Lietuvoje kuriamas naujas smulkiosios elektros bei elektroninės įrangos (EEĮ) atliekų surinkimo tinklas. Šalyje išdygs 1000 naujų konteinerių, kuriuose žmonės tiesiog gatvėje galės atsikratyti nereikalingomis smulkiomis elektroninėmis atliekomis bei galvaniniais elementais.
Pasak Aplinkos ministerijos Atliekų departamento Atliekų valdymo skyriaus vedėjos Ramintos Radavičienės, kaip rodo į sąvartynus patenkančių komunalinių atliekų sudėties tyrimai, sugedę elektros bei elektroninės įrangos prietaisai vis dar metami į bendrąsias šiukšliadėžes ir kasmet tokiu būdu amžiams palaidojame ne mažiau kaip 2000 tonų šių, iš viso į bendrą atliekų srautą neturinčių patekti atliekų. Tad šio, Gaminių ir pakuotės atliekų tvarkymo programos lėšų įgyvendinamo projekto metu ne tik tikimasi toliau formuoti rūšiavimo įpročius, sukurti ir teikti patogią paslaugą, bet ir žymiai sumažinti į sąvartynus patenkantį EEĮ atliekų skaičių.
Atliekų surinkėjams iki šiol pavykdavo surinkti tik apie 20 proc. visų elektroninių atliekų. Likusi dalis atsidurdavo sąvartynuose. Naujieji konteinerių turėtų padėti surinkti daugiau smulkių elektronikos atliekų.
Kiek geresnė padėtis su stambesnėmis elektroninėmis atliekos – jų surenkama apie 40 proc. Naujieji konteineriai skirti surinkti tik smulkiems prietaisams.
GRYNAS.lt duomenimis, smulki elektroninė atlieka laikoma ta, kuri yra ne didesnė nei 40 x 50 cm dydžio – būtent toks ir yra skylės atliekoms mesti į naujuosius konteinerius. Taip pat sukonstruota ir atskira anga galvaniniams elementams.
Tinklas kuriamas visose 60 savivaldybių ir priklausomai nuo gyventojų skaičiaus čia bus pastatyta nuo 1 iki 173 šiam projektui Lietuvoje sukurtų ir gaminamų specialių konteinerių. Čia bus galima išmesti pačią įvairiausią smulkiąją techniką (IT, maisto ruošimo, kūno priežiūros, sveikatingumui ir laisvalaikiui skirtus prietaisus, elektros bei baterijų energija maitinamus žaislus ir t. t.).
Kur rasti artimiausią konteinerį? Ieškokite internete: www.mesk-i-konteineri.lt
Organizatoriai pabrėžia, kad naujieji konteineriai nebus statomi prie prekybos centrų. Nors juos apsilanko daugiausiai žmonių, nuo kitų metų visi prekybos centrai ir taip privalės nemokamai priimti smulkias elektronines atliekas.
„EMP recycling“ generalinis direktorius Almontas Kybartas pastebi, kad šis srautas, vykdant gamintojų – importuotojų ir jų asociacijų pavestas EEĮ atliekų surinkimo ir perdirbimo užduotis, visuomet buvo pats sudėtingiausias.
Gyventojai paprastai šiuos prietaisus atiduodavo kartu su senu šaldytuvu ar virykle, tačiau labai retai pasitaikydavo, kai EMP atliekų TAKSI buvo kviečiamas dėl virdulio ar dėl sugedusio nešiojamojo kompiuterio. Dabar šiais prietaisais galima bus atsikratyti iš karto, einant pakeliui į darbą, mokyklą, susitikimą. Konteineriai buvo kuriami, gaminami, pasitelkiant Lietuvos dizainerių, konstruktorių, gamintojų pajėgas, laikantis ekodizaino principų ir greičiau primena ne atliekų konteinerį, o interjero detalę.
Prie tinklo jau jungiasi pačios įvairiausios organizacijos: verslo centrai, savivaldybės, seniūnijos, mokyklos, gydymo įstaigos, bibliotekos, namų bendrijos. Visuomet laukiamos ir kitos įstaigos.
Visoms joms dalinami plakatai, teikiama konsultacinė darbuotojų, lankytojų, klientų švietimo pagalba.
Šio ilgalaikio projekto metu taip pat vyks įvairios kitos edukacinės kampanijos bei šių prietaisų išmetimą į specialius konteinerius skatinančios akcijos.
Pats tinklo kūrimas finansuojamas Gaminių ir pakuotės atliekų tvarkymo programos lėšomis, o surinktų atliekų perdirbimo kaštus padengs gamintojai-importuotojai. Šis projektas yra tęstinis: pasibaigus LR Aplinkos ministerijos ir UAB „EMP recycling“ sutarčiai EEĮ atliekų surinkimas tinklo vietose nenutrūks, sukurtos sistemos finansavimą užtikrins gamintojai ir importuotojai, su kuriais projekto vykdytojas yra sudaręs ketinimų protokolus/sutartis.