Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 26 d. 20:28
Augant eismo spūstims, infrastruktūros pokyčių neužteks: būtina keisti keliavimo įpročius
Lapkričio 26 d. 17:52
Kad 3D spausdintuvai mokyklose nedulkėtų – naujų technologijų mokosi ir mokytojai
Lapkričio 26 d. 14:19
Ar dirbtinio intelekto sistemų kūrėjai atsako už šių sistemų sukeltą žalą?
Lapkričio 26 d. 11:35
Dinamiškas ir universalus: antros kartos „Audi Q5 Sportback“
Lapkričio 26 d. 08:35
„Sony“ pristato antros kartos „Alpha 1 II“ pilno kadro fotoaparatą
Lapkričio 25 d. 20:25
Elektrinis sunkvežimis „Renault Trucks E-Tech T“ viena įkrova nuvažiuos 600 km
Lapkričio 25 d. 17:22
„Sony“ pristato pirmąjį „G Master“ standartinį priartinantį objektyvą su pastovia F2 diafragma
Lapkričio 25 d. 14:49
Apsaugokite savo namus: gyventojų klaidos, kurios traukia vagis, ir ekspertų sprendimai
Lapkričio 25 d. 11:20
Iš proto varanti senutė: kaip DI kovoja su telefoniniais sukčiais?
Lapkričio 25 d. 08:34
Kaip ištrinti fono paveikslėlį „iPhone“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Silicio slėnio magnatai nusprendė nušluostyti nosį Nobelio premijų teikėjams

Publikuota: 2013-02-21 19:10
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

„Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas, „Google“ bendraįkūrėjis Sergejus Brinas ir rizikos kapitalistas Jurijus Milneris kartu įsteigė iki šiol solidžiausią fondą, iš kurio kasmet bus dalinami apdovanojimai už pačius pažangiausius pasiekimus gyvybės mokslų srityje. Ir 11 apdovanojimų buvo skirta nedelsiant. Naujai įsteigto apdovanojimų fondo tikslas – paskatinti mokslinius tyrimus, kurie gali išgydyti iki šiol nepagydomas ligas ir pailginti žmogaus gyvenimo trukmę.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Silicio slėnio magnatai nusprendė nušluostyti nosį Nobelio premijų teikėjams„Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas, „Google“ bendraįkūrėjis Sergejus Brinas ir rizikos kapitalistas Jurijus Milneris kartu įsteigė iki šiol solidžiausią fondą, iš kurio kasmet bus dalinami apdovanojimai už pačius pažangiausius pasiekimus gyvybės mokslų srityje. Ir 11 apdovanojimų buvo skirta nedelsiant, rašo guardian.co.uk.

Naujai įsteigto apdovanojimų fondo tikslas – paskatinti mokslinius tyrimus, kurie gali išgydyti iki šiol nepagydomas ligas ir pailginti žmogaus gyvenimo trukmę. Palyginimui, prestižinių Nobelio premijų laureatams skiriamas „tik“ 1 mln. dolerių apdovanojimas, be to, medicinos srities mokslininkai gali tikėtis tik vienos premijos – kitos atitinka literatams, politikams, fizikams ir chemikams.

„Sudarius genomo žemėlapį tikimasi, kad per ateinančius 10–20 metų bus padaryta milžiniška pažanga medicinoje, taigi, manau, kad tai yra labai tinkamas laikas paskatinti moksliniu požiūriu pažangiausius protus“, – sakė J. Milneris. Fizikos mokslų daktaras, veiklą mokslo srityje iškeitęs į rizikingas investicijas Rusijos interneto versle, įtikino kitus iš interneto milijardus dolerių uždirbusius verslininkus prisidėti prie fondo steigimo ir paskatinti naują molekulinių biologų ir genetikų kartą imtis reikšmingos veiklos. „Tikimės, kad jaunoji karta supras, visuotinio pripažinimo gali sulaukti ne tik pasiekimai sporto ar pramogų srityje“, sakė investuotojas.

J. Milneris, turintis namus ir Maskvoje, ir Kalifornijoje, praėjusiais metais išdalino apdovanojimus fundamentalius fizikos tyrimus atliekantiems mokslininkams. Jie taip pat buvo 3 mln. JAV dolerių dydžio – pirmiesiems 9 laureatams buvo padalinti 27 mln. dolerių. Taip pat buvo sudarytas komitetas, kuris ateinančiais metais išrinks po vieną kasmetinį 3 mln. dolerių prizo laimėtoją fundamentaliosios fizikos srityje.

