kad dėl esminių trūkumų programos negalima vykdyti, o pastebėti trūkumai būtų sunkiai ištaisomi. Jei nėra galimybės studentų perkelti į kitą programą toje aukštojoje mokykloje, tuomet speciali komisija sprendžia ir gali leisti pabaigti vykdyti studijas. „Tačiau priimti naujų studentų nebeleidžiama, programa po tam tikro laiko numirs“, – sako N. Skaburskienė.

Būsimieji studentai per priėmimo į aukštąsias mokyklas sistemą LAMA BPO gali pamatyti, kokiame krepšelyje atsidūrė jų pasirinkta studijų programa, kokios jos tobulintinos vietos.

„Neakredituotų studijų programų yra iki 2-3 proc., tačiau akredituotų 3 metams pakankamai daug: beveik 50 proc. Tai reiškia, kad tobulėti dar labai yra kur, aukštosios turi skirti dar labai daug dėmesio kokybei gerinti. Būtų gerai, kad besirinkdami programas studentai bent jau žvilgtelėtų į rekomendacijas ir pamatytų, kas toje studijų programoje silpna: ar trūksta mokslinių turimų, ar bazė prasta, ar dėstytojų pajėgumai maži“, – kalbėjo N. Skaburskienė.

Ar stojant į minimaliam laikotarpiui – 3 metams – akredituotą programą kyla grėsmė, kad ateityje ta programa gali būti uždaryta? „Grėsmė šiokia tokia yra, bet reikia nepamiršti, kad tai rekomendacijos, kurias aukštoji mokykla pajėgi įgyvendinti. Per tuos trejus metus nurodyta tam tikrose srityse pasitempti“, – aiškino laikinoji SKVC vadovė.

Kas sulaukė didžiausios kirčio: kliuvo ir lyderiams

„Sunkiausiai sekasi su mokytojų rengimu, šias programas periodiškai vertiname jau 10 metų ir matome vis nesibaigiančias problemas. Tai daugiausiai problemų kelianti kryptis. Ekspertai mato, kad kai kur bėgant metams situacija visiškai nesikeičia, stovima vietoj, kiek galima leisti tokioje situacijoje marinuotis? Ekspertai nusprendė, kad sistemai reikia supurtymo tam, kad būtų pradėta judėti iš mirties taško“, – aiškina SKVC Studijų vertinimo skyriaus vedėjas Almantas Šerpatauskas.

Švietimo ir ugdymo kryptyje uždarytos šios studijų programos: dalyko didaktika Klaipėdos universitete (KU), dalyko pedagogika Šiaulių universitete (ŠU), ankstyvasis anglų kalbos ugdymas ŠU, pedagogika Vytauto Didžiojo universitete (VDU), Vilniaus universitete (VU) ir Kauno technologijos universitete (KTU), mokyklinė pedagogika Lietuvos edukologijos universitete (LEU), dailės ir technologijų pedagogika Žemaitijos kolegijoje.

Socialiniuose moksluose taip pat neakredituota filosofijos ir visuomenės mokslų programa ŠU, ugdymo sociologija LEU, marketingo ir pardavimų vadyba V. A. Graičiūno aukštojoje vadybos mokykloje, kultūrinės veiklos vadyba Žemaitijos kolegijoje, tarptautinis verslas Socialinių mokslų kolegijoje.

Humanitarinių mokslų srityje „išbrokuota“ vokiečių filologijos magistrantūra LEU, taikomosios užsienio kalbos studijų programa Marijampolės kolegijoje.

Technologijos moksluose ekspertai neakreditavo aviacinių elektros įrenginių magistrantūros VGTU, aviacinės elektronikos magistrantūros VGTU, cheminės analizės technologijų Vilniaus kolegijoje.

Neakredituojamų programų per pastaruosius 3 metus nebuvo fiziniuose ir biomedicinos moksluose bei menuose.

