Gegužės 28 d. Lietuvos studentų sąjunga pristatė tyrimą „Akademinio sąžiningumo indeksas 2013“. Jau antrus metus iš eilės atliekamo tyrimo tikslas – nustatyti, kiek paplitęs nesąžiningas elgesys Lietuvos aukštosiose mokyklose ir atrasti efektyvesnių būdų su juo kovoti.
„Akademinis nesąžiningumas yra labai didelė Lietuvos aukštojo mokslo yda. Pristatydami šį tyrimą norime atkreipti dėmesį, kad nepakankamas dėmesys sukčiavimo paplitimui smukdo studijų kokybę, skatina diplomo nuvertėjimą ir kompromituoja aukštojo mokslo sistemą. Kovoti su šia problema akademinė bendruomenė turėtų drauge ir nuolat, tikslingai“, – kalbėjo Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Paulius Baltokas.
Kaip rodo tyrimo rezultatai, daugiausiai studentų iš nesąžiningo elgesio formų dažniausiai pasitaikančiomis laiko nesąžiningumą atliekant savarankiško darbo užduotis ir nesąžiningą elgesį viešų atsiskaitymų metu.
Dėstytojai nesąžiningo elgesio pastebi žymiai mažiau
Tyrimas atskleidė, kad dėstytojai nesąžiningą elgesį mano esant daug mažiau paplitusiu, nei studentai. Pavyzdžiui, vos 5 proc. dėstytojų paruoštukių naudojimą atsiskaitymų metu įvardija kaip labai paplitusį reiškinį, o taip manančių studentų yra net 7 kartus daugiau (34 proc.).
„Šiais metais į tyrimą pirmąkart įtraukėme ir dėstytojų apklausą. Jų, kaip ir studentų, klausėme kiek paplitusios tam tikros nesąžiningo elgesio formos. Rezultatai išties nustebino: daugelis dėstytojų arba nepastebi, arba atsisako pastebėti nesąžiningą elgesį atsiskaitymų metu. Iš to galime spręsti, kad dėstytojo vaidmuo studijų procese ne iki galo įgyvendinamas“, – teigė Studentų sąjungos sociologinių tyrimų koordinatorius Martynas Kriaučiūnas.
Studentai raštiškai pasižadės nesukčiauti
Siekdama prisidėti prie sukčiavimo viešų atsiskaitymų metu prevencijos, Lietuvos studentų sąjunga kartu su „Transparency International“ Lietuvos skyriumi pasiūlė aukštosioms mokykloms naudoti specialius viešų atsiskaitymų lapus. Ant jų atspausdintas studento pasižadėjimas elgtis sąžiningai ir nesinaudoti neleistinomis priemonėmis ar kolegų pagalba.
Šiai Studentų sąjungos ir „Transparency International“ iniciatyvai jau pritarė Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Zigmas Lydeka ir Kauno technologijos universiteto rektorius, Lietuvos universitetų rektorių konferencijos prezidentas Petras Baršauskas. Panaši praktika jau yra taikoma ISM Vadybos ir ekonomikos universitete. Tikimasi, kad dar neįsibėgėjus pavasario egzaminų sesijai prisijungs ir kitų aukštųjų mokyklų vadovai bei administracijos.
Tyrimo pristatyme, be Studentų sąjungos atstovų, taip pat dalyvavo LR Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis, Oksfordo universiteto Politikos ir tarptautinių santykių katedros vyriausiasis mokslinis bendradarbis dr. Ainius Lašas ir „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.
Antrus metus iš eilės Lietuvos studentų sąjungos atliekamu tyrimu siekiama įvertinti akademinio nesąžiningumo paplitimą Lietuvos aukštosiose mokyklose. 2013 m. kovo 30 – balandžio 7 dienomis atliktoje apklausoje dalyvavo 1700 bakalauro, magistro ir vientisųjų studijų studentų. Dėstytojų apklausą vykdė „Spinter tyrimai“. Balandį buvo apklausta 514 aukštųjų mokyklų dėstytojų.