Ilgai lauktas sugrįžimas įvyko, Kimas Dotcomas pagaliau atkūrė Megaupload.com tinklalapį, kuris šįkart atgijo kaip Mega.co.nz debesų technologija, paremta failų talpinimo sistema. Amerikos teisių gynėjai „Megaupload“ tinklalapį uždarė dar pernai, tačiau jo kūrėjas milijonierius Kimas Dotcomas iškart pareiškė, kad nenuleis rankų ir darys viską, kad žmonės ir toliau galėtų dalytis failais.
Dėka plačiai „Mega“ tinklalapio atidarymą nušvietusios žiniasklaidos, į failų talpinimo debesyse paslaugos teikėjų rinką tinklalapis žengė su trenksmu. Per pirmąją parą sistemoje buvo užregistruota daugiau nei milijonas paskyrų, todėl jau kitą rytą iš lovos atsikėlęs Kimas Dotcomas internete išvydo straipsnius, kuriuose „Mega“ tinklalapis įvardijamas kaip populiariausios iki šiol debesų sistemos „Dropbox“ pagrindinis konkurentas.
Naudotojų privatumui naujojoje sistemoje teikiamas itin didelis dėmesys. K. Dotcomas naują tinklalapį pristato kaip tarnybą, kuriai svarbu išlaikyti aukščiausios klasės naudotojų privatumą. Nieko nuostabaus, kad ir „Mega“ bendrovė apibūdinama kaip „privatumo kompanija“ (angl. the privace company).
Ekstravagantiškasis Kimas Dotcomas ne kartą buvo teisiamas dėl pelnymosi iš autorių teisėmis apsaugotų kūrinių. 2012-aisiais „Megaupload“ tinklalapis buvo uždarytas, o jo kūrėjas apkaltintas nusikalstamu būdu įgijęs turto už daugiau nei pusę milijardo JAV dolerių, iš jo konfiskuota prabangi vila ir dešimtys šimtus tūkstančių dolerių kainuojančių automobilių. Tačiau 39 metų gimtadienį pirmadienį atšventęs vyras nenustojo kovoti už laisvą internetą ir sukūrė „Mega“ sistemą.
Kas tas „Mega“?
„Mega“ sistema paremta debesų technologija. Tinklalapyje užsiregistravęs asmuo gali talpinti bet kokio pobūdžio failus ir jais dalytis su kitais internautais. Nemokamai kiekvienam naudotojui suteikiama 50 GB vietos debesyje. Failų dydis, jei jis neviršija nustatytos talpos, neribojamas, todėl į sistemą galima įkelti nors ir visą 50 GB „sveriantį“ filmą.
Šiuo metu „Mega“ sistema veikia tik interneto naršyklėse, o pačiame tinklalapyje galima išvysti rekomendacijas naršymui naudoti „Google Chrome“. Tačiau Kimas Dotcomas pažadėjo, jog jau artimiausiu metu bus sukurtos ir programos kompiuteriams bei mobiliesiems įrenginiams.
Daugiau vietos debesyje kainuoja 9,99 eurai mėnesiui arba 99 eurai metams. Už šią sumą suteikiama net 500 GB vietos.
Slaptažodžio svarba
Siekdamas savo naudotojams suteikti kuo daugiau privatumo, K. Dotcomas tinklalapyje nepaliko slaptažodžio priminimo funkcijos. Tad geriau jau kur nors užsirašykite savo slaptažodį, nes kitu atveju, jį pamiršę, paskyrą prarasite visam laikui. Registruojantis kiekvieno naudotojo slaptažodis užkoduojamas 2048 bitų RSA raktu, tad slaptažodžio atkūrimas tampa tiesiog nebeįmanomas. K. Dotcomas tik užsiminė, kad ateityje galbūt atsiras funkcija, leidžianti ne atkurti, o pasikeisti slaptažodį.
Failų kodavimas
Didelis dėmesys „Mega“ sistemoje skiriamas ir failų privatumui. Šių pavadinimai užkoduojami tiek juos įkeliant į sistemą, tiek ir parsisiunčiant. Dauguma kitų tradicinių talpyklų debesyse išsaugo originalius failų pavadinimus. Manoma, kad „Mega“ sistemoje failų kodavimas buvo padarytas todėl, kad pagal pavadinimus būtų sunkiau susekti, kur yra filmų, muzikos ar kitų autorinių failų kopijos.
Dalytis failais šioje sistemoje galima naudotojui išsiuntus elektroninį laišką arba sugeneravus nuorodą. „Mega“ tinklalapyje žadama, kad kiekvienas naudotojas pats galės pasirinkti, kas gali gauti prieigą prie jo failų. Saugius failus bus galima laikyti saugiame aplanke, kuris bus prieinamas tik paskyros savininkui.
Dar neaišku, ar ilgai išsilaikys toks „Mega“ populiarumas. Kovos su piratavimu grupės jau ruošia ginklus dar vienam mūšiui su K. Dotcomu, tad nereikėtų nustebti, jei netrukus prieš šį turtuolį būtų pradėtas dar vienas ikiteisminis tyrimas.