Paaugliai vengia dalintis privačia informacija, kurią gali pamatyti jų tėvai, rašo savo portale CNN.
Carly su mama yra draugės tinkle „Facebook“, bet tai nereiškia, kad jos dalinasi visa savo informacija.
17-metė iš Kalifornijos patobulino savo „Facebook“ paskyros privatumo nustatymus, kad mama negalėtų matyti visų jos pranešimų sienoje. Jos tėtis socialiniais tinklais nesinaudoja.
„Dabar mama gali matyti tik tai, ką ant sienos parašau pati. Nuotraukų, vietų, kuriose mane pažymi kiti ir kokia informacija draugai dalijasi mano sienoje ji nemato“, – sakė Carly.
Apklausus kitus paauglius paaiškėjo, kad dauguma jų taip pat nustatė šiuos parametrus savo „Facebook“ paskyroje, kad galėtų laisvai bendrauti su savo bendraamžiais. Tuo tarpu tėvai ieško būdų, kaip savo vaikų veiklą socialiniuose tinkluose padaryti saugesnę.
Reputacija yra viskas
Šiuolaikiniams paaugliams socialiniai tinklai yra viskas. Jie užaugo dalindamiesi savo privačia informacija internete ir jaučiasi laisvai, profilyje publikuodami savo nuotraukas, mintis, vaizdo įrašus, užmezga santykius ir žymi vietas, kuriose yra buvę. Priešingai nei tėvų, jų nekankina nerimas, kad asmenine informacija gali piktnaudžiauti įmonės ar vyriausybė. Neseniai „Pew Internet“ ir „American life project“ atlikto tyrimo duomenimis, tik 9 procentai paauglių teigė, kad yra labai susirūpinę dėl to, kad trečiosios šalys pasinaudoja jų duomenimis.
Tai nereiškia, kad jie kelia savo informaciją beatodairiškai, – atidžiai kontroliuoja kas ir kokią informaciją mato. Tik 14 procentų paauglių turi viešai matomus „Facebook“ profilius. Jie taip pat ištrina žinutes, komentarus ir nepageidaujamas žymes.
Paaugliams privatumo nustatymai kartais net nereikalingi. 58 procentai apklaustųjų teigė, kad pranešimus koduoja, kelia tik tas nuotraukas, anekdotus, kuriuos supranta uždaras žmonių ratas.
Ieško naujų internetinių namų
Šiuo metu „Facebook“ vis dar yra populiariausias socialinis tinklas, tačiau susidomėjimas juo paauglių tarpe mažėja. Viešiems pranešimams dažniausiai yra naudojamas „Facebook“, o žinutėms naudojamasi kitais socialiniais tinklais, kurių tėvai nežino ir juose registruotis negali.
Daugelis paauglių taip pat yra „Twitter“, „Instagram“, „Tumblr“, „Vine“ ir „Pinterest“ socialinių tinklų vartotojai. Juose turi daugiau laisvės saviraiškai. „Twitter“ sparčiai populiarėja tarp jaunų vartotojų. O jam priklausantis „Vine“ suteikia galimybę kurti ir publikuoti 6 sekundžių vaizdo įrašus yra kūrybingas ir puikus dalinimosi žinutėmis būdas vaizdus vertinančiai kartai.
Net socialinis tinklas „LinkedIn“, skirtas išskirtinai profesionalams, savo vartotojų amžiaus cenzą sumažino iki 14–18 metų ir sukūrė specialius naujus puslapius, skirtus universitetų studentams.
Jeigu paaugliai nenori būti matomi, jie gali naudotis tokiomis mobiliomis žinučių siuntimo programomis, kaip „WhatsApp“, „Kik“, „SnapChat“.
Taikos sudarymas su tėvais
Tikrai gera išeitis – tiesiog susitarti tėvams ir vaikams tarpusavyje: kokią informaciją gimdytojams reikia matyti ir ar reikia komentuoti paauglių įrašus bei nuotraukas. Carly mama stengiasi nekomentuoti dukters nuotraukų, nes žino, kad tai dukrą erzina.
Carly stengėsi būti atvira: „Aš tikrai stengiuosi nesikeikti ir nekelti nuotraukų iš vakarėlių, bet sunku būti 100 procentų „švariai“, kai visas tavo gyvenimas verda internete“.