Elektronika.lt
 2024 m. spalio 9 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Spalio 9 d. 20:50
Lietuvių įrengta 375 kW saulės elektrinė aprūpins elektra pabėgėlių stovyklą Sakartvele
Spalio 9 d. 17:30
Iš tekstų į transliacijas ir „Snapchat“ vykdoma „TikTokizacija“: kas vyksta su dabartiniais socialiniais tinklais?
Spalio 9 d. 14:09
SAP papildo DI asistentą „Joule“ bendradarbiavimo galimybėmis
Spalio 9 d. 11:20
„Portathon 2024“ sprendimai – alternatyviai energijai įdarbinti uostuose ir jūriniame sektoriuje
Spalio 9 d. 08:26
BMW pristatė laukiamiausią sezono motociklą „BMW R 1300 GS Adventure“
Spalio 8 d. 20:20
Kam elektromobiliui gali reikėti vidaus degimo variklio?
Spalio 8 d. 17:45
Superkompiuteris – galingas įrenginys, galintis pasitarnauti ir moksle, ir kine
Spalio 8 d. 14:29
Ličio jonų baterijos tarp mūsų: kaip saugiai prižiūrėti namuose turimus prietaisus?
Spalio 8 d. 11:38
Kodėl elektromobiliai dažniau patenka į avarijas? (1)
Spalio 8 d. 08:35
„iOS 18“ pasiūlė ne tik lietuvių kalbą, bet ir daugiau įvairių naujovių
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Kurios Lietuvos elektrinės labiausiai teršia aplinką?

Publikuota: 2012-10-31 13:39
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Autorius: Rūta Levickaitė
Aut. teisės: ©GRYNAS.lt
Inf. šaltinis: GRYNAS.lt

Elektrinės, gaminančios energiją ne iš atsinaujinančių šaltinių, daugumai tikrai nesisieja su ekologiškumu ir aplinkos tausojimu. Kaip yra iš tiesų – kiek aplinkai draugiški gali būti šie sudėtingi energiją gaminantys įrenginiai?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Kurios Lietuvos elektrinės labiausiai teršia aplinką?Elektrinės, gaminančios energiją ne iš atsinaujinančių šaltinių, daugumai tikrai nesisieja su ekologiškumu ir aplinkos tausojimu. Kaip yra iš tiesų – kiek aplinkai draugiški gali būti šie sudėtingi energiją gaminantys įrenginiai?

Efektyvesnis, bet vis tiek taršus

Kol „Lietuvos energijos“ padalinys Lietuvos elektrinė išlieka antra daugiausiai teršalų į aplinką pernai išmetusia energetikos sektoriaus įmone, praėjusią savaitę bendrovės oficialiai atidarytas kombinuoto ciklo blokas (KCB) žada būti vienu „švariausiu“ visoje Lietuvoje.

Dauguma užfiksavo faktą, kad KCB statyba kainavo 1,3 mlrd. litų, tačiau antrame plane liko kita šių statybų pusė – naujasis blokas, kuris, kaip teigia „Lietuvos energija“ atstovai, gamins švaresnę energiją ir sunaudos iki 30 proc. mažiau gamtinių dujų nei senieji elektrinės blokai. Kokios technologijos leis tai padaryti ir kokį poveikį tai duos aplinkai?

Naujajame bloke įdiegta kurą taupanti kombinuoto ciklo technologija yra plačiai naudojama Europos elektros energijos gamybos sektoriuje ir yra kur kas efektyvesnė lyginant su įprastais atviro ciklo įrenginiais, naudojančiais kietą arba skystą kurą. KCB sumontuota 9FB dujų turbina, kuri laikoma viena pažangiausių dujų turbinų naudojamų pasaulyje.

„Lietuvos energijos“ teigimu, KCB naudingumas siekia daugiau nei 58 proc. Naudojant įprastą technologiją, elektros energija paverčiama tik apie 25–40 proc. viso gamybos procesui reikalingo kuro.

