BDC jau dabar yra vienas svarbiausių Lietuvos IT eksporto variklių: Lietuvos eksportuotų IT paslaugų sumoje BDC dalis sudaro reikšmingus 15 %. Iš darbo su su tarptautiniais klientais gaunamos BDC pajamos pernai augo daugiau nei 82 proc. iki 38,4 mln. litų. Toliau nuosekliai vystant darbą su užsienio klientais, pajamos iš eksporto rinkų per kelerius metus sudarys pusę visos įmonės apyvartos.
„BDC instituto“ ekspertų vertinimu, Lietuvos IT paslaugų eksportą galima skirstyti į šias grupes:
Programavimo paslaugos. Konkuruojama pasauliniu lygmeniu su daugeliu įmonių, dažnai įsikūrusių Rusijoje, Ukrainoje ar Indijoje. Sėkmę nulemia tam tikra specializacija, tačiau Lietuvos programuotojai išsiskiria ir savo universalumu.
IT infrastruktūros paslaugos. Šioje srityje konkurencija vyksta geografiškai netolimoje teritorijoje, tačiau varžomasi su tokiais IT pasaulio milžinais kaip IBM ir HP. Čia sėkmę nulemia specializacija ir konkrečios srities išmanymas.
IT produktai ir sprendimai. Konkuruojama pasauliniu lygmeniu. Lietuvoje gerai išvystyta, itin perspektyvi, tačiau sunkiai prognozuojama sritis. Čia daug ką lemia ir tiesiog sėkmės faktorius. Žinomiausias šio sektoriaus pavyzdys – Estijoje sukurta „Skype“ programa. Kita vertus, ir Lietuvoje sukuriama daug sėkmingų produktų, ypač bankininkystės ir finansų valdymo srityse, kurie išsikovoja pozicijas tarptautinėse rinkose.
Lietuvos IT paslaugų eksporto struktūra 2012 m.
Perspektyvos trumpuoju laikotarpiu
Artimiausiais metais BDC daugiausiai dėmesio skirs IT infrastruktūros paslaugų plėtrai ir eksporto skatinimui. Prognozuojama, kad augimą labiausiai skatins IT paslaugų nuoma (angl. IT outsourcing) ir valstybinis sektorius. Šios dvi veiklos kryptys turi didžiulį potencialą:
- IT paslaugų nuomą skatins rinktis didėjantis IT specialistų trūkumas bei augantys jų pritraukimo ir išlaikymo kaštai. Įmonėms vis labiau apsimokės ne samdyti „nuosavus“ IT specialistus, o nuomotis IT infrastruktūros palaikymo ir priežiūros paslaugas iš tokių paslaugų teikime dirbančių įmonių. Stiprės ir kitos IT nuomos šakos – tarkime, vis daugiau duomenų, procesų ir aplikacijų bus keliamos „į debesis“.
- Valstybinis sektorius yra kita prioritetinė augimo kryptis. Iki šiol Lietuvoje IT paslaugų skverbtis valstybiniame sektoriuje santykinai maža, ypač lyginant su Skandinavijos valstybėmis. Reikia pripažinti, kad Vakaruose laikomasi visiškai kitokių paslaugų teikimo principų: Šiaurės šalyse, jei valstybė gali perduoti kokias nors paslaugas privačiam sektoriui – ji tai ir padaro, o nuosavos sistemos kuriamos ar įranga perkama tik tais atvejais, kai privatus verslas negali to pasiūlyti. Padėtis keičiasi, IT paslaugų nuoma ima pasitikėti vis daugiau vidutinių įmonių, tad proveržio šioje srityje galima tikėtis jau artimiausiais metais.