Šių metų gegužės 29-oji Lietuvos energetikos institute prasidėjo lydima džiugaus šurmulio. Nuo ankstaus ryto čia rinkosi daug įvairiakalbių jaunų žmonių – taip prasidėjo tris dienas trukusi tarptautinė doktorantų ir jaunųjų mokslininkų konferencija energetikos klausimais (Conference of Young Scientists on ENergy Issues – CYSENI). Tai buvo jubiliejinė – dešimtoji Lietuvos energetikos instituto (LEI) jaunųjų mokslininkų organizuojama konferencija.
Šiemet į renginį susirinko gausus būrys pranešėjų ne tik iš LEI, bet ir iš kitų Lietuvos mokslo ir studijų institucijų, tokių kaip Kauno technologijos universiteto, Vytauto Didžiojo universiteto, Vilniaus Gedimino technikos universiteto, Mykolo Romerio universiteto, Vilniaus universiteto, Fizinių ir technologijos mokslų centro.
Konferencijos rengėjų pastangomis padaryti šią konferenciją žymiausiu kasmečiu jaunųjų mokslininkų, dirbančių energetikos srityje, renginiu Baltijos jūros regione, konferencijoje sulaukta gausaus būrio jaunųjų mokslininkų iš kaimyninių valstybių mokslo ir tyrimų institucijų – Talino technologijos universiteto (Estija), Latvijos universiteto (Latvija), Fizikinės energetikos instituto (Latvija), Rygos technikos universiteto (Latvija), Žemės ūkio universiteto (Latvija), Techninės Fizikos institutas (Latvija), Branduolinės chemijos ir technologijos instituto (Lenkija), A.V. Lykovo Šilumos ir masės mainų instituto (Baltarusija), Energetikos instituto (Baltarusija), A. M. Pidgorny mechanines inžinerijos problemų instituto (Ukraina), Kijevo politechnikos institutas (Ukraina), Ukrainos hidrometeorologijos institutas (Ukraina), Nacionalinė mokslų akademija (Ukraina). Taip pat sulaukta dalyvių ir iš Moldovos universiteto (Moldova), Gruzijos technologinio universiteto (Gruzija), Semarang universiteto (Indonezija), Nigerijos universiteto (Nigerija) ir Feng Chia universiteto (Taivanas).
2013m. konferencijos dalyvių pasiskirstymas pagal šalis
Konferencijos atidarymas
Jubiliejinė konferencija buvo pradėta LEI direktoriaus habil. dr. Eugenijaus Ušpuro sveikinimo kalba gausiam konferencijos dalyvių ir svečių būriui. Po sveikinimo kalbos konferencijos organizatorės dr. Diana Meilutytė-Barauskienė ir dr. Asta Narkūnienė apžvelgė konferencijos istoriją, jos plėtrą per paskutiniuosius 10 metų bei pristatė planuojamą jubiliejinės konferencijos eigą.
Konferencija per pastaruosius 10 metų. Konferencija pirmą kartą buvo surengta 2002 m. siekiant sudaryti instituto doktorantams ir jauniesiems mokslininkams galimybę pristatyti savo tyrimų rezultatus bei susipažinti su kolegų vykdomais tyrimais, aptarti įvairias su energetikos sektoriumi susijusias aktualijas, skatinti mokslinį bendradarbiavimą. Kitais metais buvo nuspręsta į konferenciją pakviesti jaunuosiuos tyrėjus ir iš kitų Lietuvos mokslo ir studijų institucijų, ir taip paskatinti rezultatų sklaidą šalyje, inicijuoti ir skatinti bendradarbiavimą. Taip, nuo 2003 m. kasmet rengiama konferencija, populiarėjo, 2007 m. sulaukta svečių iš kaimyninių šalių, kurių kasmet vis daugėja.
Konferencijos dalyvių skaičiaus kaita 2002–2013 m. laikotarpiu
Žvelgdami į konferenciją per visą jos rengimo laikotarpį organizatoriai džiaugiasi sulaukdami nuolatinių dalyvių, tokių kaip jaunieji mokslininkai iš Baltarusijos Vladimir Leschevich (nuo 2007 m.) ar Anton Brin (nuo 2009 m.).