Tuo metu tarp 3 metams akredituotų studijų programų atsidūrė ir nemažai įvairiuose reitinguose pirmaujančio Vilniaus universiteto (VU) studijų programų. Minimaliam laikotarpiui akredituotos ir kai kurios absolventų uždarbio dydžiu reklamose besigiriančios VU Tarptautinio verslo mokyklos studijų programos: tarptautinė projektų vadyba; tarptautinis turizmo verslas; tarptautinis verslas.

Su SKVC atliktu programų vertinimu galite susipažinti čia.

Programos vertinamos daugiau nei pagal 30 kriterijų, daugiausia dėmesio skiriama 6-iems: programos tikslams ir studijų rezultatams, programos turiniui, dirbantiems dėstytojams, materialiajai bazei, studijų eigai, vidiniam programos valdymui ir kokybės užtikrinimui. Aukštoji mokykla pateikia dokumentus, atvykę ekspertai susitinka su dėstytojais, administracija, klausia studentų, absolventų ir darbdavių nuomonės. Apie 90 proc. studijų programų įvertina ekspertai iš užsienio. A. Šerpetauskas pastebi, kad kai kuriose programose bakalauro ir magistro darbai yra itin žemo lygio.

Programos vertinimas trunka daugiau nei pusę metų. Per šešerius metus turi būti įvertintos visos šalyje veikiančios programos.

P. Baršauskas: kai kurie ekspertai nėra stiprūs

Kauno technologijos universiteto (KTU) rektorius, Lietuvos universitetų rektorių konferencijos (LURK) pirmininkas profesorius Petras Baršauskas sako visada pasisakantis už išorinį žvilgsnį ir vertinimą. „Aišku, mūsų visuomenėje atsiranda subjektyvumo, interesų, vertinimą lemia ir santykiai ministerijoje bei SKVC. Bet iš principo remiu šį reikalą“, – teigė P. Baršauskas.

Tačiau taip palankiai į išorinį vertinimą žiūri ne visi universitetai. Dažniausiai jei programa akredituojama 6 metams, vertintojai tampa geri, jei 3 metams – įžvelgiamas neobjektyvumas. „Mes nesugebame pakilti virš tų argumentų“, – pripažįsta LURK prezidentas.

Jo teigimu, iš pradžių daugiausia problemų buvo su vertintojais. Galiausiai pasitelkti ekspertai iš užsienio. „Galiu iškelta galva ir atviru tekstu pasakyti: visokių ten buvo, buvo ir silpnų, silpnesnių nei mūsų vietiniai, bet procesas gerėja. Aišku, norėtųsi dar geriau, nes kai susitinki, pamatai, kad jie nėra stiprūs. Dažnas būna vyresnio amžiaus, net ir pensininkas – neblogai, kai žmogus su patyrimu, bet gyvenimo tempai nežmoniški. Štai šiandien lankiausi įmonėse: jei dėstytojas nebuvo įmonėje penkmetį, viskas – technologijos ir gyvenimas eina į priekį, reikia spėti koja kojon“, – kai kurių ekspertų kompetencija abejoja P. Baršauskas. Jam vertinimo procese norėtųsi jaunesnių ir stipresnių ekspertų.

Rektorius atskleidė, kad KTU veikia kokybės valdymo sistema: su programomis dirba ir jas vertina atskiras skyrius. Pastabos išsakomos vadovams. „Nežinau, kaip tą procesą suvaldysiu, jei suvaldysiu, proveržis programų pertvarkoje bus. Programų direktorius padarėme nepriklausomus nuo fakulteto ir nuo katedros, kitaip tariant, bandome atverti studijas. Tačiau ne visi universitetai tą turi, kitur daugiausia programa priklauso katedrai arba fakultetui, tada sistema uždara ir katedra stengiasi išlaikyti savus“, – apie KTU įdiegtą naujovę kalbėjo P. Baršauskas.


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama