Vilniuje vykstančiame inovacijų forume galima pasižiūrėti, kaip atrodo lietuvių sukurti palydovai, išvysti analogų pasaulyje neturinčią elektrinę dviračio pavarą „Rubbee“ ar pasižiūrėti, kaip veikia 3D spausdintuvas. Bene labiausiai parodos lankytojų dėmesį traukė keistus garsus skleidžiantis elektroninis instrumentas „Woodrum“.
„Radisson Blu Lietuva“ vykusiame forume „Innvation Drift“ idėjas ar produktus pristatė per keturiasdešimt išradėjų.
Garsus išgauna judesiais
Parodos dalyvių dėmesį nuolat patraukdavo keisti garsai, kuriuos skleidė elektroninė muzikai skirta sistema „Woodrum“.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr.
„Jau dešimt metų svarstoma, kaip perkelti ir muzikoje pritaikyti kompiuterio sukuriamus garsus. Fizikiniu modeliavimu galima padaryti kad ir kelių kilometrų ilgio trimitą, to padaryti fiziškai neišeitų. Būdai, kaip valdyti tuos garsus, nėra tobuli. Aš siūlau vieną iš jų“, – sako „Woodrum“ sumanytojas Mindaugas Badokas.
„Woodrum“ leidžia judesiais erdvėje išgauti garsus. Parodoje demonstruojamas „Woodrum“ – jau trečiasis prototipas. M. Badokas tikisi per kelis mėnesius sukurti galutinį instrumento variantą.
Partnerių plėtrai užsienyje ieškojo startuolis „IQPolls“, pristatę skaitmeninio balsavimo įrankį, kuris leidžia sujungti skaitmeninę ir spausdintinę žiniasklaidą. „Mūsų išradimas leidžia apklausą patalpinti laikraštyje ar žurnale, o vėliau juos skaitydamas žmogus išmaniuoju telefonu gali nuskenuoti kodą ir balsuoti, taip pat apklausa su kitais dalintis socialiniuose tinkluose, matyti kitų balsavimo rezultatus“, – sako projekto vadovas Andrius Kvedaravičius.
Įrankis skirtas renginių organizatoriams, norintiems greitai gauti grįžtamąjį ryšį iš auditorijos ir klientų pasitenkinimą produktu ar paslauga norinčioms sužinoti įmonėms.
Pasak A. Kvedaravičiaus, šia sistema naudojosi Pasaulio komunikacijos forumas, žurnalas „Top Gear“.
Spausdintuvu sukurtas dalis naudos medicinoje
Parodoje buvo ir keletas su 3D spausdinimu susijusių idėjų. „BalticRad“ leidžia pagal audinių tankį atkūrus trimatį modelį sukurti medžiagas, į kurias vėliau įdedami implantai.
„Pagal audinių tankį ir kontūrus atkuriamas trimatis modelis, tai gali būti kaulai, kraujagyslės ar skeletas, – pasakojo 3D rekonstrukcijų inžinierė Milda Jokymaitytė. – Tie modeliai gali būti individualūs – ant jų gali būti panaudojami individualūs implantai, modelius galima spausdinti ir kaip vaizdinę medžiagą.“
Kitąmet „BalticRad“ gaus 3D spausdintuvą ir jo pagalba iš titano medžiagos 3D spausdinimo būdu ketina gaminti dalis, į kurias įsistatytų individualūs implantai.
Lankytojus domino lietuviški palydovai – Kauno technologijos universiteto sukurtas „LitSat1“ ir Vilniaus universiteto palydovas „LituanicaSat1“ kurie jau gruodžio 15-ąją pakils į kosmosą.
„Innovation Drift“ galima išvysti ir elektrinį variklį dviračiams „Rubbee“. Šiuo metu jau vyksta dviračių gamyba, o masinį pardavimą didžiosiose pasaulio rinkose ketinama pradėti kitų metų pavasarį.
Gruodžio 4–6 dienomis „Radisson Blu“ viešbutyje vykstantis Vilniaus inovacijų forumas yra vienas iš Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai renginių, jame susirinko per 600 dalyvių iš įvairių Europos šalių.
Vilniaus inovacijų forumą organizuoja Lietuvos Respublikos ūkio ministerija drauge su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra. Renginį globoja Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Vilniaus inovacijų forumas finansuojamas ES paramos lėšomis.