Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 28 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 28 d. 14:39
Nuo triukšmo gelbėjatės ausinukais? Vaistininkė – apie tinkamą jų naudojimą
Lapkričio 28 d. 11:23
Nuo idėjos iki grąžos: ko reikia, kad DI sprendimai atsipirktų?
Lapkričio 28 d. 08:27
Vagys savo aukas gali surasti pasitelkiant „Google“ žemėlapių programėlę, tačiau jūs galite užkirsti jiems kelią
Lapkričio 27 d. 20:30
Didiesiems metų išpardavimams įpusėjus būkite budrūs: populiariausia sukčių schema – įvelti kurjerius ir siuntų tarnybas
Lapkričio 27 d. 17:23
„Sunly“ pradeda didžiausio Baltijos šalyse saulės jėgainių parko statybas
Lapkričio 27 d. 14:54
Bijote DI kurtų įstatymų? Pasirodo, jie gali stiprinti demokratiją
Lapkričio 27 d. 11:56
Dvi medalio pusės: technologijos sukelia vienatvę ar ją palengvina?
Lapkričio 27 d. 08:16
Ar plaunant elektromobilį, gali nutrenkti elektra? Ką būtina žinoti?
Lapkričio 26 d. 20:28
Augant eismo spūstims, infrastruktūros pokyčių neužteks: būtina keisti keliavimo įpročius
Lapkričio 26 d. 17:52
Kad 3D spausdintuvai mokyklose nedulkėtų – naujų technologijų mokosi ir mokytojai
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Jaunimas turi lavinti asmenines savybes – tai darbdaviui patraukliau nei sukaupta patirtis

Publikuota: 2013-11-28 17:16
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Kauno technologijos universitetas

Perėjimas iš švietimo sistemos į darbo rinką – vienas reikšmingiausių jauno žmogaus gyvenimo tarpsnių, kuriame asmuo turi priimti svarbiausius jo gyvenimo perspektyvą nulemsiančius sprendimus. Jie užtikrina jo sėkmingą integraciją į visuomenę. Per pastaruosius keletą dešimtmečių jaunimo perėjimas iš švietimo sistemos į darbo rinką pailgėjo, tapo menkiau nuspėjamas ir prognozuojamas.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Perėjimas iš švietimo sistemos į darbo rinką – vienas reikšmingiausių jauno žmogaus gyvenimo tarpsnių, kuriame asmuo turi priimti svarbiausius jo gyvenimo perspektyvą nulemsiančius sprendimus. Jie užtikrina jo sėkmingą integraciją į visuomenę.

Per pastaruosius keletą dešimtmečių jaunimo perėjimas iš švietimo sistemos į darbo rinką pailgėjo, tapo menkiau nuspėjamas ir prognozuojamas. Jaunimo užimtumo statistika nedžiugina – vis daugiau jaunų žmonių neturi darbo. Be to, jaunimo nedarbo lygis ženkliai viršija kitų amžiaus grupių rodiklius. „Ekonominė krizė paveikė jaunimą labiau nei kitų amžiaus grupių atstovus: dėl menkesnės darbo patirties, ar darbo ir studijų derinimo jaunimas darbdaviams akivaizdžiai tampa mažiau patrauklus“, – tvirtina Kauno technologijos universiteto (KTU) doc. dr. Rūta Brazienė.

Jaunimas turi lavinti asmenines savybes – tai darbdaviui patraukliau nei sukaupta patirtis
Doc. dr. Rūta Brazienė. KTU nuotr.

Jaunimo nedarbas reikalauja atskiros analizės

Vakarų Europos šalyse jaunimo perėjimo iš švietimo sistemos į darbo rinką problematikai jau daugiau nei keturis dešimtmečius skiriamas išskirtinis dėmesys, tačiau Lietuvoje šioje tematikoje žengiami tik pirmieji žingsniai.

KTU docentės R. Brazienės manymu, Lietuvai būtina strategiškai išanalizuoti sėkmingas jaunimo perėjimo iš švietimo sistemos į darbo rinką prielaidas. Svarbu atskleisti švietimo sistemos ir darbo rinkos būklę, jų tarpusavio sąveiką, žmogiškųjų išteklių plėtros procesus, veiksnius ribojančius Lietuvos jaunimo įtraukimą į darbo rinką bei užtikrinti nuolatinę šių problemų stebėseną.

Socialinių ekonominių pokyčių, krizių kontekste jaunimas viena labiausiai pažeidžiamų socialinių grupių. Rūta Brazienė pažymi, kad jaunimas vis ilgiau finansiškai priklausomas nuo tėvų, globėjų ar socialinės apsaugos sistemos: ilgiau lieka švietimo sistemoje, vėliau įsilieja į darbo rinką ir tampa savarankiškais. Be to, vis ilgiau užtrunka stabilios pozicijos darbo rinkoje paieškos.

Trūksta tinkamų darbų

Neseniai atliktas tyrimas pagal Nacionalinės mokslo programos projektą, finansuojamą Lietuvos mokslo tarybos, „Lietuvos jaunimo perėjimo iš švietimo sistemos į darbo rinką: stebėsenos sistemos parengimas“ yra vienas pirmųjų tokio pobūdžio tyrimų Lietuvoje. Šiuo tyrimu mokslininkai siekia sukurti ir išbandyti Lietuvos jaunimo (16–29 m.) perėjimo iš švietimo sistemos į darbo rinką stebėsenos sistemą. Ji leistų sistemiškai stebėti įsitraukimą į darbo rinką, identifikuoti jų struktūras ir modelius specifinėmis Lietuvos konteksto sąlygomis.

