Daugelis žmonių vis dar nepakankamai suvokia informacijos skleidimo socialiniame tinkle „Facebook“ reikšmę ir nepagalvoja, kad čia žodžio laisvė jau yra ribojama. Pastaruoju metu „Facebook“ vartotojai, kurie patalpino kontroversiškas žinutes, pateko į kalėjimą. Kartais jų parašytos žinutės tikrai buvo įžeidžiančios.
Kitais atvejais – buvo tiesiog labai prastai pajuokauta. O dar vienas vaikinas buvo areštuotas už tai, kad „Facebook“ patalpino žiaurų repo dainos tekstą. Dažniausiai šie asmenys tiesiog impulsyviai pasielgė. Jie parašo prieš pagalvodami ir vėliau turi už tai sumokėti didelę kainą, rašo businessinsider.com.
1. Justinas Carteris – devyniolikmetis, atliekantis bausmę kalėjime už „sarkastišką“ komentarą apie „žudynes darželyje“
Vaikinas atlieka bausmę kalėjime nuo 2013 metų vasario. Priežastis: jis buvo tariamai įžeistas „League of Legends“ žaidėjo, kuris pakomentavo jo psichinę būklę. Savo emocijas vaikinas išliejo replikuodamas: „Manau, kad iššaudysiu vaikų darželį ir žiūrėsiu kaip lis nekaltųjų krauju ir suvalgysiu vieno iš jų plakančią širdį.“
Šis komentaras sukėlė susirūpinimą vienai Kanados gyventojai ir ji pranešė apie jį valdžios institucijoms. J. Carteris namas buvo apieškotas, paimtas jo kompiuteris, o pats vaikinas – areštuotas. Jis šiuo metu laukia teismo, nors jis pats ir jo šeima nuo pradžių teigė, kad žinutės buvo sarkastiškos.
2. Mattas Woodsas – už bjaurius juokus apie dingusius vaikus buvo nuteistas trims mėnesiams kalėjimo
Paauglys Matthewas Woodsas iš Anglijos buvo nuteistas trims mėnesiams kalėjimo už daugybę nederamų komentarų apie dingusias penkiametę April Jones ir ketverių metų amžiaus Madeleine McCann. Juokai buvo iš „Sickipedia“, puslapio, kuriame keičiamasi neskoningais juokais. Tarp vaikino žinučių buvo: „Šįryt pabudau sunkvežimio gale su dviem gražiomis mažomis mergaitėmis. Radau April beviltiškoje vietoje.“ Ir „Kas blaiviu protu grobtų raudonplaukį vaiką?“.
Vaikino motina pamačiusi jo žinutes pakomentavo, kad jis pirmiausiai turėtų sustoti ir pamąstyti, prieš kažką rašydamas. Tada M. Woodsas atsiprašė ir pridėjo, kad rašydamas tas žinutes buvo girtas. Tačiau įsiutusiai miniai to neužteko: daug žmonių susirinko prie jų namų, apie komentarus buvo pranešta ir vietiniai valdžiai.
Skirdamas bausmę teisėjas pasakė: „Tai bjaurus ir paniekos vertas nusikaltimas. Manome, kad laikas kalėjime yra tinkama bausmė tokiam elgesiui“.
3. Jordanui Blackshawui ir Perry‘ui Sutcliffe-Keenanui buvo skirta ketverių metų įkalinimo bausmė už riaušių skatinimą
Jordanas Blackshawas (20) ir Perrys Sutcliffe-Keenanas (22) naudojosi „Facebook“ bandydami paskatinti riaušes Angljoje – už tai jiems paskirta ketverių metų įkalinimo bausmė. J. Blackshawas socialiniame tinkle sukūrė įvykį „Riaušės Northwiche“, o Perrys Sutcliffe-Keenanas sukūrė „Facebook“ puslapį „Warringtono riaušes“. Pasak „The Guardian“, skelbdamas nuosprendį J. Blackshawui, teisėjas teigė, kad vaikino veiksmai buvo pavojingi. „Tai įvyko tuo metu, kai visa tauta kentėjo nuo beprotybės. Tavo elgesys buvo tiesiog gėdingas“, – teigė teisėjas.
4. Aštuoniolikmetė Paula Asher buvo nusiųsta į kalėjimą dėl savo „nuotykių“ – pabėgimo iš įvykio vietos ir vairavimo išgėrus – viešinimo ir juokavimo apie juos „Facebook“
2013 metų rugsėjį aštuomniolikmetė Paula Asher atsitrenkė į automobilį su keturias paaugliais ir pabėgo iš įvykio vietos. Vėliau ji buvo sulaikyta dėl vairavimo išgėrus. Ir apie viską ji nusprendė pasigirti „Facebook“. Paauglių, buvusių toje mašinoje, į kurią atsitrenkė P. Asher, tėvai pamatė merginos žinutę ir kreipėsi į vietinį teisėją, kad jai būtų nurodyta pašalinti įrašą ir uždrausta naudotis „Facebook“.
Kai P. Asher atsisakė tai padaryti, jai buvo paskirta dvi dienas praleisti kalėjime. Po to ji turėjo grįžti į teismą dėl žinutėje padarytų pažeidimų. „Atsiprašau visų. Atsiprašau tesėjo. Tikrai neketinau nieko nuskriausti. Niekada nemaniau, kad už juoką galiu patekti į kalėjimą“, – teisme sakė mergina.
