Džinsų iš medvilnės gamintojos „Levi Strauss“ valdyba nutarė, jog atėjo laikas atkurti informacinių technologijų sistemą. Bendrovę dar XIX amžiuje įkūrė vokietis pardavėjas, o 2003-iais ji tapo tarptautine korporacija, veiklą vykdanti daugiau nei 110-yje šalyje. Bet jos IT sistema buvo gerokai pasenusi bei nesuderinta.
Taigi, vadovai nusprendė persikelti į vieningą verslo valdymo sistemą bei pasikvietė ekspertus iš „Deloitte“ konsultacijų bendrovės, jog padėtų spręsti pokyčių valdymo problemas. Rizika neatrodė didelė – numatytas biudžetas neviršijo 5 mln. dolerių. Netrukus, jau vystant projektą, sistema pratrūko daugybe klaidų.
Vienas stambus klientas, JAV mažmeninkė „Walmart“ pareikalavo, kad sistema būtų sujungta su jų tiekimo grandinės valdymo sistema – tai pareikalavo papildomų išlaidų ir laiko. Nepakankamos finansinės atskaitomybės nei vidinės kontrolės procedūros vos neprivertė „Levi Strauss“ iš naujo paskelbti ketvirčio ir metinių finansinių rezultatų.
Sistemos perkėlimo metu, nebuvo galima atlikti užsakymų, todėl laikinai teko uždaryti tris logistikos centrus Jungtinėse Valstijose. Vėliau bendrovė buvo apkaltinta 192,5 mln. vertės ieškiniu už vėlavimą paleisti sistemą, ko pasekoje nukentėjo bendrovės tiekėjai, o „Levi Strauss“ IT vadovas Deividas Bergenas (David Bergen) buvo priverstas atsistatydinti.
Nesėkmingo IT projekto pasekmės
Vos 5 mln. dolerių turėjęs kainuoti projektas bendrovei padarė beveik 200 mln. dolerių nuostolių (jau nekalbant apie reputacijai padarytą žalą). Šį incidentą galima paaiškinti „juodosios gulbės“ sąvoka, kurią 2004-iais metais sukūrė Nasimas Nikolas Talebas (Nassim Nicholas Taleb). Juo norėta apibūdinti retus, tačiau didžiulių pasekmių turinčius įvykius.
Kita vertus, tai, kas nutiko „Levi Strauss“ bendrovei, nutinka ir daugeliui kitų organizacijų, daug stambesniu mastu. Šiandieniniai IT projektai yra tokie dideli, paliečiantys praktiškai visus verslo aspektus, ko pasekoje atsiranda nauja rizika. Prastai valdomi IT projektai kai kuriems vadovams kainuoja postus – taip nutiko buvusiam EADS vadovui, Noeliui Forgeardui.
IT projekto valdymo problemos gali padaryti žalą ir miestams bei valstybėms. Smulkios, tačiau tarpusavyje susijusios IT klaidos Honkongo oro uoste – netikslus laikas informaciniame ekrane bei klaida krovininių laivų duomenų bazėje – padarė 600 mln. dol. nuostolį šalies ekonomikai.
Bendrovių vadovai turi prioritetizuoti IT projektų svarbą, kadangi jų reikšmė pastaraisiais dešimtmečiais stipriai išaugo. Nebus nieko keisto, jei iki šiol sėkmingai veikusi stambi tarptautinė bendrovė parklups ant kelių dėl nesėkmingai suvaldyto IT sistemos diegimo. Harvardo verslo mokyklos tyrimai rodo, jog taip neišvengiamai nutiks.
Būdai, kaip sumažinti IT projekto riziką
Kiekviena bendrovė, svarstanti galimybę atlikti didžiulius technologinius pakeitimus, iš pradžių turi įvertinti savo įgyvendinimo ir finansines galimybes. Norint sukontroliuoti IT sistemų „juodąsias gulbes“, valdyba turėtų sau užduoti du itin svarbius klausimus.
Pirma, ar bendrovė pakankamai stipri, kad galėtų amortizuoti problemą padidindama IT projekto biudžetą tris ar net ketverius kartus bei turėdama vos 25–50 proc. veikiančių IT sistemos funkcijų? Antra, ar bendrovė pakankamai stipri, kad galėtų už kiekvieną šalutinę IT projekto dalį atseikėti 15 proc. didesnes išlaidas, nei buvo numatyta pradžioje?
Šie skaičiai gali pasirodyti stabdančiai neatitinkantys realybės, tačiau tyrimas rodo, kad tai stabdančiai realūs skaičiai. Ir net jei bendrovės išlaiko šį testą, bendrovės vadovas turi žengti papildomus žingsnius norėdama apsisaugoti nuo „juodųjų gulbių“: suskaldyti didelį projektą į atskiras dalis su ribotu dydžiu, sudėtingumu bei trukme; atpažinti blogiausius scenarijus ir surasti jiems sprendimus; taikyti pačias pažangiausias prognozavimo technikas.
Tarptautinės bendrovės vis labiau priverstos pasikliauti analitika bei skaičiais – tai neatsiejamas puikaus sprendimo elementas. Tikėtina, kad net ir esamos IT sistemos turi daugybę trūkumų, tad reguliari informacinių technologijų sistemos patikra yra neišvengiama. IT projektų rizika yra didesnė negu manėte iki šiol.