Projekto vadovės Rūtos Brazienės teigimu, projekto tematikos pasirinkimas neatsitiktinis, o sąlygotas anksčiau atliktų tyrimų rezultatų dėl prastėjančios jaunimo padėties šalies darbo rinkoje. „Prieš keletą metų atliktas tyrimas apie jaunimo socialinę atskirtį ir gyvenimo sąlygas „Lietuvos jaunimo socialinė atskirtis ir gyvenimo sąlygos: monitoringo sistemos parengimas“ atskleidė, kad viena dažniausių jaunimo socialinės atskirties ir prastų gyvenimo sąlygų priežastimi yra tinkamo darbo trūkumas“, – teigia R. Brazienė.

Jaunimas – socialinės rizikos grupėje

Kalbant apie integraciją į darbo rinką, jaunimas atsiduria socialinės rizikos grupėje. Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, jaunimo (15–24 amžiaus) bedarbystė per pastaruosius ketverius metus išaugo net 26,9 proc. (31,5 proc. vyrų ir 20,8 proc. moterų). Lietuvoje jaunimo bedarbystė 14 proc. viršija bendrą ES šalių vidurkį.

Nors 2012 metais pastebimas ženklus jaunimo nedarbo lygio sumažėjimas Vokietijoje, Danijoje, Maltoje, Rumunijoje ir Jungtinėje Karalystėje, daugelyje pietų Europos šalių – Graikijoje, Kipre, Ispanijoje ar Portugalijoje – jaunimo nedarbo lygis toliau augo.

Darbo paieškos patirtys

Pristatytame tyrime dalyvavo 1670 asmenų nuo 16 iki 29 metų amžiaus. (Beveik 36 proc. asmenų buvo 16–19 metų amžiaus, 40 proc. apklaustųjų sudarė 20–24 metų jaunuoliai ir 25 proc. jaunimo buvo 25–29 metų amžiaus). Iš visų apklaustųjų 43,5 proc. respondentų šiuo metu tik mokosi arba studijuoja, 18 proc. tik dirba, 19,9 proc. dirba ir studijuoja, ir net 18,6 proc. – nei dirba, nei studijuoja.

Jaunimo, kuris šiuo metu dirba ir jau yra įgiję vidurinės, profesinės mokyklos ar aukštojo mokslo diplomą, buvo teiraujamasi, per kiek laiko po mokslų baigimo pavyko įsidarbinti. 25 proc. apklaustųjų atsakė, kad dirbti pradėjo kai dar mokėsi ar studijavo ir liko toje pačioje darbovietėje, beveik 19 proc. įsidarbino per 3 mėn. po mokslų baigimo, 18 proc. – per 1 mėnesį ir net beveik 17 proc. – ilgiau nei per 1 metus.

Respondentų nuomone, susirasti tinkamą pirmąjį darbą labiausiai jiems trukdo patirties, tinkamo išsilavinimo stoka, be to, sudėtinga darbą derinti su studijomis. Apklaustieji taip pat akcentavo, jog darbo rinkoje menka darbų pasiūla, siūlomi per menki atlyginimai.

Sėkminga praktika – sklandesnis pirmasis įsidarbinimas

Tyrimo rezultatai atskleidė, kad sėkminga praktika mokymosi metu ir tinkama adaptacija pirmąjame darbe yra tolygaus perėjimo iš švietimo sistemos į darbo rinką prielaida. Sukauptos praktikos žinios taip pat prisideda ir prie sklandesnio pirmojo įsidarbinimo, lemia palankesnę adaptaciją pirmojoje darbovietėje.

Absolventai, perėję efektyvią ir naudingą praktiką arba turintys savanoriavimo patirties, yra linkę sąlyginai silpniau akcentuoti įvairias kliūtis, trukdančias įsidarbinti, turi optimistiškesnį požiūrį į darbo paieškas. Maža to, sėkmingą praktiką perėję absolventai yra linkę palankiau vertinti įvairius veiksnius, nulemiančius pasitenkinimą darbu.

Darbuotojas turi būti asmenybė

Iš tyrimų rezultatų paaiškėjo, kad nesėkmė pirmajame darbe ir pesimistinis požiūris į darbo paieškas tarpusavyje yra susiję. Pažymėtina, kad bemaž 60 proc. studentų, priklausančių nesėkmingai kontrastinei grupei, kurie, galima sakyti, praėjo ganėtinai formalią, imitacinę praktiką, patyrė ir adaptacijos sunkumų pirmoje darbovietėje. Tai rodo, kad absolventų perėjimas iš švietimo sistemos į darbo rinką Lietuvoje apskritai nėra sklandus.

Tačiau nenuvertinant praktikos ir pirmojo darbo vaidmens, galima teigti, kad praktikos, pirmojo įsidarbinimo ir kitus absolvento karjeros procesus neabejotinai lemia ir tam tikras asmenybės tipažas. Profesijos ir studijų pasirinkimo motyvacija, akademiniai pasiekimai, emocinis intelektas ir kiti veiksniai dėsningai perauga į efektyvią praktiką, atkaklias ir atsakingas darbo paieškas. Visa tai prisideda prie sėkmingojo įsidarbinimo ir įsiliejimo į darbo rinką.


KTU



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama