Peteris Myersas Ruslano Kondratjevo nuotr. |
---|
Verslo analitikos pradmenis, to net nežinodami, moksleiviai gauna pildydami „Microsoft Excel“ lenteles. Šio amato specialistai yra vertinami visame pasaulyje. Tik sėkmingai veikiantys verslininkai gali nusisamdyti profesionalus. Tačiau skaitmeninės verslo analitikos profesionalas Peteris Myersas teigia, kad ir šie kadaise pradėjo nuo „Excel“.
Ar verslo analitika šiandien tampa analitiškesnė?
Verslo analitika – tai turimų duomenų apdorojimas. Šiais laikais naudojamos technologijos leidžia surinkti milžinišką kiekį duomenų. Taigi reikia juos atsirinkti ir pateikti taip, kad sprendimų priėmėjai turėtų aiškų atsakymą į iškilusius klausimus. Verslo analitika yra gana institucionalizuota. Yra profesionalų kaip aš ar kitų šio mokslo ragavusių žmonių, kurie gali padėti bendrovėms su jų turima informacija duomenų bazėse pasiekti reikalingus sprendimus. Technologijos verslui leidžia savarankiškai imtis analizės, ji nebėra visiškai priklausoma nuo korporatyvinių sprendimų, nes nauji įrankiai gali veikti savarankiškai.
Iš esmės verslo analitika nepakito, bet pats duomenų rinkimo, sisteminimo ir sprendimų, jais remiantis, priėmimo procesas tapo įdomesnis. JAV specialistai per mėnesį praleisdavo dvi dienas rankiniu būdu rinkdami į skirtingas sistemas dėliodami duomenis. Šiandien, naudojant tobulesnius verslo analitikos įrankius, šis darbas sutrumpėjo iki valandos per mėnesį. Duomenis surenkame ir apdorojame daug greičiau. Kartais tam užtenka atlikti vieną patobulinimo žingsnį verslo analizės sistemoje.
Verslo analitikai tampant patrauklesnei, kyla klausimas, ar toks pokytis nukreiptas į paprastą vartotoją, ar tai skirta tik verslui?
Nesistengiame diskriminuoti vartotojų. Vadybininkai duomenis naudoja kokios nors konkrečios padėties analizei arba net prognozėms, o projektų vykdytojams atsakymų į klausimus reikia čia ir dabar. Verslo analitika suteikia duomenis tokius, kokie jie yra, nepaisant lygmens, kuriame dirbate.
Ar nuo verslo dydžio priklauso, ar jam verta naudoti verslo analitiką? Ar ji naudinga smulkiajam verslui?
Nematome šioje vietoje jokių išimčių. Verslo analitika yra vienas pagrindinių informacinių technologijų (IT) produktų. Žinoma, didesnės organizacijos tam turi didesnį biudžetą, atskiras projektų komandas ir verslo analitiką priima kaip savaime suprantamą dalyką.
Smulkusis verslas dar tik stengiasi pritaikyti IT sprendimus ir vis dar šiam procesui naudoja „Excel“. Dabar siekiama, kad specialūs priedai padėtų išplėsti jau naudojamų paprastų programų įrankius iki verslo analitikos. Tai leidžia smulkioms kompanijoms, kurios neturėjo laiko, pinigų ir žinių, o verslo analitika buvo tiesiog nepasiekiama, iš naujo pabandyti ir atrasti šiuos įrankius.
Patobulinimus galima panaudoti visose rinkose, kuriose yra naudojami duomenys. Šiuos galima surinkti, susisteminti, sukurti į tam tikrą modulį, kurį vadiname „Vienos tiesos“ moduliu. Taip gaunami interaktyvūs pranešimai, leidžiantys skirstyti ir sekti atskirus informacijos kintamuosius. Nežinau veiklos, kuri negalėtų gauti naudos iš šio proceso: finansai, medicina, žiniasklaida. Verslo analitika veikia jau seniai, bet nauji įrankiai ir prieiga daro šį procesą įdomesnį didesnei daliai žmonių ir specialistų.
Ar didieji duomenys (angl. Big Data“), socialiniai tinklai ir debesų technologija padeda verslo analitikai? Kaip?
Duomenų kiekis ir daugialypiškumas kelia naujų iššūkių verslo analitikai. Tai jos nekeičia, bet atsiranda papildomų alternatyvų, ir mums vis tiek reikia ištraukti duomenis bei juos paversti tinkamais analizei. Kol kas jų užtenka, bet tokios alternatyvos kaip „Big Data“ visuomet yra svarstomos. Visi duomenys ir tyrimai gali būti centralizuoti, sudėti į debesų technologiją ir pasiekiami naudojant interneto naršyklę.
Atvirumą skatina ir natūralios kalbos užklausos (angl. Natural Language Query) galimybė, leidžianti užrašyti klausimą anglų kaba, o sistema automatiškai jį nukreipia į reikalingą duomenų rinkinį. Sistema taip pat reaguoja į užduodamų klausimų dažnumą, todėl pati sufleruoja klausimus kaip įprastose paieškos sistemose.
Taip pasiekiamas visiškai naujas vartotojų, kurie galbūt nėra susipažinę su duomenų aprašymo ir manipuliavimo kalba (angl. „Structured Query Language“), ratas. Duomenis šiomis užklausomis taip pat galima pasiekti iš socialinio tinklo „Facebook“.
Ar duomenų kiekis nesukuria papildomų iššūkių saugumo prasme?
Priklauso nuo to, kurios srities saugumu esate labiausiai susirūpinę. Vartotojams prieiga gali būti apribota slaptažodžiais, tačiau net turėdami tiesioginį priėjimą prie didžiųjų duomenų, jie negalės jų apdoroti be specialių įrankių. Nerimą gali kelti debesyse laikomi įmonių duomenys ir dokumentai. Saugumas nėra išorinis klausimas.
Ką patartumėte pradedantiesiems ir smulkiesiems verslininkams Lietuvoje? Atsimerkite ir pažvelkite, ką galite pasiekti naudodamiesi turimais duomenimis šiandien. Patarčiau parsisiųsti vertinimo įrankius, jie turi 30 dienų nemokamo bandymo laikotarpį. Per tokį laiką galima suprasti, ką verslui duos verslo analitika.