„Dėl didelio šiluminio efektyvumo tokie įrenginiai nenaudoja papildomo kuro ir pasiekia kur kas didesnę nei įprasta galią. Taigi automatiškai sumažėja išmetamų teršalų kiekis, tenkantis vienai elektros energijos kilovatvalandei pagaminti. Naujas mūsų bendrovės energetinis blokas atitinka 2016 metais įsigaliosiančius griežtus taršos reikalavimus“, – aiškino „Lietuvos energijos“ generalinis direktorius Dalius Misiūnas.

Lietuvos energetikos instituto energetikos kompleksinių tyrimų laboratorijos vyriausioji mokslo darbuotoja Dalia Štreimikienė GRYNAS.lt patvirtino, kad naujasis blokas bus efektyvesnis ir skleis mažiau taršos, tačiau visiškai aplinkai draugiškas nebus.

„Jis naujas, tai bus vos ne dvigubai efektyvesnis nei senieji blokai. Bet vis tiek jis degins dujas, išskirs anglies dioksido (CO2) emisiją, jam reikės apyvartinių taršos leidimų ir t. t. Jis vis tiek bus brangus ir sąlyginai taršus, palyginus su biomase“, – komentavo specialistė.

Draugiškiausios – biokatilinės?

Profesorė D. Štreimikienė teigė, kad labiausiai aplinką teršia Lietuvos elektrinė, nes ji yra seniausia. Elektrinių taršumą (arba, atvirkščiai – draugiškumą aplinkai) lemia kuro rūšis ir jo deginimo efektyvumas.

„Kuo senesnės technologijos ir neefektyvesnė gamyba deginant organinį kurą, tuo daugiau ir teršalų. Dabar praktiškai niekas nebedegina mazuto, o seniau labiausiai teršdavo būtent jis“, – aiškino Lietuvos energetikos instituto darbuotoja.

Pasak profesorės, net kalbos nėra, kad biokuro katilinės draugiškesnės aplinkai nei šiluminės elektrinės: „Biokuras laikomas atsinaujinančiu šaltiniu. Jeigu šaltinis atsinaujinantis, bet kokiu požiūriu jis turi didesnę aplinkosauginę naudą tiek skaičiuojant išorinius bio-atmosferos taršos kaštus, tiek lyginant kuro rūšis. Biokuras kaip atsinaujinantis šaltinis yra švaresnis“.

Nuo 2016 m. įsigaliojus naujiems, griežtesniems aplinkos taršos reikalavimams, jie neabejotinai bus taikomi ir Lietuvos elektrinėms.

Profesorė atkreipė dėmesį, kad šiuo metu įmonės moka tradicinius taršos mokesčius už azoto oksido (NOx) ir sieros dioksido (SO2) išskyrimą į aplinką bei turi pirkti apyvartinius taršos leidimus šiltnamio dujų emisijai. Šiuo požiūriu vėlgi biokatilinės pranašesnės, nes joms netaikomas šiltnamio dujų mokestis.

„Jeigu deginama biomasė, už CO2 išskyrimą jokių apyvartinių taršos leidimų pirkti nereikia. O visos kitos elektrinės moka. Mokesčiai vis auga ir griežtėja reikalavimai. Labiausiai tie reikalavimai bus susiję su CO2, nes jų leidimai brangsta. Lietuva turėjo išimtį, nes jai buvo sumažinti reikalavimai, bet, apskritai tariant, po 2016 m. aišku bus blogiau“, – teigė D. Štreimikienė, komentuodama, kokius pokyčius patirs įmonės, įsigaliojus griežtesniems ES aplinkos taršos reikalavimams.

Anot jos, šiluminės elektrinės Lietuvai reikalingos dėl patikimumo: „Dėl to ją ir statėme“. Tačiau D. Štreimikienė vylėsi, kad ateityje daugės ir biokatilinių.

„Aišku jos brangios, kažkas turi paremti, bet juk ar taip, ar kitaip viskas kainuoja, – svarstė specialistė. – Deginti maisto atliekas dar geriau, nereikės atliekų tiek daug turėti, tai irgi vargas. O jeigu gali deginti, tai labai gerai. Biodujas galima išgauti mėsos fabrikuose, pieno gamyklose, kiaulių fermose – praktiškai visas atliekas galima deginti ir versti į biodujas. Aplinkai poveikis būtų teigiamas.“

Neigiamų pusių įžvelgia visur

Lietuvos energetikos instituto efektyvaus energijos naudojimo tyrimų ir informacijos centro laboratorijos vadovas Remigijus Škėma GRYNAS.lt patikino – netaršių elektrinių nėra. Yra tik mažiau ar daugiau tai darančios.

„Tokių, kurios neterštų, elektrinių nėra. Visos teršia. Tarp jų ir biokuro katilinės. Tiesiog jų tarša kitokios rūšies. ES sprendžia globalinę CO2 dujų, kurios sukelia šiltnamio efektą, problemą, bet tai yra pasaulinė problema, kurią bando spręsti daugelis šalių. Mano asmenine nuomone, Lietuvoje tai yra mažiausia problema, turime didesnių, bet aišku mes taip pat turime vykdyti ES reikalavimus“, – dėstė R. Škėma.

Jo teigimu, degint medieną išskiriama mažiau CO2 nei deginant dujas: „Dujų atveju didesni CO2 išmetimai, tačiau nėra kitų išmetimų. Svarbu, kas yra prioritetas, ko mes norime?"

Jam pritarė ir profesorė D. Štreimikienė. Ji aiškino, kad deginant biokurą išsiskiria šiltnamio dujos, bet pagal Jungtinių Tautų (JT) konvenciją jos yra laikomos neutraliomis. Vis dėlto, deginant medieną išsiskiria kitų medžiagų, tokių kaip NOx, SO2 bei daug kietųjų dalelių.

Teršalų kiekiai – nuo kelių šimtų iki tūkstančių tonų

Aplinkos apsaugos agentūros specialistai GRYNAS.lt pateikė tokius Lietuvos elektrinių taršos skaičius: pernai daugiau kaip tūkstantį tonų (1317,699 t) teršalų į aplinką išmetė „Vilniaus energijos“ termofikacinės elektrinės trečiasis blokas. Antra pagal taršumą buvo Lietuvos elektrinė – 742,477 t. Trečią vietą užėmė Kauno elektrinė (629 t). Kone trigubai mažiau teršalų (276,457 t) į aplinką 2011m. išmetė „Vilniaus energijos“ termofikacinės elektrinės antrasis blokas. Pateikiame visą taršiausių elektrinių dešimtuką.

ObjektasTeršalų kiekis tonomis per 2011 metus
1.„Vilniaus energija“ (termofikacinė elektrinė Nr. 3)1317,699
2.  Lietuvos elektrinė (Elektrėnai)742,477
3.Kauno elektrinė 629,11
4. „Pramonės energija“ (Klaipėda)609,523
5. Mažeikių katilinė566,302
6.„Panevėžio energija“477,08
7. „Visagino energija“423,894
8. „Šiaulių energija“353,58
9.„Plungės bioenergija“322,442
10.Raseinių šilumos tinklai297,357

FAKTAI

Lietuvos elektrinėje, Kauno HE ir Kruonio HAE organizuojamas veikloje susidarančių pagrindinės pavojingos atliekos yra šios – skysto kuro pelenai, izoliacinės medžiagos, turinčios asbesto, alyva suterštos pašluostės, ryškalai, filtrų medžiagos, liuminescencinės lempos, alyva.

Lietuvos elektrinė 2011 m. perdavė utilizuoti 79,7 t pavojingų atliekų bei pardavė 267 t juodojo metalo laužo atliekų.

Antroji pagal utilizuotų pavojingų atliekų kiekį pernai buvo Kruonio HAE (12,7 t). Kauno HE atitinkamai utilizuota 5,8 t pavojingų atliekų bei parduota 39,4 t juodojo metalo laužo atliekų.


www.GRYNAS.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama