Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 29 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 29 d. 11:24
Vandenilis – tvaresnė transporto ateitis: mažina ne tik iškastinių degalų sąnaudas, bet ir CO2 emisiją
Gruodžio 28 d. 11:14
Kodėl nereikėtų palikti telefono įkrauto elektros lizde (3)
Gruodžio 27 d. 17:47
Lietuvos inovacijos 2024-aisiais: informacinių ir ryšių technologijų proveržis bei sustiprėjusi startuolių ekosistema
Gruodžio 27 d. 11:36
Kaip ištaisyti „Universal Clipboard“ problemą „macOS“
Gruodžio 26 d. 11:22
Prenumeratoms – vidutiniškai 700 eurų per metus: kaip jas pagaliau atšaukti?
Gruodžio 25 d. 11:23
Tyrimas atskleidė, kad dėl DI autoriai gali netekti beveik ketvirtadalio pajamų
Gruodžio 24 d. 11:13
Kaip šventiniu laikotarpiu apsipirkti saugiau?
Gruodžio 23 d. 17:33
Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai: būdas kovoti su šventiniu stresu?
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

„Didžiausias pastarojo dešimtmečio fizikos atradimas“ – visai ne atradimas?

Publikuota: 2014-06-05 20:19
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Prinstono universiteto (JAV) profesorius Paulas Steinhardtas labai skeptiškai vertina kovo viduryje paviešintą informaciją apie „vieną didžiausių pastarojo dešimtmečio fizikos atradimą“ – gravitacinių bangų užfiksavimą. Pasak profesoriaus, pernelyg ankstyvas apsidžiaugimas neegzistuojančiu atradimu išryškino modelių, nusakančių Visatos evoliuciją, trūkumus.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

„Didžiausias pastarojo dešimtmečio fizikos atradimas“ – visai ne atradimas?Prinstono universiteto (JAV) profesorius Paulas Steinhardtas labai skeptiškai vertina kovo viduryje paviešintą informaciją apie „vieną didžiausių pastarojo dešimtmečio fizikos atradimą“ – gravitacinių bangų užfiksavimą. Pasak profesoriaus, pernelyg ankstyvas apsidžiaugimas neegzistuojančiu atradimu išryškino modelių, nusakančių Visatos evoliuciją, trūkumus.

Kuomet kovą per spaudos konferenciją kosmologai paskelbė aptikę gravitacijos bangas, sugeneruotas pirmomis akimirkomis po Didžiojo sprogimo, Visatos gimimo klausimas tapo pačia karščiausia tema bent jau mokslo naujienų svetainėse. Šis pranešimas tapo pasauline sensacija mokslo bendruomenei, žiniasklaidai ir visuomenei apskritai, žurnalui „Nature“ rašė fizikos profesorius.

Mokslininkai tikino, jog BICEP2 teleskopu, pastatytu Pietų ašigalyje, atliktas atradimas yra 5–7 sigma patikimumo lygio, arba, kalbant žmonių kalba, klaidos tikimybė buvo mažesnė nei vienas iš dviejų milijonų. Šiuos rezultatus mokslininkai pakrikštijo kaip Didžiojo sprogimo infliacijos ir iš jos išsivysčiusios multivisatos teorijos įrodymą. Iškart buvo pradėta dalintis Nobelio premijomis, prikurta galybė teorinių modelių. Dėl šio pranešimo keitėsi prioritetai skiriant dotacijas moksliniams tyrimams ir akademines darbo vietas. Netgi valstybiniai didelių projektų finansavimo planai buvo koreguojami.

BICEP2 mokslininkų grupė savo kosminio mikrobangų fono žemėlapyje aptiko poliarizacijos b tipo (sūkuriuotas) konstrukcijas. Tačiau per kelis vėlesnius mėnesius fizikai atliko labai rimtų tyrimo atlikimo trūkumų, dėl kurių neabejotinas atradimas tapo visai ne atradimu. Gravitacinių bangų paieškas teks pradėti nuo pradžių. Mat tokius pačius sūkurius gali generuoti ir kiti reiškiniai – šviesos išbarstymas nuo dulkių bei po mūsų galaktikos magnetinius laukus klaidžiojančių elektronų sukuriama sinchrotroninė spinduliuotė.

BICEP2 jutikliai registruoja tik vieno dažnio spinduliuotę, todėl negali mikrobangų fono atskirti nuo kitų kosminių spinduliuotės šaltinių. Todėl mokslininkai savo matavimų duomenis koregavo pagal galaktinių dulkių žemėlapį, sudarinėjamą Wilkinsono mikrobangų anizotropijos zondo ir Plancko palydovo – abu šie kosminiai aparatai registruoja platesnį bangų dažnių spektrą. Kai BICEP2 mokslininkai atliko savo analizę, Plancko palydovo sudarytas dulkių žemėlapis dar nebuvo publikuotas viešai, todėl mokslininkai naudojosi duomenimis iš preliminaraus žemėlapio, kuris visuomenei parodytas keliais mėnesiais anksčiau.

