Pasaulinė konkurencija ir globalūs rinkos iššūkiai verčia įmonių vadovus ieškoti būdų, kaip užtikrinti kompanijų maksimalų konkurencingumą, tuo pačiu metu mažinant išlaidas, atsisakant sudėtingų sprendimų, tačiau išlaikant tą patį paslaugų suteikimo lygį bei nuolat didinant įmonės produktyvumą. Sudėtingi technologiniai sprendimai, o tuo pačiu brangus ir neefektyvus jų panaudojimas ir toliau lieka iššūkiu moderniam verslui.
Verslas žengia virtualizacijos keliu
Pastaruoju metu organizacijų vadovai privalėjo iš naujo įvertinti įmonių IT strategijas bei ieškoti būdų, kaip optimaliai panaudoti turimas lėšas. Informacinių technologijų specialistai teigia, jog modernus verslas vis dažniau renkasi sąnaudas ir energijos vartojimą mažinančius, o taip pat verslo operatyvumą didinančius sprendimus. Virtualizacija buvo tas IT įrankis, kuris pasiūlė pirmuosius žingsnius, padedančius išspręsti minėtas problemas ir suteikė organizacijoms didesnį konkurencinį pranašumą.
Pasak tarptautinės informacinių technologijų kompanijos „DPA Lietuva“ vadovo Lauryno Truncės, serverių virtualizacija iš esmės yra procesas, kai programinės įrangos pagalba fiziniai serveriai suskaidomi į mažesnius virtualius serverius. Tai padidina esamų serverių resursus. Virtualūs serveriai yra priešingybė fiziniams, kurie paprastai naudojami vienai funkcijai atlikti, pavyzdžiui, vienas serveris yra skirtas elektroniniam paštui, kitas – finansų apskaitai, o trečias – interneto svetainės priežiūrai ir t. t. Tad skirtingai nei fiziniai serveriai, virtualūs gali užtikrinti darnų kelių funkcijų veikimą organizacijų viduje.
Dar daugiau, įvairūs atlikti tyrimai parodė, jog įprasti serveriai panaudoja nuo 5 iki 40 procentų savo turimo pajėgumo, tad akivaizdu, jog dalis pinigų, skirtų IT biudžetui, paleidžiami vėjais. IT specialistai pabrėžia, kad virtualizacijos dėka iš esmės išsprendžiama dauguma klausimų, susijusių su efektyviu serverių valdymu ir kaštų taupymu, nes sumažėja fizinių serverių kiekis, mažėja jų aptarnavimo kaštai. Pavyzdžiui, elektros energijos suvartojimas sumažėja apytiksliai iki 82 procentų. Tad racionalūs verslo vadovai, pasitelkę IT specialistus, visame pasaulyje pasuko virtualizacijos ir pinigų taupymo keliu.
„Žalioji kompiuterija“ ir energijos taupymas
Ne ką mažiau nei pragmatinis svarbus ir socialinės atsakomybės aspektas. Nors daugelį pasirinkti virtualizacijos sprendimus paskatino pragmatiškumas ir ekonominės naudos siekimas, didėjantis poreikis tausoti gamtą ir jos išteklius tampa dar vienu iššūkiu verslui. „Žalioji kompiuterija“ tampa vis svarbesnė, o kartu simbolizuoja įmonės atsakomybę bei gerina jos reputaciją.
Kompanijos „DPA Lietuva“ vadovas pateikia pavyzdį, kai Australijos Nacionalinis Bankas (ANB) išsikėlė tikslą perorientuoti savo IT infrastruktūra taip, kad ji suvartotų kuo mažiau energijos. Jo teigimu, NAB specialistai paskaičiavo, kad apie 90 procentų įmonės suvartojamos energijos sudarė IT sektorius. Tad bendradarbiaudamas su „Microsoft“ specialistais, NAB pasiekė apčiuopiamų rezultatų, kurių pagrindinis – kaštų taupymas bei energijos vartojimo efektyvumo didinimas.
Energijos taupymas taps dar svarbesniu faktoriumi ateityje, nes kai kurių ekspertų prognozėmis, energijos suvartojimas, aptarnaujant IT infrastruktūrą, tik didės. Specialistų paskaičiavimu, netolimoje ateityje sąskaitas už energiją sudarys daugiau nei pusė bendro IT biudžeto. Taip pat reikia atsižvelgti, kad greitai susidursime su IT sistemų aušinimo poreikiu.
Lietuvos verslo lyderiai naudojasi inovatyviais sprendimais
Virtualizacijos teikiama nauda įsitikino didžiausia Baltijos šalyse sporto aprangos gamintoja AB „Audimas“. Kompanijos atstovai pripažino visus anksčiau išvardintus virtualizacijos privalumus ir teigė, kad jų nebetenkino esama situacija ir turima IT įranga, kuri nepajėgė užtikrinti reikiamo darbo našumo bei patikimumo.
„Nėra jokių abejonių, jog virtualizacija pakeitė daugelio įmonių darbą, nes naudojant šiuos IT sprendimus, galima geriau užtikrinti verslo funkcijų vientisumą ir tęstinumą. Štai, pavyzdžiui, jei kuriame nors viename serveryje sutrinka vykdoma veikla ir jis nustoja veikti, visos jame veikusios sistemos automatiškai paleidžiamos kituose serveriuose“, – tvirtina Vilius Liubertas, AB „Audimas“ IT skyriaus vadovas.
Specialistas taip pat išskiria tokio IT sprendimo funkcionalumą bei patogumą: „Virtualizacijos dėka užtikrinamas centralizuotas IT sistemų valdymas, greitesnis sistemų diegimas pasinaudojant paruoštais šablonais, o taip pat optimizuojamas turimų resursų panaudojimas. Dėl išvardintų priežasčių, palengvėja IT administratorių darbas, sumažėja išlaidos už elektros energiją bei minimizuojami kaštai naujai įrangai įsigyti“, – pastebi kompanijos „Audimas“ atstovas V. Liubertas. Jis taip pat pabrėžė, kad virtualizacijos sprendimų diegimas įmonėje tetruko kelias savaites, o visos bendrovės sistemos tuo metu veikė nenutrūkstamai.
Kompanijos „Audimas“ specialistai pastebėjo, jog atnaujinat IT infrastruktūrą, svarbu taikyti kompleksiškas priemones. Greta virtualizacijos sprendimų bendrovėje buvo atlikti IT planavimo ir tęstinumo analizė, ištestuotas rezervinio kopijavimo ir atstatymo sprendimas, o visą tai užtikrina patikimą IT sistemų veikimą.