5. Karjeros siekiantis jaunas repo muzikos atlikėjas Cameronas D‘Ambrosio buvo areštuotas už „Facebook“ patalpintus dainos žodžius
Aštuoniolikmetis Cameronas D‘Ambrosio yra karjeros siekiantis repo atlikėjas. Vieną dieną jis sumąstė pasidalinti dainos žodžiais savo „Facebook“ paskyroje ir buvo areštuotas – jam buvo pranešta kad jo žinutė klasifikuota kaip „teroristinė grėsmė“. Žinutė skambėjo maždaug taip: „Velniop Bostono sprogimus, palaukit, kol pamatysit, ką aš darau. Būsiu garsus dėl savo muzikos ir susidorosiu su bet kokiais kaltinimais žmogžudyste, kurie man bus mesti“. Vyriausiasis teisėjas nusprendė kaltinimų jaunajam atlikėjui nepateikti.
6. Bangladešo gyventojas pasiųstas į kalėjimą už komentarus, kodėl ministrui pirmininkui nenutinka nelaimės
Pasak „The Huffington Post“, Muhammadas Ruhulas Aminas Khandakeras iš Bangladešo buvo pasiųstas į kalėjimą už klausimus, kodėl šalies ministras pirmininkas nenukenčia įvairiuose incidentuose.
Vyriškis dirbo Jahangirnagaro universiteto informacijos ir technologijų departamente ir savo „Facebook“ paskyroje labai panašiai komentuodavo rimtas ir gyvybes nusinešusias avarijas. Jis rašydavo kažką panašaus į: „Kodėl tai negalėtų nutikti [ministrui pirmininkui] Sheikhui Hasina‘ui?“.
Tokie paprasti komentarai jam „uždirbo“ pusę metų kalėjimo. „The Huffington Post“ rašantis Markas Hillarys teigia, kad Bangladeše į žinutes „Facebook“ reaguojama jautriau nei kitose šalyse: „Bangladešo valdžia labai atidžiai seka populiariausią šalyje socialinį tinklą „Facebook“. 2010 metais jie užblokavo prieigą prie „Facebook“ dėl satyrinių pranašo Muhammado atvaizdų“.
7. Davidas Voelkertas buvo trumpam sulaikytas už sudėtingą įšdaigą buvusiai žmonai
Davidas Voelkertas buvo trumpam sulaikytas už sudėtingą išdaigą socialiniame tinkle „Facebook“. 2011 metų viduryje D. Voelkertas „Facebook“ gavo pakvietimą draugauti iš kažko, kas atrodė kaip žavinga paauglė „Jessica Studebaker“. Tačiau vyras buvo įsitikinęs, kad tai jo buvusioji žmona nusprendė su juo pažaisti. Taigi, jis parašė ir pas notarą patvirtino tokį dokumentą: „Aš meluoju asmeniui [Jessica Studebaker] tam, kad surinkčiau įrodymų, jog mano buvusi žmona iš tikrųjų bando gadinti mano gyvenimą. Neturiu jokių planų išvykti su vaikais ar kaip nors kitaip pakenkti Angelai Dawn Voelkert ar kam nors kitam“. Vyriškis daug kartų susirašinėjo su tariama J. Studebaker sukurdamas įspūdį, jog puoselėja merginai romantiškus jausmus ir ketina nutraukti visus ryšius su savo buvusia žmona. Jis taip pat pasakė „J. Studebaker“ (kuria iš tikrųjų apsimetinėjo jo buvusi žmona), kad į A. Voelkerto mašiną jis įtaisė sekimo įrangą, kad galėtų ją surasti ir nužudyti. Tada jis paprašė „J. Studebaker“ su juo pabėgti. D. Voelkerto žmona tuojau kreipėsi į atitinkamas institucijas ir papasakojo pareigūnams apie pokalbį. Vyriškis buvo sulaikytas, bet parodęs notaro patvirtintą pareiškimą netrukus atgavo laisvę.
8. Skyrybų proceso metu Markas Bryonas apie savo žmoną parašė „Facebook“ – už tai jis turėjo keliauti į kalėjimą arba atsiprašyti
Markas Bryonas ir jo žmona išgyveno sudėtingą skyrybų procesą ir vyriškio viltys auginti vaiką buvo bepradedančios gesti. Tad jis nusprendė pasisakyti apie savo vaiko motiną „Facebook“. „...Jei esi bloga, kerštinga moteris, kuri nori sugriauti savo vyro gyvenimą ir visiškai atimti iš vaiko jo tėvą, tau tereikia pasakyti, kad bijai savo vyro ar partnerio“, – aiškino vyriškis. Jo buvusi žmona pamatė minėtąją žinutė ir apie ją pranešė institucijoms. Vyriškiui tai neišėjo į gera. „Teismas nusprendė, kad vyriškis reiškia nepagarbą teismui ir nurodė kad jis arba turi atlikti 60 dienų bausmę kalėjime, arba 30 dienų savo „Facebook“ profilyje laikyti viešą žmonos atsiprašymą. Jis taip pat turėjo sumokėti buvusiai žmonai teismo išlaidas ir padėti išlaikyti vaiką“, pranešė „USA Today“.
9. Devyniolikmetį, įtariamą vagyste, iš kalėjimo „ištraukė“ „Facebook“ žinutė
Rodneyaus Bradfordo alibi tapo jo „Facebook“ žinutė. 2009 metų spalio 17 dieną 11 val 47 min. Rodneyus Bradfordas savo besilaukiančiai merginai parašė paprastą žinutę. Ta žinutė išgelbėjo vaikiną tada, kai jis buvo areštuotas. Policija įtarė, kad R. Bradfordas galėjo įvykdyti vagystę. Tačiau jo „Facebook“ žinutė tapo jo alibi – ji buvo parašyta tuo metu, kai įvykdytas nusikaltimas, o vaikinas sugebėjo įrodyti, kad ji parašyta iš jo tėvo namų Harleme.