Konferencijos mokslo komitetas. Per 10 konferencijos gyvavimo metų rengėjų pastangomis mokslo komiteto narių skaičius didėjo, ir 2013 m. jį sudaro nariai iš Lietuvos ir 14-os užsienio valstybių.
Konferencijos mokslo komiteto narių pasiskirstymas pagal šalis (2013 m. duomenys)
Tai tik patvirtina konferencijos tarptautiškumą ir užtikrina rezultatų sklaidą bei pripažinimą mokslinėje visuomenėje.
Konferencijos temos. Šiame jaunuosius energetikus suburiančiame renginyje visada buvo nagrinėjamos pagrindinės su energetikos sektoriumi susijusios temos:
- Vandenilis ir kuro elementai
- Atsinaujinantys energijos šaltiniai
- Šiuolaikiniai energijos tinklai
- Energijos vartojimo efektyvumas ir taupymas
- Žinios energetikos politikai formuoti
- Šiluminės fizikos, skysčių bei dujų mechanikos ir metrologijos sričių tyrimai
- Medžiagų mokslai ir technologijos
- Degimo ir plazminių procesų tyrimai
- Globalūs pokyčiai ir ekosistemos
- Termobranduolinės sintezės tyrimai
- Branduolinė energetika ir radiacinė sauga
- Kompleksiniai energetikos aspektai
Konferencija vyksta anglų kalba, pranešimų medžiaga taip pat leidžiama anglų kalba. Tai skatina ne tik Lietuvos jaunųjų mokslininkų bei kolegų iš užsienio tyrimų rezultatų sklaidą, bet ir sudaro palankias sąlygas tolesniam tarptautiniam bendradarbiavimui. Konferencijos aktualumą ir reikalingumą įrodo daugybė teigiamų atsiliepimų iš konferencijoje dalyvavusių mokslo darbuotojų bei jaunųjų mokslininkų. LEI vadovybės ir rėmėjų parama bei palankūs dalyvių vertinimai skatina LEI Jaunųjų mokslininkų sąjungą toliau puoselėti ir plėtoti konferencijos, kaip jaunų energetikos problemų tyrėjų kasmečio susitikimo, mainymosi idėjomis ir patirtimi, bei naujų įgūdžių lavinimo idėją.
Jubiliejinė konferencija. Jubiliejaus proga pirmojoje konferencijos sesijoje mokslinius pranešimus skaityti buvo pakviesti kviestiniai pranešėjai, žinomi savo srities mokslininkai: dr. Axel Winter (ITER, Prancūzija), Dalius Klyvis (AGA, Lietuva), dr. Jurga Lazauskienė (Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos Giluminių tyrimų skyriaus vedėja, Lietuva).
Konferencijos svečias prof. Romas Viskanta (Purdue universitetas, JAV) pranešimą apie šilumos inžinerijos iššūkius skaitė antrąją konferencijos dieną. Profesorius taip pat įteikė Vydūno jaunimo fondo įsteigtą Romo Viskantos vardinę premiją dviems LEI jauniesiems mokslininkams, aktyviai dirbantiems šiluminės fizikos, šilumos mainų, branduolinės energetikos ir bendrai energetikos srityse:
- 2012 m.premija paskirta doktorantui Andriui Tamošiūnui,
- 2013 m. premija paskirta doktorantui Tadui Kaliatkai.
2013 m. konferencijai buvo pateiktos 138 anotacijos, iš kurių 98 buvo priimtos pristatyti konferencijoje . Iš pateiktų mokslinių publikacijų patyrę recenzentai atrinko 80 publikacijų, tinkamų publikuoti konferencijos medžiagoje. Konferencijos metu moksliniai pranešimai buvo skaitomi 2–3 lygiagrečiose sekcijose, jose dalyvaujant ir straipsnių recenzentams – pripažintiems technologijos mokslų srities ekspertams. Pastariesiems buvo sudarytos galimybės jau prieš konferenciją susipažinti su pateiktais jaunųjų mokslininkų ir tyrėjų darbais, renginio metu jie pateikė iškilusius klausimus, komentavo jaunųjų mokslininkų darbus, vedė diskusijas. Siekiant gerinti doktorantų ir kitų jaunųjų mokslininkų viešo bendravimo įgūdžius, posėdžiams pirmininkavo jaunieji konferencijos dalyviai bei LEI energetikos instituto jaunųjų mokslininkų sąjungos valdybos atstovai.