Tą patį apdovanojimų modelį, tik didesniu mastu, J. Milneris nusprendė pritaikyti ir gyvybės mokslų srityje. „Deja, turiu du giminaičius, sergančius labai sunkiomis ligomis – vienas jų serga vėžiu. Man šių prizų teikimas yra labai asmeniškas“, – sakė verslininkas.

Norėdamas pagerbti 11 mokslininkų, kuriems bus išdalinti 33 mln. dolerių, J. Milneris kreipėsi į M. Zuckerbergą, su kuriuo investuotojas susipažino 2009 metais, kuomet jis į „Facebook“ investavo 200 mln. dolerių, taip pat prie fondo kūrimo prisidėjo rusų kilmės JAV verslininkas Sergejus Brinas, nepaisant kartais įtemptų santykių tarp „Google“ ir „Facebook“. Ketvirtoji fondo steigėja yra S. Brino žmona Anne Wojcicki.

Fondo steigėjai pasidalins pirmųjų 11 mokslininkų apdovanojimo ir vėlesnių kasmetinių 5 mokslininkų apdovanojimo išlaidomis. Naujajam fondui vadovausiantis „Apple“ direktorių tarybos pirmininkas Artas Levinsonas sakė: „Fondą inicijavo Jurijus. Kiek man žinoma, anksčiau nieko panašaus nebuvo“.

Apdovanojimų tikslas – ne tik praturtinti mokslininkus. „Taip, tai yra didelės sumos. Tačiau pasaulį labiausiai pakeičiančių atradimų autoriai neretai būna mokslininkai, kurie darbuojasi be didelio triukšmo ir pripažinimo, be apdovanojimų. Mano manymu, tai yra tikrieji didvyriai“, – sakė A. Levinsonas.

Su naujienomis apie apdovanojimus supažindinti laureatai iš JAV, Japonijos, Italijos ir Olandijos, buvo sukrėsti nudžiuginti.

„Kuriam laikui turėjau prisėsti ant grindų. Maniau, tai koks nors pokštas ar dar vienas Nigerietiškos apgavystės atvejis. Šio fondo mastas toks milžiniškas, kad, manau, jis labai stipriai paveiks gyvybės mokslų pažangą“, – sakė 51 metų Cornelia Bargmann, Rockefeller universitete (JAV) atliekanti pažangius neuroninių grandinių ir elgsenos tyrimus. Paklausus, kaip ji ketina išleisti pinigus, mokslininkė atsakė: „Tai visiškai peržengia mano normalų išlaidų planavimą. Neįsivaizduoju. Gal automobilį susiremontuosiu?“

Hubrechto instituto (Olandija) 55 metų molekulinės genetikos profesorius Hansas Cleversas, vykdantis kamieninių ląstelių ir žarnyno vėžio tyrimus sakė, kad jau atsitokėjo po praėjusią savaitę pirmąkart išgirstos naujienos. „Jau šiek tiek apsipratau su mintimi. Kai paklausiau, kam turi būti panaudoti pinigai, [A. Levinsonas] man pasakė, kad jie gyvenimui palengvinti“. H. Cleversas ketina už šiuos pinigus pasikviesti apie 150 mokslinių bendradarbių į simpoziumą Amsterdame. „Surengsime didelį vakarėlį“.

Nors apie šiuos apdovanojimus paskelbta prieš pat Oskarų išdalijimą, iš tikrųjų jie labiau konkuruoja su Švedijos karališkosios mokslų akademijos teikiamais Nobelio prizais. Proveržio apdovanojimui (Breakthrough prize) mokslininkus internetu gali nominuoti kiekvienas norintis. Organizatoriai mano, kad laimėtojais turėtų būti skelbiami mokslininkai pačiame jėgų žydėjime – tai, pasak jų, neturėtų būti užtarnauto poilsio iškeliavusių mokslininkų pagerbimo būdas.

Fondo taisyklėse numatyta, kad vieną apdovanojimą besidalinančių mokslininkų kiekis neribojamas (Nobelio komitetas vieno prizo laimėtojų kiekį riboja iki 3 asmenų). Laimėtojai bus renkami slapčia balsuojant nuolat besiplečiančiam atrankos komitetui. Ir, skirtingai nei Nobelio apdovanojimų atveju, nebus jokių prabangių apdovanojimo ceremonijų. Tiesiog tikimasi, kad laureatai per metus po apdovanojimo noriai duos interviu ir sakys kalbas.

