Patentus kaupiantis holdingas, bendradarbiaujantis su vieno olandų programuotojo našle ir šeima, padavė į teismą kompaniją „Facebook“ dėl dviejų patentų pažeidimo. „Patentinis trolis“ „Rembrandt Social Media“ tvirtina, jog jo turimi patentai aprašo socialinius tinklus kaip tokius, o pats olandų programuotojas dar senų senovėje yra sukūręs „online“ dienoraščio programą, taigi reikalauja kol kas dar nenustatyto dydžio išmokos.
Patentiniame skunde pasakojama apie žmogaus, vardu Joannes Jozef Everardus Van Der Meer, likimą. Tvirtinama, kad būtent jis pirmasis nusprendė duoti „WEB gyventojams“ galimybę dalintis informacija su išrinktųjų žmonių grupe ir naudotis nuorodomis, kad būtų galima gauti prieigą prie kitų duomenų. Programuotojas įkūrė kompaniją „Aduna“ ir ėmėsi realizuoti savo idėją, prieš tai apiforminęs patentus 6 289 362 ir 6 415 316. Be to, jis užregistravo domeno vardą www.surfbook.com, tačiau ar jis ką nors darė su juo, išlieka paslaptimi. 2004 metų birželio mėnesį olandas Van Der Meer mirė.
„Facebook“ gimė 2003 metais ir, ieškovo teigimu, „puikiai atspindi panašumus su „online“ dienoraščio funkcionalumu ir techniniu išpildymu, kurį Van Der Meer išrado keletą metų prieš tai“. Didžiausias pasaulyje socialinis tinklas leidžia organizuoti asmeninę informaciją ir trečių šalių turinį chronologiniu formatu, o taip pat dalintis „konkrečiais dienoraščio įrašais su pasirinkta žmonių grupe, t. y. vartotojo draugais, pasirenkant nustatomą konfidencialumo lygį“. Be to, „Facebook“ gyvena iš reklamos gaunamų pajamų, o šis verslo modelis aprašytas patente 6 415 316.
Galų gale, „Facebook“ suteikia galimybę talpinti trečių šalių turinį, pasinaudojant mygtukais „Share“ ir „Like“, kurie taip pat neva buvo išrasti olandų programuotojo, tvirtinama patentiniame ieškinyje.
Dar vieno patento pažeidimu kaltinama ir kompanija „AddThis“. Ieškinys paduotas vienam iš Virdžinijos valstijos (JAV) teismų, kuris pasižymi labai greita patentų registracija. Beje, būtent ten ir bazuojasi kompanija „AddThis“.
Tarp kitko: tvirtinama, kad „Facebook“ žino apie olando Van der Meer patentus, kadangi vienas iš jų cituojamas patente, kurį „Facebook“ gavo dar 2012 metais.
Nėra nieko neįprasta tame, kad koks nors patentų savininkas paduoda į teismą didelę interneto kompaniją. 2012 metais „Facebook“ gavo atitinkamą pranešimą apie 20 kartų, ir tik vienas iš jų buvo apiformintas to, kurį galima laikyti konkurentu – „Yahoo!“. Tačiau čia atvejis, matyt, kiek įdomesnis. Kompanijos „Rembrandt Social Media“ advokatai žada į teismą atvesti mirusio olandų programuotojo našlę ir draugus. Ne veltui kovoje prieš „Facebook“ pasitelkta viena didžiausių JAV advokatų kontorų „Fish & Richardson“, kuri specializuojasi tokiuose patentiniuose ieškiniuose.
Reikia pažymėti, jog minėtam „patentiniam troliui“ gana neblogai sekasi. Jis buvo įkurtas 2004 metais, o jau 2008 metais gavo apie 150 mln. dolerių investicijų. Tais pačiais metais kompanija laimėjo bylą prieš kontaktinių lęšių gamintoją „Ciba Vision“, kurį privertė išmokėti apie 41 mln. dolerių Tais pačiais metais „Rembrandt“ tvirtino, kad turi skaitmeninės TV ir kabelinio modemo DOCSIS standartus aprašančius patentus, tačiau vėliau ją pačią apkaltino tuo, kad ji bandė viską pateikti taip, tarsi užsiimtų kabelinių modemų gamyba.
Žinoma, „Facebook“ niekada nepretendavo į pirmojo socialinio tinklo titulą. Prieš jį buvo galima sutikti „MySpace“, „Friendster“ ir kitus. Ir akivaizdu, jog socialiniai tinklai auga ir pasiekia sėkmės (arba „sudega“) išskirtinai dėl to, kaip pavyksta realizuoti idėją, o ne dėl idėjos patentinių teisių gynybos. Kas benutiktų su surfbook.com, jo įtaka šių idėjui vystymuisi yra lygi nuliui. Vis tik olandų programuotojo paveldėtojai ir „patentinis trolis“ (šio savininkas, beje, vis dar išlieka anonimu) mano, kad jie turi monopolinę teisę į internetinius dienoraščius iki pat 2021 metų, kadangi, remiantis juristais, nesvarbu, pavyko idėją komercializuoti ar ne; svarbiausia, kad pavyko užpatentuoti.