Konferencijos pranešimų medžiaga. Vienas reikšmingesnių konferencijos rezultatų yra jaunųjų mokslininkų atliktų tyrimų apibendrinimas, kokybiškų mokslinių publikacijų parengimas ir jų pateikimas mokslo visuomenei. Konferencijos dalyvių paruoštos mokslinės publikacijos bei anotacijos publikuotos konferencijos medžiagoje, leidžiamoje elektronine forma (CD, ISSN 1822-7554). Išleista medžiaga pasieks pagrindinius šalies mokslo centrus ir bibliotekas, taip pat ir kai kurias užsienio bibliotekas bei mokslo centrus. Dalyvaujant minimoje konferencijoje jauniesiems jos dalyviams buvo sudarytos puikios galimybės ne tik gauti savo darbų recenzijas, bet ir mokytis recenzuoti, vertinti kolegų straipsnius, nagrinėjamos temos aktualumą, gautų rezultatų svarbą.
Geriausių darbų autoriai. Šiemet, kaip ir kasmet, buvo paskelbti geriausių darbų autoriai, įvertinus jų mokslo problemų aktualumą, siūlomus sprendimo metodus, gautų rezultatų svarbą, efektyvaus viešo kalbėjimo įgūdžius. Atsižvelgiant į konferencijos dalyvių patirtį dirbant mokslinį darbą, įgūdžius, vertinimas atliktas dviejose grupėse. Susumavus oficialiojo, jaunojo bei pranešimo recenzento paskirtus balus, geriausių darbų autoriais paskelbti:
MAGISTRANTŲ IR PIRMŲJŲ BEI ANTRŲJŲ METŲ DOKTORANTŲ GRUPĖJE:
- Artjoms Obushevs (Latvija)
- Chun-Min Liu (Taivanas)
- Tomas Iešmantas (Lietuva)
TREČIŲJŲ IR KETVIRTŲJŲ METŲ DOKTORANTŲ BEI JAUNŲJŲ MOKSLININKŲ GRUPĖJE:
- Yauhen Baranyshyn (Baltarusija)
- Tadas Kaliatka (Lietuva)
- Anton Brin (Baltarusija)
Nugalėtojus pasveikino, pasiekimus pažyminčius diplomus bei rėmėjų dovanas įteikė LEI mokslinis sekretorius-informacijos skyriaus vadovas dr. Rolandas Urbonas ir viena konferencijos organizatorių dr. Diana Meilutytė-Barauskienė.
Kultūrinė programa. Renginio metu pasibaigus oficialiajai daliai buvo pasiūlyta ir turininga kultūrinė programa.
Pirmosios konferencijos dienos pabaigoje konferencijos svečiai buvo pakviesti į vakarienę, kurios metu dalyviai galėjo pasivaišinti tradiciniais lietuviškais valgiais bei gėrimais, vėliau ir su tradicinėmis tautinėmis pramogomis – šokiais, dainomis. Su šiomis tradicijomis supažindino bei puikią dalyvių nuotaiką kūrė tautinių šokių kolektyvas „Rasa“.
Antrąją dieną dalyviams buvo sudarytos galimybės apžiūrėti LEI mokslines laboratorijas. Svečiai labai teigiamai įvertino institute įkurto Nacionalinio atviros prieigos Ateities energetikos technologijų mokslo centro, kuris finansuotas Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis, įrangos galimybes.
Renginio pabaigoje organizatoriai surengė dalyviams teminę ekskursiją po Kauno miestą.
Pabendravę mokslinėmis temomis, užmezgę kontaktus bei įgavę naujos patirties, konferencijos dalyviai išsiskirstė sutarę susitikti konferencijoje kitais metais.
Rengėjai ir rėmėjai. 2013 m. LEI JMS iniciatyvą rengti šį kasmetį renginį kaip visuomet palaikė instituto vadovybė, skyrusi finansinę bei techninę paramą. Konferencijai rengti paramą taip pat skyrė AGA bei „REO Investment“.