Prof. Junichiro Kawaguchi |
---|
Į rugsėjo 18 dieną Vilniuje prasidėsiančią tarptautinę konferenciją „Space Economy in the Multipolar World (SEMWO)“ atvyksta neįtikėtinos sėkmės sulaukusios Japonijos misijos „Hayabusa“ projektų vadovas prof. Junichiro Kawaguchi (Džuničyras Kavagučis). Japonijos kosmoso tyrimų agentūros, Astronautikos ir Kosmoso instituto mokslininkas Vilniuje konferencijoje „SEMWO 2013“ skaitys pranešimą apie naujojo amžiaus Saulės sistemos atradimus, atliktus misijos „Hayabusa“ technologijomis. Apie 5 mlrd. kilometrų beveik septynerius metus skriejęs Japonų kosminis zondas, mokslinkams sėkmingai paėmė Itokavos asteroido dulkių.
„Prieš trejus metus, 2010-aisiais, Japonijos zondas „Hayabusa“ sėkmingai sugrįžo į Žemę su pirmuoju dulkių mėginiu iš Itokavos asteroido, kuris skrieja aplink Saulę. Žmonija jau atvėrė duris į kitą pasaulį ir mes turime pasinerti į naują atradimų amžių Saulės sistemoje. Pasaulis išbandys naujus maršrutus į planetas ir asteroidus kosmose, ir ras būdų, kaip panaudoti saulės sistemos išteklius. Atsiras nauja kosmoso erdvės infrastruktūra“, – apie naujus kosmoso erdvės tyrinėjimus, veiklas savo pranešime kalbės J. Kawaguchi.
Projekto „Hayabusa“ kaina siekia apie 200 mln. dolerių. Daugelis pasaulio mokslininkų nebetikėjo, kad misijos zondas sėkmingai paims dulkių iš asteroido bei parskraidins mėginius į Žemę. Tai buvo pirmasis kartas pasaulyje, kuomet į Žemę buvo pargabentos medžiagos iš asteroido. „Hayabusa“ buvo paleistas 2003 metų gegužę ir sugrįžo 2010 metų birželį.
Tarptautinėje konferencijoje „Space Economy in the Multipolar World (SEMWO)“ netruks įdomių pranešėjų: tai ne tik pirmųjų lietuviškų palydovų kūrėjai, bet įvairių Lietuvos ir užsienio įmonių bei mokslo institucijų atstovai. Taip pat pranešėjų sąraše figūruoja aukšto lygio kosmoso srities profesionalai iš didžiausių kosmines programas vykdančių valstybių: JAV, Japonijos, Europos Sąjungos šalių, Rusijos ir Kinijos. Kaip ir kasmet atvyks vienas iš kosmonautų – beveik 135 paras kosmose praskraidęs Georgijus Grečko.
Tai vienas didžiausių kosmoso srities mokslo, technologijų ir verslo renginių Baltijos šalyse, kuris kiekvienais metais sukviečia kosmoso srities mokslininkus, verslininkus, valstybių kosmoso programų vadovus aptarti aktualius kosmoso ekonomikos klausimus. Renginys tampa pasaulinių kosmoso veiklos lyderių, partnerių iš mažųjų valstybių ir dar tik įsitraukiančių į kosmoso veiklas valstybių susitikimo vieta, kur kartu apžvelgiama, įvertinama ir aptariama dabartinė komercinės kosmoso rinkos situacija ir jos vystymosi tendencijos, inovatyvios idėjos ir technologijos, investavimo galimybės, artimesnio bendradarbiavimo klausimai. Konferencija yra nemokama, tačiau dėl riboto vietų skaičiaus būtina norinčių dalyvauti registracija. Daugiau apie rugsėjo 18–20 dienomis Vilniuje vyksiantį renginį galite skaityti Lietuvos kosmoso asociacijos internetinėje svetainėje.
Jau rytoj, rugsėjo 17 dieną Vilniaus Katedros aikštėje prasidės ir kitas su kosmoso tematika susijęs renginys – kosmoso technologijų paroda „European Space Expo“. Tai – Europos Komisijos projektas, keliaujantis per Europos miestus ir pristatantis Europos pasiekimus ir ambicijas kosmoso technologijų srityje, jų vaidmenį kasdieniniame gyvenime ir naudą visuomenei. Įėjimas nemokamas, paroda veiks iki rugsėjo 22 dienos.