Prinstono universiteto ir Pažangiųjų tyrimų instituto mokslininkams atlikus kruopščią pakartotinę analizę padaryta išvada yra gniuždanti: BICEP2 užregistruotos b tipo struktūros gali būti visai ne gravitacinių bangų, o artimesnių objektų pėdsakas. Kiti galaktinių dulkių pasiskirstymo modeliai, taip pat vertinti BICEP2, neigiamos Prinstono mokslininkų išvados nepakeitė.

Po tokio atradimo reikšmės vertinimo pasikeitimo mokslo bendruomenei teks apsvarstyti, kaip ateityje vertinti kosmologijos teorijas ir jų eksperimentinius patikrinimus. Pastaroji mokslininkų analizė toli gražu netvirtina, jog gravitacinių bangų nėra – anaiptol. To paties tikslo – gravitacinių bangų atradimo – šiuo metu siekia bent aštuoni eksperimentai, kuriuos vykdys BICEP3, Keck masyvas, Plancko teleskopas.

Tačiau ateities eksperimentuose mokslininkai bus užtikrinti, kad į jų rezultatų patikimumą bus nukreiptos viso pasaulio akys. Šįkart tam, kad rezultatai būtų pripažinti, reikės atlikti matavimus įvairiuose dažniuose, kad artimesnių objektų sukeliami efektai būtų aiškiai atskirti nuo fono, o taip pat būtų atmesti kiti galimi rezultatų iškraipymo šaltiniai.

Ir šįkart garsūs pareiškimai turės būti daromi jau po rezultatų pateikimo recenzuojamiems žurnalams bei recenzentų įvertinimo. Jei ir bus spaudos konferencijų, reikia tikėtis, kad mokslo bendruomenė ir žurnalistai reikalaus, jog konferencijos metu bus pateiktas pilnas dokumentų rinkinys, taip pat – sisteminės analizės detalės ir duomenys, pakankami objektyviam rezultatų verifikavimui. BICEP2 incidentas taip pat atskleidė tiesą apie infliacijos teoriją. Įprasta manyti, jog tai – labai prognozuojama teorija. Bet jeigu tai būtų tiesa, o gravitacijos bangų atradimas iš tiesų būtų tiesioginis ir nepaneigiamas šios teorijos įrodymas, tuomet taip pat reikėtų manyti, jog gravitacijos bangų neatradimas reiškia, jog teorija nėra teisinga. Tokia yra įprastinio mokslo prigimtis. Tačiau kai kurie infliacijos teorijos šalininkai, besidžiaugę BICEP2 rezultatų paskelbimu, jau tikina, kad teorija yra vienodai teisinga nepriklausomai nuo to, ar gravitacijos bangos atrastos, ar ne. Kaip gi taip įmanoma?

Infliacijos teorijos šalininkų pateikiamas paaiškinimas kelia nerimą: esą, infliacijos paradigma yra tokia lanksti, jog ji yra atspari eksperimentiniams ir stebėjimo bandymams. Visų pirma, infliacijos variklis yra hipotetinis skaliarinis laukas, kurio savybės yra tokios, jog jas kaitaliojant galima gauti bet kokį rezultatą. Antra, infliacija nesibaigia Visatoje su visur vienodomis savybėmis, bet beveik neišvengiamai išvirsta į multivisatą su begalybe burbulų, kuomet skirtinguose burbuluose kosmoso ir fizikinės savybės skiriasi. Mūsų stebima multivisatos dalis tėra vieno tokio burbulo dalelė. Jokiu eksperimentu negalima paneigti teorijos, kuri leidžia visų galimų rezultatų galimybę. Kitaip tariant infliacijos paradigma yra nepaneigiama.

Tai gali gluminti – ypač įvertinus, jog prirašyta šimtai teorinių mokslinių darbų su prognozėmis, kad vienas ar kitas infliacijos modelis yra teisingesnis. Tačiau visiems šiems darbams bendra viena silpnybė – jie ignoruoja multivisatą ir tai, jog egzistuoja daugybė kitų modelių, kurie siūlo įvairiausias skirtingas kosmologines baigtis. Visa tai įvertinus tampa akivaizdu, jog infliacijos paradigma yra fundamentaliai nepatvirtinama, todėl moksliniu požiūriu ji yra bereikšmė.

Kosmologija – tai išskirtinis mokslas, vykdomas išskirtiniu metu. Žmonijos technologinė pažanga, taip pat gravitacinių bangų paieškoms skirtų instrumentų vystymas, nesustos, todėl bus labai įdomu išgirsti, kokie bus ateities mokslo atradimai. O turint tų atradimų rezultatus teoretikams teks užduotis sukurti iš tiesų viską paaiškinančią ir viską prognozuojančią mokslinę paradigmą, kuri aprašytų Visatos evoliuciją bei ateitį, teigia P. Steinhardtas.


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama