Naujajame „Cisco“ tyrime atskleidžiama, kad vyriausybės, pasinaudojusios „visa apimančio interneto“ (angl. Internet of Everything, toliau – IoE) teikiamomis galimybėmis, uždirbs 4,6 trilijonus dolerių – vien miestuose įdiegus išmaniąsias technologijas per dešimt metų galima uždirbti 1,9 trilijonus dolerių.
Pagal naują „Cisco“ tyrimą, kurio duomenys paskelbti tarptautinėje elektronikos parodoje „Consumer Electronics Show“ (CES), sausio 7-10 dienomis vykusioje Las Vegase, JAV, prognozuojama, kad IoE per dešimtmetį viešojo sektoriaus organizacijoms galėtų atnešti pelno už 4,6 trilijono dolerių. IoE vyriausybėms šią vertę gali padėti sukurti sutaupius pinigų, padidinus darbuotojų darbo našumą ir nedidinant mokesčių gavus naujų pajamų.
IoE – tai tinklas, sujungiantis žmones, veiksmus, duomenis ir daiktus bei prietaisus, kurio vertė kyla prie tinklo prijungiant vis daugiau ir daugiau dalykų. Be visų kitų technologinių pokyčių, IoE sujungia „daiktų internetą“ (angl. Internet of Things), padidėjusį mobilumą, debesų kompiuterijos atsiradimą ir augančią didelio duomenų kiekio svarbą.
CES parodoje buvo pristatytos Barselonoje jau naudojamos IoE galimybės, su kuriomis miesto gyventojams yra pasiūlyta jungtis prie kuo naujesnių paslaugų. Barselona, kurios visuomenė pasaulyje jau pasižymėjo pirmaudama išmaniųjų ir internetinių technologijų panaudojime, įgyvendino IoE siūlomus sprendimus vandens valdymo, išmanaus automobilių parkavimo, atliekų tvarkymo ir prie interneto jungiamų autobusų srityse, kurios miestui ne tik padeda sutaupyti pinigų, bet ir pagerinti gyventojams teikiamų paslaugų kokybę.
Kaip rodo „Cisco“ tyrimo duomenys, visi kiti pasaulio miestai turi galimybę iš IoE per ateinantį dešimtmetį užsidirbti 1,9 trilijono dolerių. Didžiąją dalį šios sumos miestai gali gauti įdiegdami išmaniąsias technologijas:
- Išmanieji pastatai yra paruošti uždirbti 100 milijardų dolerių, pasitelkus šildymo ir kitas mikroklimato sukūrimo sistemas ir taip sunaudojant mažiau energijos bei sumažinant eksploatacijos išlaidas.
- Gyventojams ir komunalines paslaugas teikiančioms bendrovėms užtikrinus galimybę stebėti tikslesnius dujų duomenis skaitikliuose, išlaidas joms būtų galima sumažinti 69 milijardais dolerių.
- Naudojant išmanųjį automobilių parkavimą galima būtų uždirbti 41 milijardą dolerių. Vairuotojams tai leistų realiu laiku mieste rasti laisvų automobilių stovėjimo vietų. Taip gyventojai galėtų nustatyti ir rezervuoti arčiausiai esančias laisvas vietas, o savivaldybės galėtų įvesti kainodarą, pagrįstą paklausa.
- Naudojant vandentvarkos sistemas galima būtų uždirbti 39 milijardus dolerių, – ,prie IP tinklo prijungiant namuose esantį vandens skaitiklį ir nuotoliniu būdu perduodant informaciją apie vandens suvartojimą bei būklę.
- Naudojant kelių mokesčių sistemas, galima būtų uždirbti 18 milijardų dolerių – automobiliams įvažiuojant į sausakimšas zonas, būtų automatiškai nuskaičiuojami mokesčiai, ne tik pagerinantys eismo sąlygas, bet ir padidinantys pajamas.
„Kadangi vis daugiau pasaulio gyventojų kasdien keliauja į miestų centrus, miestai turi tapti lankstesniais ir išnaudodami viešuosius išteklius, tinkamiau reaguoti į gyventojų poreikius, – teigė „Cisco“ pramonės sprendimų vykdantysis viceprezidentas Vimas Elfrink. – IoE transformuoja miesto paslaugų teikimą ir gyventojų bendravimą su vyriausybe.“
Pasak tyrimo autorių, be miestams teikiamos naudos, IoE internetas kiekviename lygmenyje privalumų teikia ir vyriausybėms:
- Valstybinės agentūros turi galimybę realizuoti 682 milijardus dolerių, pritaikydamos IoE sprendimus tokiems procesams kaip tiltų priežiūra, nusikaltėlių gabenimas, lėtinių ligų valdymas, mokymasis internetu ir įsisiautėjusių gaisrų slopinimas.
- Negynybinėms federalinėms agentūroms IoE galėtų uždirbti 472 milijardus dolerių, pagerinant reagavimą į ištikusias nelaimes, laivynų valdymą, elektroninį saugumą ir daugelį kitų sričių.
- Pasaulyje esančios gynybos pajėgos gali padidinti karinių misijų veiksmingumą, naudodamos saugų ryšį ir teikdamos informaciją kariams, bazėse, transporto priemonėje ir mūšio laukuose esantiems asmenims. Visame pasaulyje pagerintas gynybos pajėgų ryšys galėtų atnešti 1,5 trilijono dolerių pelno ir tam tikru mastu padidinti kareivių saugumą.
Kai pasaulyje priskaičiuojama per 350 mln. viešojo sektoriaus darbuotojų, IoE programos, padidinančios jų darbo produktyvumą, vietinėms ir negynybinėms federalinėms agentūroms gali uždirbti nemažai pinigų. Pavyzdžiui, naudojant telekomunikacinių technologijų sprendimus darbe, galima būtų uždirbti apie 125 milijardus dolerių, kartu sumažinant nekilnojamojo turto, valymo paslaugų ir spausdinimo išlaidas. Tie patys sprendimai pagerintų darbuotojų išsaugojimą ir darbo našumą bei suteiktų daugiau galimybių įsidarbinti.
„Viešųjų sektorių vadovai patiria milžinišką spaudimą, bandydami sumažinti atotrūkį tarp didėjančių piliečių lūkesčių ir mažėjančių išteklių“, – pasakojo „Cisco“ konsultavimo paslaugų vyresnysis viceprezidentas Martinas McPhee. – IoE sprendimai turi galimybę viską pakeisti. Todėl, jei nori nustatyti, kokias pagrindines galimybes jų įstaigoms galėtų pasiūlyti IoE, viešojo sektoriaus vadovai turėtų pradėti veikti jau dabar, o tuomet pradėti iš naujo įsivaizduoti, kas yra įmanoma IoE pasaulyje.“
Per „CES 2014“ paskelbtas tyrimas „Visa apimantis internetas“ – 4,6 trilijonų dolerių vertės galimybė, skirta viešajam sektoriui“ yra paremtas 2013 m. vasarį paskelbtu „Cisco“ moksliniu tyrimu, kuriame nustatyta, kad privačios bendrovės, per ateinantį dešimtmetį pasinaudojusios IoE teikiamomis galimybėmis, gali uždirbti 14,4 trilijonų pelną. Sujungus sumą, kurią galima uždirbti privačiame sektoriuje ir vyriausybių galimybes, per ateinančius 10 metų gaunama 19 trilijonų dolerių vertę.