Weill Cornell medicinos koledžo (JAV) Vėžio centro direktorius Lewisas Cantley, kuriam trečiadienį sukako 64 metai, tyrinėja mutavusius signalo perdavimo kelius, kurie gali suteikti galimybių įveikti diabetą ir kitas genetinės kilmės ligas. Jis sakė: „Vos nuo kėdės nenukritau. Net nežinojau, kad tokie apdovanojimai egzistuoja“.

57 metų Titia de Lange, Rockefeller universitete atliekanti ląstelių biologijos, genetikos ir vėžio tyrimus, sakė, kad jai šis prizas atrodo visiškai nerealus: „Nesu pratusi turėti daug pinigų. Iš esmės neturiu jokio turto“. Pasak jos, 2 moterys 11 laureatų sąraše atitinka tame lygyje dirbančių mokslininkų lyčių santykį. „Žinoma, norėtųsi, kad moterų būtų daugiau“.

Vienas iš vyriausių laureatų yra 70 metų sulaukęs Princetono universiteto genomikos veteranas. Jis teigė, kad tokia netikėtai iš dangaus nukritusi pinigų suma verčia jį jaustis nejaukiai, taigi, mokslininkas dalį pinigų ketina išdalinti. Jis padėkojo fondo steigėjams, tačiau nepraleido progos pasiskųsti, kad tuos pinigus būtų tikslingiau išleisti žiniasklaidoje viešinant gyvybės mokslų darbus ir didinant visuomenės susidomėjimą šia sritimi. „Per 30–40 pastarųjų metų pažanga buvo žaibiška, tačiau apie ją nedaug ką girdime“.

Pirmieji Proveržio apdovanojimo laureatai

1. Cornelia I Bargmann

Rockefeller universiteto Neuroninių grandinių ir elgsenos laboratorijos vadovė, Howardo Hugheso medicinos instituto tyrėja – už neuroninių grandinių genetikos bei elgsenos tyrimus, sinapsių molekulių-rodyklių (guidepost) atradimą.

2. Davidas Botsteinas

Princetono universiteto (JAV) Lewis-Sigler integruotos genomikos instituto profesorius – už žmogaus paveldimų ligų, sukeliamų DNR polimorfizmų, žemėlapio sudarymą.

3. Lewisas C Cantley

Weill Cornell medicinos koledžo (JAV) profesorius ir vadovas – už PI-3 kinazės atradimą ir jos vaidmens vėžio metabolizme nustatymą.

4. Hansas Cleversas

Hubrechto universiteto (Olandija) molekulinės genetikos profesorius – už Wnt signalinio kelio vaidmens audinių kamieninėse ląstelėse ir vėžiniuose dariniuose aprašymą.

5. Titia de Lange

Rockefeller universiteto Andersono vėžio tyrimų centro direktorė, Ląstelių biologijos ir genetikos laboratorijos vadovė – už telomerų tyrimus, parodžiusius, kaip jos apsaugo chromosomų galus bei koks yra jų vaidmuo vėžio genomo nestabilume.

6. Napoleone'as Ferrara

Kalifornijos universiteto San Diege (JAV) Moores vėžio centro vyresnysis direktoriaus pavaduotojas mokslo reikalams, patologijos profesorius – už angiogenezės mechanizmo atradimą, leidusį sukurti naujus vėžio ir akių ligų gydymo būdus.

7. Ericas S. Landeris

Harvardo universiteto ir Masačusetso technologijų instituto (JAV) Broad instituto įkūrėjas bei vadovas, MIT biologijos profesorius, Harvardo medicinos mokyklos sistemų biologijos profesorius – už žmogaus genetinių ligų nustatymo bendrųjų principų nusakymą ir jų pritaikymą medicinoje sukuriant žmogaus genomo genetinius, fizinius ir sekų žemėlapius.

8. Charlesas L Sawyersas

Howardo Hugheso medicinos instituto tyrėjas – už vėžį lemiančių genų nustatymą ir tikslinę terapiją.

9. Bertas Vogelsteinas

Johnso Hopkinso universiteto (JAV) Sidney Kimmel vėžio centro inkologijos ir patologijos profesorius – už vėžio genomikos ir vėžį slopinančių genų tyrimus/

10. Robertas A Weinbergas

MIT vėžio tyrimų profesorius, MIT Ludwigo molekulinės onkologijos centro direktorius – už žmogaus vėžio genų charakterizavimą.

11. Shinya Yamanaka

Kijoto universiteto (Japonija) iPS ląstelių tyrimo ir taikymo centro direktorius, Gladstone institutų kamieninių ląstelių biologijos tyrėjas, Kalifornijos universiteto San Franciske anatomijos profesorius.


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama